Światło

Światło

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Światło-poradnik Westwing

Sztuczne światło bywa niezbędne podczas długich, ciemnych wieczorów. Dekoracyjne lampki stołowe przydają się podczas budowania romantycznego nastroju, a biurowe – w trakcie pracy i czytania książek. Jak oszacowali naukowcy, człowiek spędza około 2000 godzin rocznie w pomieszczeniach, w których króluje światło sztuczne. Nic zatem dziwnego, że projektanci wnętrz bardziej zaczęli dbać o dopływ światła naturalnego.

Niegdyś światło budziło lęk i pożądanie. Obecnie jego ciepły blask „uwięziony” w lampach nie jest niczym osobliwym. We współczesnych domach światło pełni funkcje użytkowe i dekoracyjne. Przytulny nastrój potrafią stworzyć zarówno klasyczne lampy sufitowe, jak i nowoczesne oświetlenie LED czy leciwe latarenki. Niestety, projektując domowe oświetlenie często zapominamy o najważniejszym – świetle naturalnym.

Era jasnych wieków

Pierwszym krokiem ku okiełznaniu ognia dającego bezcenne światło było łuczywo. Starożytni Syryjczycy stosowali je w VI w. p.n.e. do oświetlania obszernych sal zamkowych. Pochodnie najczęściej konstruowano z kawałka drewna smolnego oraz materiału nasączonego olejem lub ropą naftową. Od X w. p.n.e. światło lamp olejnych rozpraszało mrok komnat egipskich faraonów. Co ciekawe, ludzkość aż do końca XVIII wieku korzystała ze zmyślnych wynalazków ludów pradawnych. Dopiero w 1809 roku na ulicach Londynu rozbłysły pierwsze lampy gazowe, a 70 lat później Thomas Edison opatentował żarówkę elektryczną. W dobie zaawansowanych technologii ludzie coraz chętniej spoglądają na światło naturalne. Robią to nie tylko w imię oszczędności, ale także ekologii i zdrowia.

Światło na dwa sposoby

Oświetlenie ogólne – równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie, harmonizuje wnętrze, jest tłem dla pozostałych punktów świetlnych. Światło ogólne najczęściej dają wiszące żyrandole, plafony i inne oświetlenie sufitowe. Ciekawą alternatywą bywają halogeny i oświetlenie LED. Aby jednak zaliczyć je do oświetlenia ogólnego, muszą zostać równomiernie rozmieszczone na suficie. Kolorowe i lekko przyciemnione światło ogólne potrafi budować wrażenie intymności podobnie jak strefowe.

Oświetlenie strefowe – miejscowo oświetla konkretny obszar pomieszczenia. Może to być lampa stojąca, stołowa czy biurkowa. Jasne światło sprzyja nauce i pracy, przyciemnione – wypoczynkowi. Oświetlenie strefowe pomoże pięknie wyeksponować konkretne dekoracje: obraz, rzeźbę, rodzinną pamiątkę. Wówczas sprawdzą się pojedyncze lampki halogenowe. Strefowe światło elektryczne znajdzie alternatywę wśród wysłużonych świec i latarenek.

Dlaczego światło naturalne jest ważne?

Światło sztuczne sprawia, że szybciej męczy się nie tylko wzrok, ale i organizm. Naturalne promienie słońca zwiększają aktywność fizyczną. Dzieje się to dzięki syntezie witaminy D, która zachodzi w ciele przy udziale promieni słonecznych. Światło naturalne sprawia również, że nie tylko pomieszczenia, ale i umysły stają się jaśniejsze. Światło dzienne reguluje poziom hormonów w organizmie oraz warunkuje jego cykl biologiczny. To dlatego okres jesienno-zimowy osłabia twórczą produktywność. Współcześni lekarze alarmują: depresyjny zespół „SAD” („seasonal affective disorder”) dopada coraz więcej osób. Sezonowe zaburzenie związane z brakiem światła da się stosunkowo łatwo wyleczyć. Wystarczy zwiększona ilość światła naturalnego oraz dobroczynna światłoterapia. Pomoże również lekki, jasny wystrój wnętrz. Styl skandynawski sprawdzi się doskonale!

Światło i ekologia

Jednym z najciekawszych sposobów na światło naturalne we wnętrzach jest świetlik. Doskonale pełni funkcję okna połaciowego, silnie doświetla pomieszczenia i dodaje im wielkomiejskiego stylu. Świetliki doskonale wyglądają zwłaszcza w aranżacjach loftowych. W romantycznych sypialniach na piętrze mile widziane są lukarny. Dzięki daszkowi nad oknem do pomieszczeń wpada jasne, ale nie za mocne światło. Okno typu „bawole oko” wygląda również bardzo efektownie, jednak wpuszcza znikomą ilość promieni słonecznych. Aby rozjaśnić pomieszczenie, warto zamontować w dachu dodatkowe okno połaciowe. Jasny dom to nie tylko okna. Pomieszczeniom wymagającym podziału lekkość i światło zapewnią luksfery lub ścianki wykonane z mlecznego szkła. Salony domów wolno stojących pokochają okna panoramiczne sięgające od podłogi do sufitu. Osobliwym i wciąż niedocenionym rozwiązaniem są szklane podłogi. Mając w piwnicy efektowną winiarnię, wspaniale oglądać ją przez taflę hartowanego szkła.

Sposoby na nachalne słońce

Kiedy światło jest zbyt silne, wystarczy odpowiednio je przesłonić. Z pomocą przyjdą nie tylko klasyczne zasłony i firany. Doskonałą alternatywą będą rolety plisowane – połączenie żaluzji i klasycznych rolet. Dzięki temu, że ich materiał rozsuwa się zarówno do dołu, jak i do góry, wędrówka słońca nigdy nie okaże się zaskoczeniem. Innym ciekawym wariantem są rolety rzymskie. Ich materiał jest zazwyczaj półprzezroczysty, więc do pomieszczeń wpada delikatne światło. Rolety rzymskie nie zwijają się na szpulę, ale składają w uroczą harmonijkę.

Współcześnie do łask powróciły również markizy. Niewiele osób myśli o tym, że to lekkie zadaszenie, oprócz balkonów czy tarasów, skutecznie zaciemnia także wnętrza. Sprawdzonym, jednak nieco zapomnianym sposobem na uciążliwe światło są także okiennice. Nowoczesne modele wykonane bywają nie tylko z drewna, ale także z metalu i tworzyw sztucznych. Dzięki wbudowanym czujnikom można nimi sterować pilotem.

Światło to symbol radości i nadziei, dlatego warto pozwolić mu przekroczyć próg swojego domu. Sztuczne oświetlenie będzie idealnym towarzyszem długich chłodnych wieczorów. Światło naturalne – pogodnych poranków.