Sztućce do ryb

Sztućce do ryb

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Sztućce do ryb-poradnik Westwing

Na stole pojawiają się różne potrawy. W zależności od zaplanowanego menu, niezbędne jest wybranie odpowiedniej zastawy stołowej. Talerze, talerzyki, kieliszki, sztućce… Te ostatnie są szczególnie ważne. W ofercie producentów można znaleźć najróżniejsze zestawy sztućców. Poza podstawowymi kompletami, dostępne są bardzo rozbudowane i takie, w których znajdują się specjalne sztućce do ryb. Tych używać należy wyłącznie do ryb gotowanych i smażonych w całości, serwowanych w całości, dzwonkach, ze skórą lub ościami.

Sztućce mają bardzo długą historię. Pierwszych łyżek używał już człowiek pierwotny. Dopiero później powstały widelce i noże. W XVI wieku sztućce były jednym z wyznaczników pozycji społecznej. Na stołach rodzin chłopskich pojawiały się sztućce wykonane z drewna, podczas gdy bogaci mieszczanie stawiali na metalową i srebrną zastawę. Srebrna nierzadko bywała również posagiem panny młodej. Trochę później rozpoczęto produkcję sztućców z miedzi, cynku, aluminium, ołowiu czy… kości słoniowej. Te ostatnie nabył sam Wacław Potocki, jeden z czołowych  twórców baroku.

Charakterystyczne sztućce do ryb

Sztućce do ryb są niezwykle charakterystyczne. Dlatego nie sposób pomylić z innymi, na przykład do mięsa, gdyż są one najbardziej charakterystycznymi elementami każdego zestawu. Widelec do ryb ma aż 4 ząbki i jest wykonany w taki sposób, że środkowa jego część jest szersza niż pozostałe. Z myślą o spożywaniu ryb produkuje się także noże. Nóż jest ostro zakończony i nieco ścięty, gdyż za jego pomocą usuwa się z ryby ości i skórę.

Poza widelcem i nożem, czyli najbardziej podstawowymi sztućcami do ryb, na rynku dostępne są też sztućce zaprojektowane i wykonane z myślą o spożywaniu owoców morza. Mnogość produktów może zaskoczyć – dostępne są widelce do ślimaków i homarów, łyżki do ostryg czy specjalne ostre szczypce pozwalające na bezproblemowe podzielenie homara na kawałki.

Nóż i widelec — w zestawie lub na sztuki

Sztućce do ryb dostępne są zarówno w zestawach, jak i na sztuki. Eleganckie komplety składają się przeważnie ze zróżnicowanej ilości elementów i przeznaczone są dla określonej liczby osób. Wśród najpopularniejszych zestawach znaleźć można 24, 68 czy nawet 104 elementy. W tych najmniejszych kompletach na próżno szukać sztućców do ryb – najczęściej dostępne są w rozbudowanych zestawach.

Współcześnie skompletowanie własnego zestawu sztućców nie jest trudne. Większość producentów, poza kompletami, oferuje możliwość nabycia poszczególnych sztućców na sztuki. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż można stworzyć swój własny, niepowtarzalny zestaw lub rozbudować już posiadany o kolejny nóż i widelec. Dzięki możliwości dokupienia tylko wybranych sztućców w prosty sposób można też uzupełnić braki w swoim komplecie.

Elegancki prezent

Jedzenie jest nie tylko koniecznością – może sprawiać przyjemność. Sztućce wciąż nadają się na wykwintny i elegancki prezent. Tylko jeden z najstarszych producentów w Polsce, firma Gerlach, oferuje wyjątkowe zestawy, które pakowane są w walizki lub drewniane pudełka. Dzięki wyprofilowanemu wnętrzu, poszczególne sztućce mają swoje miejsce i nie ma możliwości, by zostały uszkodzone.

Sztućce do ryb nadają się na upominek jeszcze z innego powodu – przystępnej ceny. Choć za wykonane ze srebra zapłacić trzeba więcej, to prezent na lata. Nie bez znaczenia jest przy tym możliwość ich personalizacji – na każdym elemencie wchodzących w skład kompletu może znaleźć się np. dedykacja. To prezent praktyczny i gustowny jednocześnie.

Sztućce do ryb gwarantują jeszcze większą wygodę spożywania posiłków. Warto wzbogacić więc swój zestaw, by zapewnić komfort jedzenia oraz postępować zgodnie z savoir-vivre.