Świąteczne dekoracje okien

Świąteczne dekoracje okien

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Świąteczne dekoracje okien-poradnik Westwing

Świąteczne dekoracje okien

W okresie Bożego Narodzenia dom musi prezentować się wyjątkowo pięknie. Papierowe girlandy, wielobarwne łańcuchy i migoczące lampki wprowadzają do mieszkania magiczny zimowy nastrój. Jednym z miejsc, w których najchętniej umieszcza się kolorowe ozdoby, są okna. Światło świec i błyszczące dekoracje odbijające się od powierzchni szyb tworzą piękne efekty wizualne. Jeżeli zależy wam, aby zaproszeni goście już od progu poczuli atmosferę świąt, zapoznajcie się z naszymi pomysłami na świąteczne dekoracje okien!

Świąteczne dekoracje okien — rysunki na szkle

Kluczowym elementem okiennych dekoracji są zawsze artystyczne wzory, napisy i namalowane na szybie obrazki. Do ich tworzenia szczególnie przydaje się sztuczny śnieg. Nie trzeba kupować go w sklepie, odpowiednią mieszankę bardzo łatwo przygotować w domu, wykorzystując sodę oczyszczoną i odrobinę pianki do golenia. Motywy, jakie umieścimy na szkle, zależą wyłącznie od naszej wyobraźni. Najpierw trzeba wyciąć z papieru odpowiedni szablon – śnieżynkę, mikołaja, sanki lub potrzebne do ułożenia napisu literki. Następnie należy przyłożyć go do czystej i suchej szyby i nanieść na nią sztuczny śnieg.

Świąteczne rysunki na szkle

Osoby bardziej uzdolnione plastycznie mogą pomyśleć o stworzeniu kolorowych rysunków za pomocą specjalnych farb przeznaczonych do malowania na szkle. Do zrobienia świątecznego obrazka wystarczą cztery podstawowe kolory – biały, czarny, zielony i czerwony. Warto zacząć od naniesienia na szybę konturów lub odrysowania ich od papierowego szablonu. Aby uzyskać bardziej błyszczący efekt, do niektórych farb można dodać brokatu.

Świąteczne dekoracje okien do zawieszenia

Ramy okienne, karnisze, okiennice i klamki to wymarzone miejsca do przyczepienia bożonarodzeniowych ozdób. Przygotowując świąteczne dekoracje okien, należy wziąć pod uwagę grubość karnisza (po umocowaniu zawsze będą wisiały nieco wyżej) i rozmieścić poszczególne elementy tak, aby się nie plątały i nie zahaczały o siebie. W przypadku girland składających się z dłuższych nitek pomiędzy kolejnymi nitkami trzeba zachować co najmniej 15 cm odstępu. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie puste ramy, konieczne będzie wbicie małych gwoździków lub pinezek. Ich odpowiednie rozplanowanie umożliwi zawieszenie całej gamy różnorodnych dekoracji. Oto niektóre z propozycji:

Świąteczne zawieszki na okna

Zawieszki – umocowane na nitkach i tasiemkach papierowe gwiazdki, bałwanki i choinki są proste w wykonaniu i stanowią doskonałe uzupełnienie każdej kompozycji. Po nawleczeniu ozdoby na nitkę należy każdorazowo zawiązać podwójny supełek, który uniemożliwi jej przesuwanie.

Kolaże ze świątecznych kartek

Kolaże ze świątecznych kartekpocztówki z poprzednich lat nie muszą zalegać w szufladach. Lepiej wyciąć znajdujące się na nich obrazki i przyczepić je do zasłon lub firanek, tworząc interesujące kolaże. Ładnie prezentują się również zawieszone na wstążkach kolorowe bombki wycięte ze świątecznych kartek.

Świąteczne girlandy na okno

Wieńce – bożonarodzeniowe wieńce to najbardziej popularne świąteczne dekoracje okien. Stelaż, wykonany najczęściej z wikliny, wystarczy opleść żywymi lub sztucznymi świerkowymi gałązkami, piórkami lub kawałkiem błyszczącej tkaniny. Do ozdobienia tak przygotowanej podstawy można wykorzystać bombki, perłowe koraliki, szyszki, suszone plastry pomarańczy lub miniaturowe figurki.

Świąteczne kompozycje na parapet

Naturalne aranżacje – przygotowując bożonarodzeniowe dekoracje, zawsze warto postawić na naturalne akcenty. Ciekawym pomysłem na świąteczne dekoracje okien są przymocowane do szyby gałązki z zamocowanymi na nitkach szyszkami, orzechami, kwiatami gwiazdy betlejemskiej i suszonymi owocami.

Lampki na okno

Lampki  w zimowy wieczór błyszczące światełka tworzą niepowtarzalny nastrój. Szczególnie efektownie prezentują się lampki choinkowe oplecione wokół okiennej ramy. Ich kolor można dobrać tak, aby harmonizował z ustawionymi w oknie kwiatami.

Świąteczne dekoracje okien na parapet

Znajdujące się na parapecie ozdoby powinny stanowić zgrabne uzupełnienie dekoracji umieszczonych na szybach i ramach okiennych. Jeśli okno pokrywa już duża ilość różnorodnych ozdób, lepiej, żeby parapet był udekorowany nieco skromniej.

Świąteczne figurki na okno

Można ustawić na nim prosty stroik, gwiazdę betlejemską lub dobrany kolorystycznie lampion. W kuchni jako świąteczne dekoracje okien doskonale sprawdzą się zabawne akcesoria, które przydadzą się jednocześnie w przygotowywaniu świątecznych potraw, np. dziadek do orzechów w kształcie renifera lub przypominające bałwanki solniczki.

Bożonarodzeniowe ozdoby na parapet

Dysponując odpowiednią ilością wolnego miejsca, warto pokusić się o przygotowywanie małych scenek rodzajowych. Parapet można wyłożyć kawałkami styropianu lub białymi piórkami, a następnie położyć na nim wycięte z kartonu domki oraz przygotowane z gałązek świerku drzewka.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media