Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl rustykalny-poradnik Westwing

Styl rustykalny

Pachnąca chlebem kuchnia, szarlotka babci, wakacje pod gruszą i nieskażona natura. Oto styl rustykalny, idealny dla wszystkich, którym marzy się wiejska sielanka nawet w centrum miasta. Styl ten kojarzy się z staropolskim dworkiem lub chatą za lasem. Przywodzi na myśl ciepły, domowy, przytulny klimat, który – paradoksalnie – przywędrował do nas zza oceanu. Styl rustykalny jest bardzo spójny, ale jego plastyczność daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozostawia pole do popisu dla tych, którzy zechcą go połączyć z innymi trendami.  

Styl rustykalny zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu słowu „rustic”, co oznacza „wiejski”, „swojski”, „chłopski”. Pierwsze meble rustykalne powstały w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku. Wykonywano je z naturalnych, tanich materiałów – najczęściej z drewna. Dzisiaj styl rustykalny gości w wielu domach i zachwyca naturalnością. Jego wielbiciele lubią bawić się ludowymi wzorami i folkowymi dodatkami. Dowiedz się więcej o stylu rustykalnym i urządź swoje wnętrze.

Zaczęło się od krzesła

W meblarstwie styl rustykalny zapoczątkowało krzesło ogrodowe „Adirondack”, zaprojektowane przez Thomasa Lee w 1903 roku. Mężczyzna, idąc tropem prostych form i naturalnych materiałów, stworzył mebel składający się z jedenastu elementów pochodzących z jednej deski. Krzesło miało mu służyć do wypoczynku w domku letniskowym położonym na zboczach amerykańskich gór Adirondack. Nieskomplikowany projekt drewnianego mebla po dziś dzień zdobi zielone przydomowe zakątki na całym świecie.

styl rustykalny

Magia litego drewna

Styl rustykalny kocha drewno – pamiętaj o tym, urządzając swoje mieszkanie. Powierzchnia mebli rustykalnych powinna być pełna spękań, słojów i sęków. Najlepiej, kiedy jest jasna – wtedy wygląda najbardziej naturalnie. Nieobce jej jest jednak bejcowanie na mahoń czy palisander. Wprowadzając do wnętrz styl rustykalny, warto oddać lakierowane meble do ługowania. Proces ten polega na zdzieraniu wierzchnich powłok drewna, dzięki czemu mebel zyskuje swojski, surowy wygląd. Świetnym pomysłem, oddającym naturalne inklinacje stylu rustykalnego, jest także zakup mebli zaprojektowanych z oryginalnych gałęzi. Ociosane dębowe konary mogą tworzyć konstrukcję krzeseł w jadalni lub nogi stolika kawowego w salonie. Należy pamiętać, że styl rustykalny nie toleruje zbyt fantazyjnych kształtów mebli. Powinny być proste, pozbawione misternych ozdobników. Kuchnia w stylu rustykalnym będzie idealnym początkiem przygody z tym stylem.

styl rustykalny

Styl rustykalny – akcesoria

Typowe akcesoria dla stylu rustykalnego nawiązują najczęściej do dawnego, wiejskiego stylu życia. Mogą to być:

W przedpokoju świetnie zaprezentuje się zegar z kukułką, a w salonie obrazy olejne nawiązujące do nurtu sielanki. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza w stylu rustykalnym rzeczy stworzonych przez naturę. Warto rozrzucić przy kominku kilka okazałych, obrobionych przez wodę otoczaków lub zawiesić na ścianie uwite przez ptaki gniazdo. Mieszkanie nabierze bardziej swojskiego wyglądu, rodem z wiejskiej chatki.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Meble w typowej kuchni rustykalnej powinny być drewniane i proste. Styl rustykalny uwielbia również kamień, dlatego blaty szafek z powodzeniem mogą go imitować. Kuchenne wnętrze można urozmaicić kolorowym elementem, na przykład zielonym kredensem pomalowanym w ludowe wzory. Na jego półkach pięknie zaprezentują się gliniane naczynia i ozdobne szklane butelki. 100% stylu rustykalnego to też ciosane belki stropowe na suficie i okap udekorowany warkoczami czosnku i bukietami suszonych ziół. Styl rustykalny jest przede wszystkim przytulny, dlatego wnętrze kuchni warto ocieplić haftowanymi makatkami i firankami wykończonymi koronką. Podłogę mogą zdobić kafle w kolorach ziemi lub specjalne płytki imitujące kamienne klepiska.

