Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Styl toskański-poradnik Westwing

Styl toskański

Każdy, kto choć raz odwiedził słoneczną Toskanię, myśli o tym, aby zostać tam na dłużej. Malownicze pagórki, gaje oliwne, winnice i unoszący się w powietrzu zapach cytrusowych drzewek na długo zapadają w pamięć. Dla wszystkich, którzy nieustannie marzą o powrocie do krainy chianti, mamy jednak dobrą wiadomość. Kawałek toskańskiego czaru można bez przeszkód zamknąć we wnętrzu własnego domu! Wystarczy jedynie zaczerpnąć nieco inspiracji z tamtejszej architektury.

Styl toskański pod wieloma względami przypomina niezwykle popularny styl prowansalski. Oba nurty łączy fascynacja naturą i tradycyjnymi, wiejskimi domami. Każdy z nich ma jednak własne i typowe dla danego regionu elementy, które czynią go wyjątkowym.

Styl toskański — kwintesencja Włoch

Toskańskie wnętrza na każdym kroku wyrażają przywiązanie do natury i wykorzystują elementy nawiązujące do tradycyjnego krajobrazu włoskiej prowincji. Na ścianach dominują odcienie beżu, żółci, pomarańczu i ochry, uzupełnione oliwkową zielenią i ciepłym brązem. Dobrze widoczne są belki sufitowe, a także kamienne i ceglane fragmenty ścian. Osoby, które nie mieszkają w starym domu, mogą zdecydować się na chropowatą tapetę lub rozmieszczone punktowo płytki imitujące cegły. Na podłogach sprawdzą się szerokie deski z naturalnego drewna lub kamienne płytki. Uzupełnienie wystroju stanowią zwykle elementy wykonane z gliny i terrakoty oraz kutego żelaza — na przykład ozdobne poręcze i karnisze.

Styl toskański — szykowne meble

Podobnie jak w przypadku ścian i podłóg w meblarstwie wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały — drewno, kamień, ceramikę i metal. Meble przeważnie wykonane są z wysokiej jakości drewna, utrzymanego w ciemnobrązowej, wpadającej niekiedy w mocną czerwień, tonacji. Najczęściej wykorzystuje się dąb, orzech i wiśnię. Tradycyjnie meble mają dość masywne kształty. Ważną rolę pełni duży, rodzinny stół. W kuchni i salonie często eksponuje się piękne kominki i kredensy prezentujące porcelanę i antyki. W celu uniknięcia efektu przytłoczenia aranżację równoważą lekkie sprzęty z kutego metalu. Dba się też o zachowanie odpowiedniej przestrzeni.

Styl toskański — dodatki z duszą

Styl toskański uwielbia eleganckie bibeloty. W salonie jednym z najczęściej pojawiających się dodatków są lampy stojące. Ich dyskretne, materiałowe abażury dodają wnętrzu przytulności. Sufity ożywiają eleganckie, kute żyrandole, a na sofach pysznią się miękkie poduszki. Doskonałym miejscem na wyeksponowanie ozdobnych drobiazgów są kominki. To wokół nich koncentrują się często wszystkie dekoracje. W budowaniu toskańskiego klimatu pomocne będą również przedmioty nawiązujące do życia na wsi — ceramiczne donice, gliniane dzbany, drewniane skrzynie oraz różnego rodzaju antyki. Ściany warto ozdobić obrazami przedstawiającym włoskie pejzaże lub interesującymi naklejkami z motywem winorośli. Dobrym pomysłem jest ustawienie w mieszkaniu pachnących ziół w doniczkach i małych cyprysów.

Mieszkanie urządzone w stylu toskańskim jest pełne ciepła, uroku i dyskretnej elegancji. Pozwala również wyrazić przywiązanie do tradycji. Warto zainspirować się włoską klasyką i zaprosić do domu trochę słońca!