Szafa dwudrzwiowa

Szafa dwudrzwiowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szafa dwudrzwiowa-poradnik Westwing

W baśniach szafa dwudrzwiowa służyła do przechodzenia z jednego świata do drugiego. Ale jej podstawowa funkcja jest bardziej przyziemna – służy do przechowywania ubrań, obuwia i pościeli. By zmieściły się do niej wszystkie stroje – zarówno letnie, jak i zimowe – musi być odpowiednio głęboka i wysoka. Dobrze, by była również wyposażona w półki, szuflady i służący do zawieszenia ubrań na wieszakach drąg czy lustro. Wówczas powinna sprawdzić się zarówno w sypialni, jak i korytarzu.

Szafy to meble stosunkowo młode. Ich prototypem były skrzynie – ciężkie i drewniane. Pozwalały na przechowywanie odzieży, wykorzystywane były także jako walizki. Pierwsze meble tego typu, w tym szafa dwudrzwiowa, pojawiły się w Polsce w XVI wieku. Od skrzyń różniły się rozmiarem – były znacznie wyższe. W okresie późniejszym pojawiły się szafy dwudrzwiowe, które zostały docenione ze względu na pojemność i wygodę korzystania z nich. Podpowiadamy, jakie szafy są aktualnie najpopularniejsze na rynku i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tych mebli.

Szafa dwudrzwiowa – by zaprowadzić porządek

Masowa produkcja mebli w XIX wieku sprawiła, że ówcześni projektanci stawiali przede wszystkim na ich funkcjonalność. Przestały liczyć się bogate zdobienia na przykład drzwi, a skupiono się bardziej na wewnętrznej części szafy. Szafa ubraniowa miała być praktyczna i pozwalać na przechowywanie wszystkich niezbędnych elementów odzieży, których w domach mieszczan przybywało z roku na rok. Projektanci zwracali uwagę na głębokość i wysokość produktu.

W 1860 roku szafy zaczęto doposażać w lustra. Początkowo były one montowane na zewnętrznej stronie drzwi, dopiero później zmieniono układ, a lustro zostało wbudowane w drzwi od wewnętrznej strony. Dziś większość projektantów wraca do korzeni – aby przejrzeć się w lustrze wcale nie trzeba otwierać szafy.

Nie tylko do sypialni

Szeroki wybór szaf sprawił, że meble te mogą znaleźć swoje miejsce nie tylko w sypialni. Popularne są dziś szafy zabudowane. Takie produkowane są na wymiar, dzięki czemu świetnie nadają się do zagospodarowania przedpokoju. Ich zaletą jest pojemność – bez problemu pomieszczą wszystkie niezbędne elementy garderoby i nieużywane sprzęty.
Szafa dwudrzwiowa zabudowana sprawdzi się również w salonie. Dzięki różnorodności produktów możliwe jest ciekawe zagospodarowanie ściany na całej długości. Warto zauważyć, że pokój dzienny z szafą ubraniową to nietypowe rozwiązanie, idealne dla osób poszukujących ciekawych i praktycznych rozwiązań jednocześnie.

A może szafa wolnostojąca?

Odzież, obuwie czy produkty takie jak pościel lub książki można przechowywać również w szafach wolnostojących. Ich zaletą jest możliwość ich dowolnego przenoszenia. Są równie pojemne co szafy do zabudowy, gdyż projektanci stawiają przede wszystkim na ich funkcjonalność i praktyczność. Dzięki odpowiedniej wysokości, większość szaf wolnostojących również posiada rozplanowaną przestrzeń. Wszystko po to, by można było z nich komfortowo korzystać i jednocześnie bez trudu znaleźć poszukiwaną bluzkę czy sweter.

Szafa drzwiowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z szafy korzysta się na co dzień, dlatego konieczne jest by była ona dobrze wyposażona. Decydując się na zakup, warto sprawdzić, czy wybrany model jest odpowiednio pojemny i posiada na przykład półki, umożliwiające wygodną segregację ubrań. Innym istotnym elementem jest lustro. Jeżeli zostanie zamontowane na całej wysokości i szerokości drzwi, nie będzie konieczności nabywania lustra wolnostojącego. Równie ważne jest oświetlenie szafy. Jeżeli model pozwala na montaż na przykład lampek halogenowych, korzystanie z szafy będzie możliwe niezależnie od pory dnia.

Tadeusz Kotarbiński zwykł mawiać, że porządek trzeba robić, bo tylko nieporządek robi się sam. Szafa dwudrzwiowa to rozwiązanie pozwalające na utrzymanie odzieży w nienagannym ładzie. Może już czas na porządki?

Szafa dwudrzwiowa w różnych stylach

Szafa dwudrzwiowa to mebel przydatny w każdym pomieszczeniu – pozwoli uporządkować odzież i drobne przedmioty. Nie musi być nudna! Odpowiednio dobrana szafa będzie prawdziwą dekoracją Twojego wnętrza!

  • Szafa dwudrzwiowa w stylu skandynawskim – doskonale sprawdzi się prosta, klasyczna szafa, w kolorze białym lub naturalnego drewna. Decydując się na kolor biały, warto aby szafa miała detale w kolorze drewna, które nada jej charakteru. Wybierając naturalne drewno, warto zabezpieczyć lakierem, aby dłużej można było się cieszyć jej urodą.
  • Szafa dwudrzwiowa w stylu nowoczesnym – styl nowoczesny preferuje duże, proste, geometryczne kształty. Szafa powinna być w stonowanym kolorze pasującym do wnętrza. Doskonale sprawdzą się szafy przesuwne, na wysoki połysk. Dla osób lubiących rozwiązania praktyczne, ciekawą propozycją jest szafa dwudrzwiowa z lustrem.
  • Szafa dwudrzwiowa w stylu industrialnym – wybór prostej, surowej szafy to trafny mebel do industrialnej aranżacji. Szafa może być metalowa, na styl szafek w obiektach sportowych. Aby nadać jej wyrazistości można ją pomalować, np na kolor miętowy lub popielaty.