Styl rustykalny – natura i folklor

Styl rustykalny lubi naturalne tkaniny. We wnętrzach powinny dominować len, bawełna czy wełna. Serwety i serwetki mogą być jasne, proste, wykończone koronką lub barwne i wzorzyste. Najczęściej do stylu rustykalnego przenikają wzory ludowe. W przypadku polskiej tradycji mogą to być desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. Mieszkanie od razu wygląda bardziej radośnie i kolorowo. Ściany warto ozdobić folklorystycznym kilimem, a na podłogę rzucić dywan w podobnym rustykalnym stylu. Obicia kanap i foteli mogą być gładkie lub tłoczone w kwiaty, a nawet pasy czy kratę. Dobrze, kiedy komponują się z deseniem na firankach. Te natomiast mogą być długie i ciężkie bądź delikatne i ażurowe. Styl rustykalny uwielbia także kraciaste zazdrostki lub lekkie, wykonane na szydełku lambrekiny.

styl rustykalny

Dom w stylu rustyklanym – co na ściany?

Styl rustykalny to przede wszystkim kolory ziemi. Na ścianach doskonale prezentują się więc delikatne brązy i beże. Oprócz nich często spotyka się także pastelową paletę barw, pośród której prym wiodą rozmyte zielenie i błękity. We wnętrzach rustykalnych bardzo często eksponowana jest także czysta biel lub biel łamana subtelnymi żółcieniami i oranżami. Bielone ściany nierzadko są przecierane. Styl rustykalny lubi również nierówne, chropowate powierzchnie. Podobny efekt można uzyskać, nakładając na ściany tynk zamaszystymi, półkolistymi ruchami. Nierówną fakturę wystarczy pokryć wybranym kolorem farby. W stylu rustykalnym mile widziane są też pojedyncze ściany wykładane kamieniem, drewnem, a nawet cegłą. Podobny zabieg najlepiej wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach.

styl rustykalny

Z czym łączyć styl rustykalny?

Styl rustykalny z powodzeniem można łączyć z shabby chic, stylem angielskim czy loftowym. Pierwsza fuzja jest najbardziej romantyczna. Surowe meble rustykalne doskonale uzupełnią białe, postarzane szafki zdobione wizerunkami cherubinów. Style połączy także kwiecisty wzór firan i obić mebli. Kuchnia łącząca styl rustykalny z elementami angielskimi to równie ciekawy eksperyment. Klasyczna elegancja sprawi, że będzie mniej swojska, a bardziej szykowna. Drewniane meble mogą być białe, podłoga dębowa. Na środku kuchni warto zaaranżować wyspę z litego drewna, a nad okapem powiesić typowy dla stylu angielskiego zegar dworcowy. Industrialny klimat loftu warto przełamać stylem rustykalnym. Można wykorzystać do tego stół z surowego, spękanego drewna lub wyłożyć kuchenne ściany białymi kaflami.

Ktoś kiedyś powiedział, że powrót do korzeni jest jak powrót do przeznaczenia. Osobom lubiącym sielski styl z pewnością spodoba się ta sentencja. Dom rustykalny bywa jak melancholijne spojrzenie w przeszłość, w której odnaleźć można ogromną dozę przytulności i spokoju.

Urządź dom w stylu rustykalnym z Westwing!

W Westwing również cenimy meble i dodatki z tradycją! Dlatego specjalnie z myślą o wszystkich miłośnikach stylu rustykalnego przygotowaliśmy bogatą ofertę produktów, które urządzić przytulny dom w stylu rustykalnym. W naszych kampaniach sprzedażowych znajdziesz między innymi: sofy, fotele, stoły, krzesła, szafy, komody, dywany, lampy, narzuty, kapy, serwety, obrusy i zasłony. Marzy Ci się stara, rustykalna kuchnia? A może salon z kominkiem lub romantyczny ogród? Nie ma problemu! Dzięki Westwing przekonasz się, jak łatwe i przyjemne jest tworzenie inspirującej aranżacji. Tylko kilka kliknięć myszką dzieli Cię od wymarzonych mebli! Zarejestruj się na stronie Westwing i urządź wymarzony dom w stylu rustykalnym!