Sypialnia czerwona

Sypialnia czerwona

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sypialnia czerwona-poradnik Westwing

Łamanie konwencji wymaga odwagi. Z drugiej strony, łamanie konwencji i zmiana przyzwyczajeń są tak odświeżające, tak inspirujące!  Jeśli chodzi o sztukę aranżacji wnętrz, zazwyczaj w sposób określony stosuje się kolory jasne i ciemne, barwy ciepłe i zimne. I tak na przykład, pewne kolory „zarezerwowane” są dla salonów czy przedpokojów, inne zaś dla łazienek, jeszcze inne dla sypialni. Pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku najczęściej kojarzone są z odcieniami jasnymi i zimnymi. A co z czerwienią?

Jest czerwień i czerwień. Ognista i krwista. Karminowa i amarantowa. Malinowa, truskawkowa i wiśniowa. Czerwień buraka i czerwień pomidora. Burgunda i rubinu. Czerwień cegły i czerwień rdzy. Maków i jarzębiny. Czerwony – bordo. Czerwony – cynober. Czerwień ukryta w przygodach Karmazynowego Pirata. Zapisana w „Szkarłatnych literach”. I taka, która wybija w „Godzinie pąsowej róży”. Symbolika czerwieni jest równie bogata, jak jej odmiany. To kolor energii, pasji i namiętności. Kolor zmysłów i emocji. Niekiedy walki. To kolor pobudzający i wymagający. Czerwień to pociągająca inspiracja.

Sypialnia czerwona — wyraziste akcenty

Czerwień w sypialni to stosunkowo rzadko spotykany kolor. Właśnie dlatego wybór tej barwy świadczy o odwadze w poszukiwaniu niekonwencjonalnych rozwiązań. Ale warto odważyć się od czasu do czasu na mały eksperyment! Kolor czerwony umiejętnie wykorzystany wyczaruje w sypialni atmosferę zmysłowości i tajemniczości. Czerwona ściana w sypialni wprowadzi nastrój wytworności, jeśli towarzyszyć jej będą wysmakowane dodatki, elementy złota lub srebra, a całe pomieszczenie rozświetlone będzie dużą ilością światła. Czerwone dodatki, takie jak pościel, świeczki lub lampka nocna, tudzież czerwony kominek do aromaterapii wprowadzą do sypialni klimat intymności, a nawet pikanterii. Ciemne czerwienie, na przykład bordo lub odcienie burgunda w towarzystwie fioletu i błyszczących dodatków zmienią zwykłą sypialnię w sypialnię glamour – zalotną, pełną wdzięku, w zamierzony sposób teatralną.

Maleńka sypialnia na czerwono

To, że sypialnia jest maleńka, wcale nie musi być jej wadą. Ba, można z tego zrobić jej atut! Niewielki metraż można zamienić w prawdziwie przytulne gniazdo, wykorzystując przy tym ciepłe barwy, oscylujące od czerwieni w stronę pomarańczu lub od czerwieni w stronę fioletu. Każde z tych zestawień wprowadzi element subtelnej harmonii, tworząc we wnętrzu atmosferę przytulności i intensywności zarazem. Aby jednak intensywność nie była zbyt duża, należy pamiętać o właściwych proporcjach w szafowaniu kolorami. W zależności od gustu może przełamać tę kolorystykę odrobiną kontrastującego koloru, na przykład turkusu. Świetnie sprawdzą się w tych warunkach także czarne dodatki.

Dalekowschodnie inspiracje

Karminowa czerwień to w kulturze Wschodu kolor bardzo często spotykany. Dlatego też we wnętrzach nawiązujących do orientalnego stylu nie powinno go zabraknąć. Hebanowe łóżko na tle ciemnoczerwonej ściany wygląda bardzo stylowo, a jeśli dołoży się do tego szklane naczynia z zielonymi łodygami bambusa lub doniczkę z drzewkiem bonsai – od razu można poczuć się jak na cesarskim dalekowschodnim dworze. Wnętrze utrzymane w rubinowej tonacji doskonale dopełnią meble w kolorze wenge, indyjskie lub kolonialne. Sypialnia w czerwieni, wyściełana różowymi, fioletowymi lub granatowymi tkaninami pozwoli poczuć się jak w krainie baśni z tysiąca i jednej nocy.