Świeczniki drewniane

Świeczniki drewniane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Świeczniki drewniane-poradnik Westwing

Eleganckie świeczniki drewniane to doskonała dekoracja i sposób na stworzenie w domu niepowtarzalnego nastroju. Dostępne są modele różnej wielkości i o rozmaitych kształtach, które można z łatwością dopasować do aranżacji w stylu skandynawskim, rustykalnym lub prowansalskim. Doradzamy, jak wybrać drewniany świecznik, który stanie się idealnym uzupełnieniem aranżacji. Mamy też specjalną propozycję dla wszystkich, którzy lubią prace ręczne – podpowiemy, jak samodzielnie zrobić oryginalny świecznik z drewna!

Świeczniki drewniane od Skandynawii po Prowansję

Świeczniki z drewna mogą przybierać tak rozmaite formy, że z łatwością można dopasować je do niemal każdego stylu aranżacji wnętrza. Oto kilka podpowiedzi, jakie świeczniki najlepiej nadadzą się do uzupełnienia wystroju salonu, sypialni lub ogrodu:

  • Miłośnicy stylu rustykalnego powinni wybrać świeczniki z drewna surowego. Interesującym rozwiązaniem są świeczniki wykonane z fragmentów pnia o zachowanej korze, w których wycięte są otwory na świecę. Trzy takie świeczniki można ustawić na parapecie lub na blacie komody – w jesienne lub zimowe wieczory płonące w nich świece stworzą niepowtarzalny nastrój!
  • Do aranżacji w stylu skandynawskim będą pasowały zarówno świeczniki z surowego drewna, jak i świeczniki drewniane o minimalistycznym designie. Powierzchnia drewna powinna być gładka i starannie wykończona, ale nie malowana. Dobrym pomysłem jest zestaw świeczników w kształcie cylindrów o różnej wysokości i średnicy.
  • Również shabby chic kocha drewniane świeczniki! Ich kształt powinien być klasyczny, nieco staroświecki. Żeby nadać im unikalny charakter, warto samodzielnie pomalować je farbami w różnych kolorach – wygląd „shabby” osiągnie się przecierając pomalowaną powierzchnię papierem ściernym.
  • Klasyczne świeczniki z drewna w naturalnych kolorach lub pomalowane białą farbą będą piękną ozdobą wnętrz w stylu prowansalskim. Warto ustawić je na stoliku kawowym lub blacie nocnej szafki przykrytym lawendowym bieżnikiem.
  • Drewniane świeczniki pomalowane w orientalne wzory to doskonały wybór dla wielbicieli stylu boho. Można wybrać również modele dekorowane barwnymi szkiełkami. Ważne, żeby było kolorowo i oryginalnie!

Zrób to sam – drewniany świecznik z stylu skandynawskim!

Samodzielne wykonanie świecznika nie jest trudne! Podpowiadamy, jak zrobić piękny świecznik na świeczki typu tealight, który będzie pasował zarówno do rustykalnego, jak i skandynawskiego wnętrza.

Czego potrzebujesz?

  • Fragment gałęzi brzozy o szerokości co najmniej 15-20 cm i długości 60 cm (w przypadku świecznika na trzy świeczki)
  • Okulary i rękawice ochronne
  • Wiertło sękownicze
  • Ostry nóż do drewna
  • Papier ścienny

Pierwszym krokiem jest zmierzenie, gdzie powinny znaleźć się otwory na świeczki. Muszą one mieć 4 cm średnicy i znajdować się w odległości około 15 cm od siebie. Następnie, przy pomocy wiertła sękowniczego, należy wyciąć w gałęzi otwory o głębokości około 2 cm. Przy pomocy noża i papieru ściernego można wygładzić krawędzie otworu i świecznik gotowy!

Wyroby z drewna zawsze mają niepowtarzalny charakter. Naturalne piękno materiału sprawia, że stają się ozdobą każdego wnętrza – w żadnym domu nie powinno zabraknąć drewnianych dodatków!