Styl etno

ETHNO STYLEStyl etno czerpie inspiracje z dalekich podróży, fascynacji kulturą różnych krajów oraz podziwu dla egzotycznej przyrody. To styl dla tych, którzy nigdy nie przestają marzyć i planować kolejnych wojaży. Dzięki aranżacjom etno nawet najbardziej niespokojne dusze przysiądą na chwilę w jednym miejscu i będą cieszyć się przytulną, domową atmosferą. Styl etno to jeden z trendów wnętrzarskich na jesień 2014 – wybór dla wszystkich, którzy jeszcze w listopadzie nie mogą zapomnieć o wakacyjnych podróżach. Aranżacje w tym stylu powinny być mieszanką autentycznych, rzemieślniczych wyrobów z różnych stron świata. W tym roku prezentujemy styl etno w wersji fusion.

KOLORY ETNO

Etno kocha barwy ziemi i naturalne kolory, takie jak oliwkowa zieleń, rdzawe odcienie czerwieni i oranżu, ochra, szafranowa żółć i jagodowe fiolety. Doskonałym tłem dla tych nasyconych, pełnych życia barw są bardziej subtelne tony – piaskowe biele, ruda glina lub jasna terakota. Aranżując wnętrza w stylu etno, warto wyobrazić sobie odległe miejsca i krajobrazy: arabski targ pachnący egzotycznymi przyprawami, skąpaną w słońcu pustynię lub marokańskie ceramiczne mozaiki.

WNĘTRZE W STYLU ETNO – PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

Nie ma jednego przepisu na idealne wnętrze w stylu etno – czerpie on inspiracje z wielu odległych regionów kuli ziemskiej. Styl etno jest jak podróż dookoła świata, podczas której ze wszystkich krajów i kontynentów przywozi się piękne pamiątki.

Z Bliskiego Wschodu pochodzi miłość do wzorzystych dywanów i mnóstwa dekoracyjnych poduszek, ażurowych lampionów i tac z posrebrzanego metalu lub brązu. Wpływy hinduskie w stylu etno widoczne są w dekoracyjnych tkaninach przypominających sari oraz figurkach i obrazach ilustrujących hinduistyczną mitologię. Daleki Wschód dodaje do tego zbioru papierowe lampiony, jedwabne tkaniny i malowaną porcelanę.

Afryka wzbogaca styl etno o wzory imitujące zwierzęcą sierść oraz lokalne rękodzieło – rytualne maski, kolorową biżuterię, drewniane rzeźby, barwne tkaniny oraz ręcznie wyplatane kosze. Z Ameryki Środkowej i Południowej pochodzą z jednej strony kolorowe wełniane kilimy idealne na jesienne chłody, z drugiej zaś – siatkowe hamaki i delikatne moskitiery.

ABC STYLU ETNO

Styl etno to nie tylko detale i przywiezione z dalekich stron dodatki. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć w domu niezwykłą atmosferę!

Wzory etno: każda kultura, każdy region ma typowe dla siebie wzory – perskie dywany, arabeski, afrykańskie zygzaki czy andaluzyjskie grochy. Aranżując wnętrza w stylu etno, warto te rozmaite motywy łączyć ze sobą w niespotykane kombinacje.
Drewno: lokalne gatunki drewna od wieków wykorzystywane są przez ludzi na całym świecie do wykonywania mebli i akcesoriów. Te rzemieślnicze wyroby często są bogato zdobione – drewno łatwo poddaje się obróbce. Rzeźbione, egzotyczne gatunki drewna nadadzą wnętrzom w stylu etno wyjątkowy charakter!
Tkaniny: aksamit i jedwab, a z drugiej strony len, bawełna i wełna to materiały, których nie może zabraknąć w aranżacji w stylu etno. Najlepszy wybór to ręcznie farbowane, naturalne tkaniny, które wyszły spod rąk tkaczy i artystów pracujących w regionie Himalajów, Andów lub różnych krajów Afryki.
Metal jest wykorzystywany przez ludzi od niepamiętnych czasów – zarówno do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, jak i niezwykłych dzieł sztuki rzemiosła artystycznego. Styl etno nie może obejść się bez cynowych, miedzianych, mosiężnych i srebrnych dodatków, ozdób oraz elementów wykończenia mebli.

STYL ETNO – ZRÓB TO SAM

Styl etno uwielbia własnoręcznie wykonane dodatki – podpowiadamy, jak w łatwy sposób stworzyć niepowtarzalne dekoracje. Niepotrzebne będą warsztat tkacki ani umiejętność obróbki drewna! Wystarczą aplikacje w kształcie zygzaków, samodzielnie farbowane tkaniny oraz drewniane koraliki i rzemyki.
W jaki sposób samodzielnie stworzyć dekorację w stylu etno do sypialni?

  1. Wybierz kolorową orientalną tkaninę – możesz poszukać jej w ofertach online, sklepach z hinduską odzieżą lub sprowadzić z odwiedzanego często kraju. Powinna być tej samej szerokości co łóżko, ale dłuższa od niego o około 1 metr.
  2. Małymi gwoździkami przybij tkaninę dokładnie nad łóżkiem.
  3. Ze względu na długość tkaniny będzie ona lekko opadać – w ten sposób przemieni się w oryginalny baldachim w stylu etno!

Styl etno sprawia, że lokalne rzemiosło i tradycyjne rękodzieło stają się znów modne. Kolory etno i wzory nie tylko tworzą piękne dekoracje, ale są również sprawdzonym przepisem na stylową i przytulną aranżację.

Dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze – jesień zagościła już u nas na dobre. Październik i listopad, kiedy więcej czasu spędzamy w domu, to doskonały czas na nową aranżację – jesienią 2014 roku proponujemy styl etno, styl rustykalny lub retro w wersji z lat sześćdziesiątych. Niech jeden z jesiennych trendów zagości w naszych domach!

Aktualne promocje

Nadchodzące promocje