Suszarka łazienkowa

Suszarka łazienkowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Suszarka łazienkowa-poradnik Westwing

Suszarka na pranie jest niezbędna w każdym domu. W przeciwieństwie do suszarki ogrodowej, można używać jej przez cały rok. Wśród różnych suszarek na pranie niesłabnącą popularnością cieszy się suszarka łazienkowa. To doskonała propozycja zwłaszcza do małych mieszkań, w których liczy się każdy centymetr powierzchni podłogi.

Suszarka łazienkowa może być zamontowana na stałe do ściany lub do sufitu. Bez względu na to jaki rodzaj wybierzemy, suszarka pomoże cieszyć się czystym i pachnącym praniem, a przy tym nie zajmie dużo miejsca. Odpowiadamy na pytanie: jaka ma być doskonała suszarka łazienkowa?

Sufitowa suszarka łazienkowa

Sufitowa suszarka łazienkowa jest znana od lat. Niektórym może wydawać się reliktem przeszłości. Jednak jest tak pomocna i funkcjonalna, że ciężko jej nie docenić. Suszarki sufitowe to nadal najczęściej wybierane akcesoria do wieszania prania.

Tradycyjna suszarka sufitowa to kilka długich drążków (najczęściej aluminiowych) powieszonych na cienkich, lecz wytrzymałych sznurkach. Dzięki systemowi małych bloczków przyczepionych do sufitu, pręciki można opuszczać, żeby powiesić pranie i podciągnąć w górę, żeby tam ubrania mogły schnąć. Największa zaleta suszarki sufitowej to fakt, że podczepiona na suficie praktycznie nie zajmuje miejsca.

Wybierając ten rodzaj suszarki łazienkowej, warto zwrócić uwagę na to, czy pręty są pokryte antykorozyjnym materiałem, czy sznurki są wystarczająco mocne i czy system do opuszczania i podnoszenia prętów działa bez zarzutu.

Ścienna suszarka łazienkowa

Ścienne suszarki łazienkowe pojawiły się na sklepowych półkach stosunkowo niedawno i szybko zdobyły wielu zwolenników. Są równie funkcjonalne, co modele sufitowe — zwykle są składane, więc nie zajmują dużo miejsca. Poszczególne modele różnią się między sobą rodzajem systemu składania i rozkładania. Oto przykłady:

  • Suszarka łazienkowa rozsuwana ma specjalny, solidny system mocowania do ściany. Suszarka rozsuwa się jak harmonijka. Złożona zajmuje niewiele miejsca, jednak też nie ma zbyt dużej powierzchni na wieszanie ubrań. Najlepiej nadaje się do suszenia bielizny.
  • Suszarka do montażu między ścianami to doskonała alternatywa dla tradycyjnej suszarki sufitowej. Obydwa modele posiadają dużą powierzchnię do suszenia ubrań, a nawet pościeli. Taka suszarka ścienna składa się z dwóch elementów, które montuje się na ścianach naprzeciw siebie. Pierwszy element to listwa, wewnątrz której na specjalnych rolkach zwinięte są sznurki, których końce umocowane są do drugiej listwy. Drugi element suszarki to uchwyt, który utrzymuje listwę ze sznurkami. Nieużywana i złożona suszarka jest praktycznie niewidoczna — to jej ogromna zaleta.
  • Suszarka z podpórką swoim wyglądem przypomina drabinkę zrobioną z metalu. Mocuje się ją do ściany za pomocą specjalnego stelaża, który ma haczyki utrzymujące podpórkę, która z kolei trzyma drabinkę do wieszania prania. Ten model też nie ma zbyt dużo miejsca do wieszania, więc najlepiej sprawdzi się jako suszarka na bieliznę lub wieszak na ręczniki.

Elektryczna suszarka łazienkowa

Elektryczna suszarka łazienkowa swoim wyglądem przypomina grzejnik z metalowych rurek. Pozwala ona na szybkie wysuszenie ubrań. Może także służyć jako dodatkowe źródło ciepła w łazience. Jej zaletą jest fakt, że nawet nie podłączona do prądu może służyć jako miejsce do wieszania prania. Zwykle jest mocowana do ściany i nie zajmuje dużo łazienkowej przestrzeni.

Suszarka łazienkowa składana

Zaletą typowej składanej suszarki jest to, że nie wymaga ona montażu i można ją dowolnie przestawiać. Jeżeli powierzchnia łazienki jest na tyle mała, że nie ma w niej miejsca na wolnostojącą suszarkę, warto zastanowić się nad wąską suszarką rozkładaną, którą można postawić w wannie. Pomimo niedużych gabarytów, suszarki mieszczące się w wannie, zapewnią miejsce do powieszenia około sześciu kilogramów prania. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne ponieważ w czasie gdy domowników nie ma w domu, można postawić ja w pokoju, korytarzu lub na balkonie. Jednocześnie, łazienka w której nie ma dużo przestrzeni, nagrzewa się dużo szybciej niż inne pomieszczenia, pozwalając niekiedy na szybsze wysuszenie ubrań. W kilka sekund suszarkę da się złożyć i postawić za drzwiami ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca.

Kolejną propozycją do małych łazienek jest suszarka nawannowa. Posiada ona dwa ramiona zakończone specjalnymi uchwytami, dzięki którym można zamocować ją na wannie w trzech wariantach: na płasko, z jednym ramieniem opartym na wannie a drugim o ścianę, z dwoma ramionami opartymi na brzegach wanny. Dzięki temu powstaje specjalna konstrukcja umożliwiająca wieszanie zarówno krótszych, jak i dłuższych ubrań.  Najwięcej ubrań pomieści ona w wariancie z oparcie jednego ramienia o ścianę, jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe we wszystkich łazienkach. Suszarka nawannowa posiada niestety znacznie mniej miejsca na powieszenie prania niż suszarki rozkładane, sufitowe lub rozsuwane.

Alternatywa dla suszarek łazienkowych

Jeżeli łazienka jest na tyle mała, że nie ma możliwości zamontowania lub rozstawienia w niej suszarki w żadnym typie, ponieważ nie ma w niej wanny, rozwiązaniem może okazać się pralkosuszarka. Jeżeli oszczędność miejsca w domu stanowi priorytet, warto zastanowić się nad kupnem urządzenia wielofunkcyjnego. Pralka z opcją suszenia zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, posiada również szereg dodatkowych funkcji. Najnowsze modele pralkosuszarek nie zgniatają ubrań i potrafią pracować ciszej niż pralka. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają  i mają niewiele czasu, na wypranie i przepakowanie ubrań. To także rozwiązanie problemu dla osób, którzy zwyczajnie nie lubią wieszania prania.

 

Nadchodzące promocje