Szopka

Szopka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szopka-poradnik Westwing

Świąteczny stół to miejsce, przy którym gromadzi się rodzina, aby wspólnie spożyć wigilijną kolację. Symbolami Świąt są jednak nie tylko wigilijny stół i przybrana choinka, ale także bożonarodzeniowa szopka, która nawiązuje do dawnych tradycji. Trudno o ozdobę, która bardziej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Szopki to nie tylko symbole religijne, ale także dzieła sztuki, które ogląda się z zachwytem.

Szopka i jej tradycja

Żłóbek betlejemski był obiektem kultu już od średniowiecza. To święty Franciszek w XIII wieku upowszechnił tworzenie “żywych obrazów” przedstawiających Marię i Józefa z dzieciątkiem w towarzystwie zwierząt pasterskich zamieszkujących stajenkę. Tak narodziła się tradycja bożonarodzeniowych szopek. W Europie, w której chrześcijaństwo upowszechniło się po upadku Cesarstwa Rzymskiego, scenę narodzin Chrystusa wyobrażano sobie nieco inaczej. Skalną grotę zastąpił drewniany żłóbek, a dzieciątku towarzyszyli pastuszkowie w tradycyjnych, ludowych strojach.

Szopka krakowska

Powstała w XIX wieku, a od tego czasu polskie święta nie mogą się bez niej obyć. Jest bogata, misternie zdobiona przez najbardziej doświadczonych artystów-rzemieślników z Krakowa. Wprawia w zachwyt — nie tylko dzieci. Szopka krakowska budową nawiązuję do najwspanialszych dzieł architektury. Szopka krakowska może przypominać Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie lub najpiękniejsze budowle w stylu bizantyjskim. Bywa dekorowana złotem lub inkrustowana drogimi kamieniami. Szopka krakowska jest też ruchoma. Dzięki wprawianemu w ruch mechanizmowi, przed świętą rodziną przesuwa się korowód pielgrzymów także tych znanych ze współczesnego życia publicznego.

Szopka minimalistyczna

Osoby poszukujące eleganckich dekoracji bożonarodzeniowych nie muszą wcale decydować się na bogato zdobione, barokowe szopki. Szopka zrobiona w prosty sposób z najbliższymi, zwłaszcza dziećmi — ma bardziej symboliczne znaczenie niż ta kupiona w sklepie. We wnętrzu w stylu skandynawskim sprawdzi się szopka wykonana z elementów z drewnianej sklejki. Styl scandi kocha naturalne materiały, nie trzeba więc nawet jej malować. Wystarczą kontury dobrze znanych wszystkim postaci ewangelicznych. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie trójwymiarowa szopka wycięta z papieru. W nowoczesnej aranżacji tego rodzaju szopka może pełnić funkcję popularnego kalendarza adwentowego, na odwrocie któreg znajdują się czekoladki.

Szopka jest symbolem, który nieodłącznie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Wielu osobom będzie przywoływać wspomnienia z dzieciństwa. Warto nieco poeksperymentować z tradycyjną formą i zaskoczyć gości nietypową aranżacją!