Szezlong

Szezlong

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szezlong-poradnik Westwing

Panna Izabela siada na szezlongu w postaci półleżącej. Ręce splecione do modlitwy opiera na poręczy, głowę na rękach i patrzy w niebo rozmarzonymi oczyma. – pisał Prus w Lalce. Szezlong był meblem arystokracji. Odpoczywała w nim nie tylko Izabela Łęcka, ale również dworzanie, członkowie rodzin królewskich i arystokraci. Kojarzył się z luksusem i nieskrępowaną wygodą.

Dziś szezlong może mieć każdy, kto dysponuje odpowiednim metrażem. Nie jest to mebel, który trafia do domów jako pierwszy. Częściej decydujemy się na sofy, fotele i pufy. Jako że szezlong to wybór szczególny, wnętrzarski kaprys, stanowi we współczesnych wnętrzach mocny element designerski.

Szezlong – historia luksusu

Szezlong, z francuskiego chaise-longue, bywa potocznie nazywany leżanką. Pierwsze szezlongi pojawiły się we Francji z okresu XVII wieku. Szezlong może mieć formę tapicerowanego krzesła z długim siedziskiem podpierającym nogi, leżanki z wezgłowiem i oparciem podwyższonym z jednej strony (meridienne i fainting couch) albo krzesła i podnóżka o wysokości siedziska (duchesse brisée). Dawne szezlongi miały zdobione nóżki, dekoracyjne rzeźbienia i aplikacje. Zwykle były obite bogatymi tkaninami. Dziś szezlongi mogą mieć ruchome podnóżki, regulowane podłokietniki i oparcia, a nawet wbudowane masażery. Ich forma bywa też uproszczona – niektóre minimalistyczne wersje szezlongów wyglądają jak fala zawieszona w przestrzeni. Bardziej rozbudowane modele modele mogą mieć szuflady i półki na drobiazgi.

Szezlong we wnętrzu

Szezlong to mebel dla samotnika lub indywidualisty, ponieważ nie sposób wypoczywać w nim we dwójkę. Jego forma wymaga szczególnej ekspozycji. Szezlongi doskonale prezentują się w dużych salonach, sypialniach czy gabinetach. Szczególną uwagę przykuwają w ogrodzie zimowym wśród egzotycznych roślin lub nawet w ogrodzie. Starodawny szezlong obity wzorzystą tkaniną sprawdzi się we wnętrzu typu shabby chic. Leżanka z egzotycznego drewna z dodatkiem naturalnych tkanin będzie idealnym dopełnieniem aranżacji boho. Minimalistyczne wnętrze w stonowanych kolorach nabierze wyjątkowego charakteru, jeśli pojawi się w nim prosty, wręcz futurystyczny szezlong w wyrazistym kolorze.

Designerski szezlong

Niepowtarzalny kształt szezlongów oraz ich liczne powiązania z luksusem inspirowały projektantów. W 1928 roku Francuz Le Corbusier zaprojektował jeden z najbardziej charakterystycznych mebli w historii wzornictwa. Szezlong Le Corbusiera składał się z postawy i ruchomej leżanki z odsłoniętą metalową konstrukcją. Piękny szezlong to bowiem prawdziwe dzieło sztuki!