Szafka na buty

Szafka na buty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szafka na buty-poradnik Westwing

Jeśli nie możesz poradzić sobie z okiełznaniem obuwia stojącego w przedpokoju, z pomocą przyjdzie Ci pojemna szafka na buty. Ten niepozorny mebel raz na zawsze zaprowadzi porządek wśród niezliczonych par szpilek, mokasynów, sandałów i klapek. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a przedpokój to wizytówka Twojego domu. Dobrze dobrana szafka na buty będzie niczym serdeczne „Dzień dobry!”.  

Szafka na buty jest młodszą siostrą szafy i komody. Zaskoczyła świat w XX wieku, kiedy okazało się, że przedpokój jest równie ważnym i reprezentacyjnym pomieszczeniem co salon czy jadalnia. Nic w tym jednak dziwnego – to przecież on od progu wita domowników i gości. Jeśli okazuje się nieprzytulny i zabałaganiony, natychmiast budzi negatywne skojarzenia. Niestety, złego wrażenia nie zatuszują nawet najwykwintniej urządzone pokoje, ani piękne meble. Wygodna szafka na buty sprawi, że przedpokój będzie uporządkowany i nigdy nie przysporzy Ci wstydu.

Z czego powinna być zrobiona szafka na buty?

Ile przedpokojów, tyle szafek na buty! Najczęściej spotyka się drewniane szafki z pojedynczymi drzwiczkami, za którymi kryje się morze półek. Inne posiadają wygodne uchylne pojemniki w formie szuflad. Świetnie, kiedy szafka na buty wykonana jest z drewna sosnowego. Tego rodzaju surowiec ma właściwości „oddychające” więc meble będą idealne do przechowywania butów. Dzięki niemu obuwie ma zapewnioną stałą wentylację. Drewniana szafka na buty ma jeszcze jedną istotną zaletę – jej neutralny wygląd pasuje niemal do każdego wystroju wnętrza. Szafki na buty to zatem produkty uniwersalne! Przedpokoje nowoczesne polubią wysokie, metalowe szafki oraz te wykonane z plastiku. Meble muszą przecież pasować do aranżacji wnętrza. Dobrze, kiedy w drzwiczkach szafki znajdują się niewielkie otwory zapewniające obuwiu stały dopływ powietrza.

Sprytna szafka na butySzafka na buty

Szafka na buty nie musi być przeznaczona jedynie do przechowywania obuwia. Współcześnie nierzadko bywa meblem wielofunkcyjnym. Zdarza się, że niskie szafki wieńczy tapicerowane siedzisko. Tego rodzaju rozwiązanie jest idealne do niewielkiego przedpokoju. Nowoczesna szafka na buty nierzadko bywa połączona ze stojakiem na parasole lub wysokim wieszakiem na odzież wierzchnią. Niektóre z szafek wyposażone są w dodatkowe szuflady na podręczne przedpokojowe akcesoria, takie jak zestawy do pielęgnacji skóry czy łyżki do obuwia. Ciekawym akcesorium, które skrywa niejedna szafka na buty, są prawidła zapobiegające deformacji butów. Dla pań rozkochanych w szpilkach idealny będzie mebel wyposażony w dwupoziomowe drążki. O wyższy zahacza się obcas, a niższy służy do podtrzymania podeszwy.

Obuwnicza alternatywa

Szafka na buty może mieć wiele zamienników. Jednym z najpopularniejszych są klasyczne półki. Ich minusem jest to, że obuwie znajduje się na widoku. To dlatego polecane są jedynie osobom, które nie trzymają na wierzchu wielu par butów. Niektórzy decydują się na wygodne, tapicerowane ławki z podnoszonym siedzeniem. Wnętrze mebla skrywa liczne przegródki, w których można przechowywać obuwie. Szafka na buty może być również zastąpiona wiszącym organizerem lub obrotowym stojakiem. Ten ostatni ma zazwyczaj formę walca, w którym znajduje się duża liczba półek.

Największa kolekcja butów należała do Darlene Flynn, która zgromadziła ich niemal 15 tysięcy. Pasjonatka obuwia, zapisana do Księgi rekordów Guinnessa, przechowywała swój zbiór aż w 10 pomieszczeniach. „Dlaczego buty? Bo są piękne, niepowtarzalne i po prostu mnie urzekają” – wyjaśniła kiedyś beztrosko. Jeżeli masz w planie podobne dokonania, wygodna szafka na buty okaże się niezbędna… I to z pewnością nie jedna!