Szara tapeta

Szara tapeta

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szara tapeta-poradnik Westwing

Szarość podkreśla chłód i elegancję w nowoczesnym wystroju wnętrz. Szary idealnie pasuje też do pokoi utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim, eko oraz do wielkomiejskich loftów. Często jednak popełniany jest ten błąd, że szara tapeta jest źle dobrana do pomieszczenia, przez co sprawia przygnębiające wrażenie. Jak tego uniknąć i wybrać idealny odcień szarej tapety do każdego pomieszczenia? Skąd czerpać inspiracje? Oto kilka porad.

Która szara tapeta będzie najlepsza?

Ostatnimi czasy największą popularnością cieszy się tapeta fizelinowa. Szara tapeta z tego materiału łatwo przylega do ściany i dobrze się nakleja. Problemu nie stanowi również późniejsze zdarcie jej ze ściany. Szara tapeta fizelinowa dobrze tłumi hałas oraz utrzymuje ciepło w pomieszczeniu, dlatego też idealnie nadaje się do salonu, pokoju dziecięcego i sypialni. Do łazienki i kuchni najlepszym wyborem będzie szara tapeta z winylu. Jest to materiał odporny na częste mycie i szorowanie. Nie odkleja się pod wpływem wody i czyszczących środków chemicznych.

Szara tapeta pasuje też do wnętrza gabinetu i domowej biblioteczki. Interesującym, choć nieco kosztownym rozwiązaniem, będzie tapeta tekstylna o krótkim lub długim włosiu. Delikatny połysk materiałów wykorzystanych do jej produkcji, najczęściej jedwabiu i atłasu, podkreśli charakter wnętrza pokoju. Szara tapeta może też zostać wykorzystana do oklejenia ścian przedpokoju. Do tego pomieszczenia najlepiej wybrać tapetę z włókna szklanego. Jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne wynosi nawet 30 lat, a ponadto jest odporna na czyszczenie. W przypadku gdy tylko kawałek ściany w przedpokoju będzie pokrywała szara tapeta, można zdecydować się na wybór fototapety lub tapety korkowej. Wyglądają bardzo estetycznie, lecz niestety nie są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Jasna szara tapeta w niewielkim pomieszczeniu

Często popełnianym błędem jest położenie na ścianach tapet o bardzo ciemnym odcieniu. Rozwiązanie to wygląda dobrze tylko w pomieszczeniach o dużej powierzchni i ilości okien pozwalających na większy dopływ naturalnego światła słonecznego. W niewielkich pokojach, jak mała sypialnia, przedpokój czy łazienka bez okna, można zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą jest szara tapeta o jasnym odcieniu, położona na wszystkich ścianach. Idealna będzie szara tapeta w kolorze siwym, platynowym i stalowoszarym. Aby uniknąć wrażenia sterylności, wyposażenie powinno być w mocnych kolorach. Idealny będzie czarny skórzany komplet wypoczynkowy i drewniane meble o naturalnym kolorze oraz akcesoria w odcieniach pomarańczy, fioletu i czerwieni. Dobrze będą też wyglądały dekoracje o barwie słonecznej żółci.

Drugim sposobem jest naklejenie szarej tapety w ciemnym odcieniu na tylko jedną ze ścian. Najlepiej wybrać dużą powierzchnię, która nie będzie przesłonięta przez meble. Pozostałe ściany należy w tym przypadku pomalować na biało lub w odcieniu kości słoniowej. Szara tapeta w tym ujęciu powinna mieć kolor grafitowy lub marengo. Na ścianie, gdzie naklejona jest szara tapeta można zawiesić kilka obrazów oprawionych w antyramę i czarne kwietniki z roślinami. Do pokoju utrzymanego w tej kolorystyce najlepiej będą pasować meble w odcieniu ciemnej czekolady, wenge lub mahoniu.