Szklanki do herbaty

Szklanki do herbaty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szklanki do herbaty-poradnik Westwing

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Czarna, zielona, biała czy aromatyzowana – ponieważ istnieje wiele jej rodzajów, każdy może znaleźć coś dla siebie. Można ją pić samą lub do posiłku, na gorąco albo na zimno. Zawsze też proponuje się herbatę gościom. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jakich naczyniach podawać aromatyczny napój.

Według chińskiej legendy pierwszy napar z herbaty powstał przez przypadek – przypadkowe nie powinny być jednak naczynia, w której się ją podaje. Nie warto się przejmować twierdzeniem, że picie herbaty ze szklanki jest nieeleganckie. To sposób podania popularny zarówno w kawiarniach i restauracjach, jak i w domowym zaciszu. Dlatego polecamy dobrze znane szklanki do herbaty!

Szklanki do herbaty z nietłukącego szkła

Szklanka to naczynie o objętości około 250 ml, wykonane ze szkła. Szklanki do herbaty i innych napojów gorących są najczęściej wytwarzane z grubego szkła hartowanego. Jest ono odporne na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu nie ma ryzyka, że szklanka pęknie pod wpływem gorącej wody.

Szklanki do herbaty z rżniętego szkła

Materiał ten jest też dwa do trzech razy bardziej odporny na stłuczenie niż porcelana. W razie stłuczenia szkło hartowane rozpada się na duże kawałki o tępych krawędziach – łatwo je więc uprzątnąć bez ryzyka skaleczenia.

Nowe życie szklanki do herbaty

Klasyczne szklanki są wykonane z bezbarwnego szkła i ma kształt prostego cylindra lub jest lekko stożkowata. To dobrze znane naczynie nie musi jednak być nudne! Współczesny design oferuje ciekawe kształty i wzory. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych wariantów:

  • Prosta szklanka bez ucha – czyli podstawowy wzór. Do podawania ciepłych napojów może być dodatkowo wyposażona w koszyczek z uchem, ułatwiający chwytanie gorącego naczynia. Taki tradycyjny sposób serwowania powraca w projektach szklanek w stylu retro.
  • Szklanka z uchem – kształtem przypominają kubek. Szklanki do herbaty z uchem są wygodne w użyciu, a ucho nie nagrzewa się, umożliwiając komfortowe trzymanie szklanki z napojem.
  • Szklanka z podwójnymi ściankami – designerski wariant znanego naczynia, bardzo atrakcyjny wizualnie. Podwójne ścianki sprawiają, że napar wygląda, jakby unosił się w powietrzu. Dodatkowo chronią dłonie przed poparzeniem, nawet jeśli szklanka nie ma ucha.

Akcesoria niezbędne w każdej kuchni

Szklanki do herbaty i kubki do napojów gorących należą do podstawowego wyposażenia kuchni. Chociaż serwowanie kawy i herbaty w filiżankach uchodzi za bardziej eleganckie, nie trzeba od razu rezygnować ze swoich przyzwyczajeń i wygody. Bardzo praktyczne są zwłaszcza szklane naczynia do picia – pasują właściwie do każdej zastawy, a do tego są bardzo łatwe w utrzymaniu. Najczęściej nadają się do mycia w zmywarce.

Zestaw do parzenia herbaty

Szklanki do herbaty można też zestawić z eleganckim czajniczkiem do herbaty. Polecamy zwłaszcza model wykonany ze szkła, który świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku herbat „kwitnących”. Bezbarwne szkło pozwala obserwować rozwijający się „kwiat” oraz stopniowe zabarwianie się naparu. Dzięki temu picie herbaty może się stać jeszcze przyjemniejsze! Jak śpiewał Kabaret Starszych Panów: „Z rozkoszy tego świata ilości niepomiernej zostanie nam po latach herbaty szklanka wiernej”.