Szklanki termiczne

Szklanki termiczne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szklanki termiczne-poradnik Westwing

W upalny letni dzień człowiek marzy, by zimny napój pozostał jak najdłużej zimny. W mroźny zimowy dzień człowiek marzy, by gorący napój pozostał jak najdłużej gorący. Na szczęście realizacja tych marzeń nie jest szczególnie trudna. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są naczynia i pojemniki, których konstrukcja sprawia, że temperatura z zewnątrz w minimalnym stopniu wpływa na temperaturę produktów znajdujących się w środku. Wśród wielu naczyń termoizolacyjnych na szczególną uwagę zasługują szklanki termiczne, które dzięki swym walorom mają rozliczne zastosowania.

Szklanki termiczne zawdzięczają swe właściwości izolacyjne konstrukcji polegającej na zastosowaniu podwójnych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Zazwyczaj wykonywane są z żaroodpornego, lekkiego szkła borokrzemowego, co dodatkowo wzmacnia efekt utrzymywania stałej temperatury wewnątrz szklanki. Tak zbudowane szklanki są idealne zarówno do zimnych jak i gorących napojów. Dodatkowym walorem tego typu szklanek jest również to, że chronią dłonie przed poparzeniem. Chociaż nadają się do każdego rodzaju napoju, szklanki termiczne znajdują swe zastosowanie przede wszystkim jako szklanki do kawy.

Szklanki termiczne – szklanka w szklance

Szklanki termiczne ze względu na swoją specyficzną dwuwarstwową budowę przywodzą na myśl „szklankę w szklance”. To akcesoria nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. W przezroczystej szklance o subtelnym kształcie brązowo-beżowo-białe kawy typu cafe latte lub cafe macchiato wyglądają niezwykle efektownie. Pojemność szklanek termicznych waha się od 250 do 450 ml, co pozwala na serwowanie kawy zarówno w wersji „małej” jak i „dużej”. Przy zakupie szklanek termicznych warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, na przykład czy są przystosowane do mycia w zmywarce oraz do wykorzystania w kuchence mikrofalowej oraz czy są wykonane ze szkła odpornego na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

„Wariacje na temat” – termiczne filiżanki i szklanki z uchem

Istnieją trzy najczęściej spotykane formy naczyń termicznych. Proste szklanki, szklanki z uchem oraz filiżanki. Przyjęło się, że w szklankach prostych serwuje się kawy typu latte, w szklankach z uchem – herbaty, a w filiżankach – wszystko, co tradycyjnie podaje się w filiżankach. Podział ten jest jednak absolutnie niezobowiązujący, w tej materii panuje w gruncie rzeczy całkowita dowolność. Naczynia termiczne produkowane są zazwyczaj z bezbarwnego, przezroczystego szkła, chociaż i pod tym względem spotkać można różne ciekawe innowacje. Szklanki termiczne ze szkła barwionego, szkła matowanego, szklanki z ozdobnymi napisami lub ornamentami – wszystkie te rozwiązania proponują projektanci specjalizujący się w designie nowatorskich akcesoriów kuchennych i stołowych.

Kubki i pojemniki termiczne

Kwestia przechowywania jedzenia i picia oraz utrzymywania ich w odpowiedniej temperaturze jest przy współczesnym stylu życia na tyle istotna, że udoskonala się przedmioty codziennego użytku tak, by jak najlepiej spełniały te funkcje. Wszelkiego typu kubki, termosy i inne pojemniki termiczne biją rekordy popularności. W odróżnieniu od szklanek termicznych, wykonywane są ze specjalnych tworzyw sztucznych, najlepiej nadających się do tego celu.