Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl marynistyczny-poradnik Westwing

Styl marynistyczny

Styl marynistyczny to ponadczasowy trend, który często powraca we wnętrzarstwie i na wybiegach mody. Początki fascynacji biało-niebieskimi pasami wiąże się często z modą zapoczątkowaną przez królową Wiktorię, która z okazji wycieczki statkiem ubrała czteroletniego księcia Edwarda w marynarski mundurek. Stylizacja przyjęła się na tyle, że w latach 20. i 30. zarówno dzieci jak i dorośli chętnie spacerowali po plaży w ubraniach nawiązujących do marynarskich trendów. Zainteresowanie nadmorskim stylem życia objęło wkrótce również wnętrza. Przetarte, drewniane meble, wyblakłe płótna i charakterystyczną kolorystykę zaczęto spontanicznie przenosić z domków letniskowych do domów w miastach.  

Dziś elementu stylu marynistycznego chętnie wykorzystywane są w aranżacjach na każdą okazję. Pogodne kolory i drobne marynarskie akcenty pomagają nam choć na chwilę powrócić myślami do wakacji nad morzem, poczuć zapach słonej, morskiej wody i dotyk rozgrzanego słońcem piasku.

salon w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny — kolory morza

Styl marynistyczny jest jednym z niewielu stylów wnętrzarskich, które można zaaranżować wyłącznie za pomocą odpowiednich zestawień kolorów. Podstawą kompozycji są oczywiście słynne marynarskie pasy. Dominuje śnieżna biel połączona z różnymi odcieniami niebieskiego ― od mocnego granatu, przez błękit, po delikatny turkus. Obok wyrazistych barw popularne są „sprane” odcienie, wyglądające jak wypłowiałe przez słońce. Ważną rolę pełnią również kolory kojarzone z linią brzegową ― piaskowa żółć, miękka zieleń i ciemny brąz. Uzupełnienie aranżacji stanowią dodatki w żywym, czerwonym kolorze, przełamujące spokojne, morskie tonacje.
Sypialnia w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny — morskie wnętrza

Styl marynistyczny lubi pomieszczenia jasne, przestronne i dobrze oświetlone. Ściany w kolorze śnieżnej bieli uzupełniają wyraziste, granatowe akcenty. W odtworzeniu charakterystycznych pasów pomocne są panele i tapety. Na tych ostatnich często pojawiają się wzory o morskiej tematyce, na przykład przedstawienia muszli i lin okrętowych. Alternatywę stanową wnętrza, w których główny ciężar stylistyczny przesunięty jest na meble i dodatki. Aby uniknąć zbyt dużego natłoku marynarskich akcentów, ściany pozostawia się wówczas gładkie, w białym, błękitnym lub piaskowym kolorze. Interesującym nawiązaniem do stylu marynistycznego mogą być okrągłe okna lub lustra, przypominające bulaje znajdujące się na burcie statku. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w łazience. Do wykończenia ścian chętnie wykorzystuje się również drewniane deski. Bardzo wyraźnym nawiązaniem do stylu marynistycznego może być także wkomponowane w ścianę akwarium.
Styl marynistyczny

Meble z domku na plaży

W meblarstwie panuje duża dowolność. Pojawiają się zarówno meble o prostym wzornictwie, jak i te bardziej fantazyjne, rzeźbione. Podstawowym warunkiem udanej aranżacji jest odpowiedni dobór kolorów i rodzaj materiału. Styl marynistyczny to przede wszystkim drewno, pokryte białą farbą lub zachowane w naturalnym, nieco poszarzałym kolorze. Często stosuje się surową, przecieraną fakturę. W aranżacji dominują naturalne tkaniny ― bawełniane poduszki, lniane zasłony, płócienne obicia. We wnętrzach w stylu marynistycznym dobrym pomysłem jest wprowadzenie przynajmniej jednego elementu nawiązującego do tradycyjnych, wyspiarskich wyrobów ― na przykład kosza z trawy morskiej albo krzesła z rattanu lub wikliny.

Na pokładzie statku

Wnętrza urządzone w stylu marynistycznym to prawdziwe skarbnice pamiątek. Uzupełnienie biało-niebieskich stylizacji stanowią zawsze subtelnie wyeksponowane dodatki nawiązujące do dalekich rejsów i elementów nadmorskiego krajobrazu. Oto kilka pomysłów na wzbogacenie wnętrz o marynistyczne akcenty:

  • muszle ― z przywiezionych z wakacji muszli, rozgwiazd i koralowców można ułożyć interesującą kompozycję, która ozdobi parapet lub komodę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie ich w roli zaskakujących dodatków: serwetników, podstawek na świece, dekoracji abażurów lub gałek do szafki.
  • węzły i liny ― mocne akcenty z naturalnych materiałów. Marynarska lina może pełnić funkcję sznura do lampy lub latarni, przydać do upięcia zasłon bądź posłużyć jako materiał do ramy lustra.
  • latarnia ― nastrojowy dodatek, który może stanowić uzupełnienie głównego oświetlenia. Powieszone na belkach antresoli i ustawione na komodach latarenki z woskowymi świeczkami zapewnią ciepłe i miękkie światło.
  • kompas ― stylowa ozdoba gabinetu. Elegancki kompas w oprawie z polerowanego drewna stanowi wspaniały dowód podróżniczych zainteresowań gospodarzy.
  • koło ratunkowe i ster ― powieszone na ścianie elementy wyposażenia statku to popularne elementy w marynistycznych wnętrzach. Tak oczywiste nawiązania powinny być jednak stosowane z rozwagą, aby nie uzyskać efektu „przestylizowanego” pomieszczenia.
  • skrzynia ― prosta skrzynia z surowego drewna, która pomieści wszystkie skarby. Duża skrzynia może pełnić funkcję szafki w łazience lub stolika w salonie, mniejsza sprawdzi się jako kuferek na biżuterię.
  • butelka ― wyrzucona na brzeg butelka z tajemniczą wiadomością, prosto z morskich opowieści. Idealna jako podstawa lampy, wazon lub tradycyjna oprawa małego okrętu. Świetnie prezentuje się pokryta farbą.

Styl marynistyczny ― zainspiruj się z Westwing!

Narzuta w biało-niebieskie pasy, lniane zasłony i stolik z surowych, drewnianych desek… Uważasz, że styl marynistyczny to właśnie coś dla Ciebie? Marzysz o przytulnej sypialni inspirowanej aranżacją domku na plaży? A może lubisz jasne, przestronne wnętrza i marynarskie dodatki? Westwing to właściwy adres! Nasi styliści z przyjemnością pomogą Ci wybrać oryginalne meble i dekoracje. Śledź nasz poradnik i magazyn, zbieraj pomysły na szybkie metamorfozy i odkrywaj nowe źródła inspiracji! Wraz z założycielką naszej firmy, stylistką Delią Fischer staramy się każdego dnia zachęcać czytelników do upiększania mieszkania i otoczenia! Ale to nie wszystko! Westwing to także bogata oferta mebli i akcesoriów. Szafka łazienkowa w stylu marynistycznym? Naklejki na ścianę z marynarskimi motywami? Nie ma problemu! W Westwing znajdziesz wszystko, co niezbędne do przygotowania wyjątkowej aranżacji w stylu marynistycznym. Dołącz do nas już dziś i urządź dom marzeń!