Taboret składany

Taboret składany

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Taboret składany-poradnik Westwing

Na wyposażenie domu składa się wiele elementów. Są sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie przestrzeń kuchenną, są również takie, które koniecznie muszą znaleźć się w salonie. Po niektóre sięgamy sporadycznie, ale muszą być w domu. Przykładem takiego sprzętu jest taboret składany. Nie zajmuje wiele miejsca, a może być wykorzystywany na różne sposoby. Przyda się wówczas, gdy do domu przybędzie więcej gości, można z niego skorzystać również wybierając się na ryby. Dostępne są też specjalne taborety prysznicowe.

W Poradniku Westwing przedstawiamy krótką historię taboretu składanego i jego liczne zalety. Zarejestruj się, aby przeczytać nasze wskazówki!

Taboret składany – szczypta historii

taboret składany

Taboret składany ma swoją długą historię. Znany pod nazwą „krzesło kurulne” został rozpowszechniony przez starożytnych Rzymian i służył kapłanom oraz cesarzowi. Specjalnie dla Juliusza Cezara taborety takie zostały ustawione w newralgicznych miejscach ówczesnego Rzymu. Tradycyjne stołki wykonywano z kości słoniowej. Skrzyżowane nogi pozwalały na składanie krzesła i jego przenoszenie z miejsca na miejsce. Pierwotnie stołki składane nie miały oparcia, ale wyposażano je w podłokietniki. Dziś oferta jest szersza – znaleźć można również taborety z oparciem.

Taboret składany – wygodny i praktyczny

Jak wyglądały prototypy taboretów składanych? Takie zobaczyć można między innymi na antycznych medalionach, jakie dotrwały do czasów współczesnych. Warto wiedzieć, że ze Starożytnego Rzymu moda na taborety dotarła również do Azji, gdzie meble te miały istotny wpływ na tamtejszą architekturę. Ale przez lata kształt tego mebla niewiele się zmienił. Dziś taborety nie są już produkowane z kości słoniowej, ale innych różnorodnych materiałów. Wygodne, uszyte na przykład ze skóry siedzisko łączy się ze skrzyżowanymi nogami wykonanymi z:

  • drewna – takie stoły pasują do wszystkich pomieszczeń, niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone,
  • plastiku – ich zaletą jest lekkość, bez trudu mogą być przenoszone z miejsca na miejsce, korzystają z nich na przykład wędkarze,
  • metalu – najpopularniejsze taborety, wyróżniają się solidnością i trwałością.

Taboret składany – również pod prysznic

Taboret składany to mebel, który nie zawsze musi znaleźć swoje miejsce w salonie, kuchni czy pokoju dziecka. Specjalne modele to małe stołki zaprojektowane z myślą o wygodnym zażywaniu prysznica. Takie produkty wyróżniają się wykonaniem – stalowa konstrukcja i antypoślizgowe siedzisko umożliwiają korzystanie z nich w bezpieczny i komfortowy sposób. Kolor siedziska najczęściej różni się od koloru pozostałej części stołka, dzięki czemu wybrać można taki, który będzie kolorystycznie pasował do łazienki.

Taboret składany – inspiracja dla projektantów

taboret składany

Składany stołek został zapomniany w XIX wieku – wówczas niewiele osób sięgało po ten mebel. Ale już wiek później taboret stał się inspiracją dla wielu projektantów.

  • Taboret projektu Ludwiga Miesa van der Rohe to mebel będący w dużej mierze rękodziełem. Powstał w 1929 roku z myślą o zaprezentowaniu go na Wystawie Światowej w Barcelonie. Ten projekt był inspirowany pierwszymi krzesłami kurulnymi.
  • Składany taboret PK 91 został wykonany przez Poula Kjaerholma. Mebel został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Projektant inspirował się egipskimi pierwowzorami składanych stołków.
    Curule Chair to krzesło z 1983 roku. Zostało zaprojektowane przez Pierre’a Paulina i wykonano je z drewna. Wyjątkowy styl zawdzięcza połączeniu tradycyjnego kształtu stołka z nowoczesną linią.

Taboret składany to świetny przykład mebla, który zrodził się w starożytności i przetrwał do dnia dzisiejszego w praktycznie niezmienionej formie. Jego popularność wynika przede wszystkim z funkcjonalności i prostoty. A sprawdzone rozwiązania są ponadczasowe. Może czas wybrać taboret składany z myślą o sobie?