Szafy do sypialni

Szafy do sypialni

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szafy do sypialni-poradnik Westwing

Łóżko jest punktem centralnym każdej sypialni, ale to szafa pomoże utrzymać porządek w pomieszczeniu. Musi być nie tylko elegancka, lecz także praktyczna. Te dwa najważniejsze meble sprawią, że wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Podpowiadamy, jakie szafy wybrać, by w sypialni już zawsze panował ład i porządek.

Pojemna znaczy lepsza

Przy wyborze szafy warto pamiętać, że im większa, tym lepsza. Dobrym pomysłem będzie obudowanie łóżka lub zabudowanie wnęki w ścianie. W ten sposób nawet w małych pomieszczeniach szafy będą bardzo pojemne, jednak nie będą zajmować sporo miejsca. Szafy stworzone do sypialni umożliwiają wygodną segregację ubrań i dodatków. Bardzo ważną kwestią jest również oświetlenie wewnętrzne lub zewnętrzne szafy. W obu rolach dobrze sprawdzają się małe lampki halogenowe. Warto także zwrócić uwagę na szerokość, głębokość oraz wysokość szafy. Zwykle należy zostawić około 5 cm wolnego miejsca między szafą a sufitem i ścianą boczną. Pozwoli to swobodnie „oddychać” zarówno szafie, jak i ścianie.

Szafy wolno stojąceSzafy do sypialni

W każdym pokoju można postawić osobną szafę, która będzie spełniała specyficzne wymagania pomieszczenia lub konkretnej osoby. W pokoju dziecka przyda się kolorowa szafa, która będzie pasowała do wystroju oraz pozostałych mebli. Nie musi być bardzo pojemna, ponieważ dziecko bardzo szybko wyrasta z ubrań, więc nie potrzebuje dużo miejsca. W sypialni, na przykład w stylu kolonialnym, dobrze prezentować się będzie drewniana szafa dwuskrzydłowa. Obok można postawić oryginalnie zdobiony parawan. W przedpokoju, w pobliżu drzwi powinna znaleźć się szafa, w której zawisną płaszcze i kurtki.

Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem, z którego robi się szafy, jednak można się także zdecydować na inne rozwiązanie, takie jak szkło, plastik czy metal. Dobrze, kiedy jedno skrzydło szafy będzie lustrem.

Szafy zabudowane

Pojemne i eleganckie – takie są właśnie szafy zabudowane. Dobrze zdecydować się na zamówienie szafy na wymiar, jednak bez problemu można znaleźć gotowe szafy, które będą pasowały do aranżacji wnętrza. Szafa zabudowana najlepiej sprawdzi się w sypialni. Powinna być wykonana z jednolitego materiału i bez mocno widocznych ram. Dzięki takim zabiegom mebel będzie wyglądał „lekko”. Można także wykorzystać mleczne szkło lub samemu ozdobić drzwi taką samą tapetą lub motywem, jaki znajduje się na ścianie. Sypialnia od razu wyda się przyjemniejsza! Duże szafy świetnie sprawdzą się także w większych przedpokojach oraz w salonie.

Jak się urządzić?

Podczas wyboru szafy do sypialni warto pamiętać o kilku istotnych informacjach. Ułatwi to segregowanie ubrań oraz pozwoli na ich odpowiednie przechowywanie. Krótkie ubrania wiszące, takie jak koszule, potrzebują od 100 do 135 cm miejsca, a dłuższe, jak płaszcze czy sukienki, od 150 do 180 cm. Dobrze wiedzieć, że na drążku o długości 1 metra zmieści się około 10 wieszaków. Kupując szafę, warto zwrócić uwagę na wysokość drążka – powinna być przystosowana nie tylko do rodzaju odzieży, jaka będzie na nim wisieć, ale również do wzrostu osób, które będą korzystać z szafy. Nie będzie to miało jednak znaczenia w przypadku pantografów, czyli drążków obniżanych. Dobrze mieć także dużą półkę lub szafki po sufitem. Można w nich przechowywać przedmioty, których używa się rzadziej, na przykład walizki. By w pełni móc korzystać z zalet szafy, musi ona mieć szerokość około 140 cm na jedną osobę. Optymalna odległość między półkami powinna wynosić 30 cm, a ich długość – 90 cm.

Drzwi do szafy

Przesuwane, łamane, a może standardowe? To zależy od rodzaju szafy i pomieszczenia, ale także dostępnego metrażu. Drzwi do szafy najczęściej są… lustrzane. Duże lustra sprawdzą się idealnie nie tylko w małych wnętrzach. Przydadzą się każdego ranka oraz przed każdym wyjściem. Lustro można zamontować wewnątrz szafy. Często na drzwiach można nadrukować zdjęcia. To nadaje szafie unikalny charakter. Dobrym pomysłem są też przyklejane do drzwi naklejki.