Styl prowansalski

Styl prowansalski

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl prowansalski-poradnik Westwing

Od wielu lat Prowansja jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Francji. Kto nie chciałby spędzić wakacji wśród lawendowych pól i zielonych winnic, racząc się specjałami francuskiej kuchni? Wąskie, brukowane uliczki, ruiny zamków i skąpane w słońcu wzgórza nadają temu regionowi niepowtarzalny charakter. Prowansja to jednak nie tylko malownicze widoki, ale również wyjątkowe wnętrza. Wystrój tutejszych domów od wielu lat inspiruje architektów i dekoratorów na całym świecie. Prowansalskie wnętrza zgrabnie łączą szyk i elegancję z nostalgią za przeszłością i nawiązaniami do wiejskiego krajobrazu. Są jednocześnie stylowe i pełne ciepła. Być może to właśnie dlatego styl prowansalski cieszy się tak dużą popularnością.

Styl prowansalski — inspirująca elegancja

Najbardziej rozpoznawalną wizytówką Prowansji są jej słynne, kamienne domy. We wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim bardzo często można więc zaobserwować elementy akcentujące wykorzystanie kamienia. Na ścianach pojawiają się wapienne przetarcia lub chropowate tapety. Podłogi pokrywają szare płytki lub surowe deski. Mile widzianym nawiązaniem do tradycji są także wyeksponowane belki sufitowe, dwuskrzydłowe drzwi i skrzynkowe okna.

Styl prowansalski ceni meble wykonane z żelaza bądź litego drewna, przeważnie delikatnie postarzane. Kuchenne kredensy i szafki dekoruje się dodatkowo motywami florystycznymi, m.in. rysunkami kwiatów, owoców i oliwkowych listków. Uzupełnieniem aranżacji są zabytkowe sprzęty, na przykład kute żyrandole, żeliwne półki i stare kredensy.

Styl prowansalski i przytulne wnętrza

W stylu prowansalskim ważną rolę pełnią tkaniny. Wiodącym materiałem jest kreton. Kretonowe zasłonki mogą zastępować drzwiczki kredensu, a wykonany z kretonu abażur przykrywać stojącą na komodzie lampę. Popularnym dodatkiem są też kwadratowe i okrągłe poduszki, zdobiące kanapy i ocieplające surowe, kute krzesła.

Romantyczna sypialnia i styl prowansalski

Styl prowansalski w sypialni to przede wszystkim łóżka i sofy przykryte pikowanymi, bawełnianymi narzutami. Wszechobecne są kwiatowe i geometryczne wzory, bogate hafty oraz falbany. Zasłony są natomiast bardziej stonowane — gładkie i pozbawione ozdób. Przeważnie stanowią jedynie oprawę dużego, drewnianego okna, które pozostaje odkryte.

Styl prowansalski ― 5 must haves

Kosze wiklinowe ― praktyczne i urocze ozdoby. Wyściełane ozdobnym płótnem kosze mogą zastąpić meble lub pojemniki na drewno kominkowe.

Dekoracje w stylu prowansalskim z wikliny

Zioła ― Prowansja słynie z aromatycznych ziół. Stojąca w kamiennej donicy bazylia, szałwia lub mięta to obowiązkowy element prowansalskiego wnętrza.

Zioła do dekoracji w stylu prowansalskim

Lawenda ― jest wizytówką regionu. Suszona lub rosnąca w donicy lawenda pozwoli wprowadzić do mieszkania wyjątkowy zapach. W prowansalskich aranżacjach ważną rolę pełnia również przedmioty zdobione motywem lawendy ― wieszaki, serwetki, kalendarze, naczynia i obrusy.

Dodatki w stylu prowansalskim

Kwiaty ― dodają wnętrzu romantyzmu i ożywiają spokojną, pastelową tonację. Można umieścić je w wazonach, koszach wiklinowych lub wiszących doniczkach.

Dekoracje w stylu prowansalskim

Antyki ― upolowane na targach staroci pamiątki idealnie wpisują się w charakter stylu prowansalskiego. Idealne dodatki to m.in.: stara waga szalkowa, ceramiczny dzban łazienkowy, zabytkowa lampa, kanka na mleko i blaszana konewka.

Antyki w stylu prowansalskim

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media

Nadchodzące promocje