Taboret

Taboret

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Taboret-poradnik Westwing

Czy istnieje taki mebel, który pasuje do każdego stylu? Oczywiście! Taboret, ze względu na liczne formy, funkcje i materiały, z jakich jest stworzony, sprawdzi się w każdej aranżacji! Wystarczy dobrze dobrać go do estetyki wnętrza i własnych potrzeb.

Największą zaletą taboretu jest to, że nie wymaga on wiele miejsca. Może być także wygodnym podnóżkiem. Używany już na dworze ludwikowskim, jest uwielbiany przez stulecia. Sprawdź, jaki taboret wybrać, by cieszyć się nim w domowym zaciszu.

Taboret

Historia taboretu sięga dalekiej przeszłości. Już w starożytnym Egipcie używano tego wszechstronnego mebla. Korzystali z niego również Grecy i Rzymianie. Jednak dopiero na dworze Ludwika XVI, taboret nabrał swojego znaczenia w dzisiejszym rozumieniu. Był przeznaczony dla wysoko urodzonych dam, które mogły na nim usiąść w obecności króla i królowej. Przez wiele lat zasiadali na nim wyłącznie arystokraci. Pięknie dekorowany, wykładany aksamitnym płótnem, czarował europejskie pałace przez wiele lat. Dzisiaj zdobi nie tylko salon, ale także łazienkę czy nawet ogród. Nie ma drugiego tak uniwersalnego miejsca do siedzenia, przechowywania i dekoracji jak taboret. Następnym razem, kiedy usiądziesz na swoim taborecie, pamiętaj, że było to siedzisko wyłącznie dla dam z wyższych sfer.

Konkurencja dla innych mebli

Taboret służy nie tylko do wypoczynku, ale oferuje także dodatkowe funkcje, które czynią go niezwykle wszechstronnym i użytecznym.

Taboret sprawdzi się jako:

Siedzisko – i to bardzo wygodne, mobilne i ustawne. Ze względu na brak oparcia taboret nie zabiera tak dużo przestrzeni jak krzesło.

Podnóżek – w tej roli najlepiej odnajdą się taborety z tapicerowanym siedziskiem, ale nawet żelazne można oswoić, kładąc na nich poduszkę.

Stolik pomocniczy – w odróżnieniu od podnóżka tu lepiej sprawdzi się taboret z płaskim siedziskiem z drewna, metalu czy tworzywa.

Stopień, który pomoże Ci sięgnąć na najwyższą półkę regału czy do pawlacza. W tym celu warto wybrać model jak najsolidniejszy i jak najstabilniejszy.

Stolik nocny – w tej roli idealnie sprawdzą się bardzo modne teraz stołki ceramiczne przypominające bębenki.

Do wyboru, do koloru

Klasyczny taboret stoi na trzech bądź czterech nóżkach. Może być okrągły, kwadratowy, ale także w wielu innych niestandardowych kształtach. Nieograniczona liczba form i kolorów sprawia, że taboret może być postawiony w każdym pomieszczeniu – od łazienki po ogród. Nie trzeba szukać kompromisu pomiędzy wygodą a funkcjonalnością. Taborety oprócz wartości użytkowej mają też tę dekoracyjną, dlatego wybierając odpowiedni, należy zwrócić uwagę na ich styl.

Jaki mebel wybrać?

Do pokoju dziecka. Najlepszy będzie lekki plastikowy model bez ostrych krawędzi i kantów. Funkcjonalny może się też okazać taboret skrzyniowy, pod siedziskiem którego znajduje się praktyczny pojemnik na zabawki.

Do łazienki. Tu sprawdzi się plastik, ale można także używać taboretów wykonanych z odpowiednio impregnowanego bambusa czy drewna, a także ze stali. Najważniejsze, by materiał był odporny na wilgoć i łatwy w czyszczeniu.

Do kuchni. W rustykalnej sprawdzi się drewniany, w retro – z okrągłym tapicerowanym siedziskiem, w prowansalskiej – koniecznie bielony. Ważne, by był dość wygodny i łatwy do utrzymania w czystości.

Do salonu. Tu przyda się taboret tapicerowany, który może towarzyszyć fotelowi czy kanapie jako podnóżek. W lofcie żelazny taboret może posłużyć jako stolik pomocniczy. Zarówno industrialne, jak i nowoczesne wnętrza pokochają taborety wykonane z drutu czy siatki.

Do domowego barku lub wyspy kuchennej najlepiej wybrać wysokie stołki barowe lub tak zwane hokery. Pięknie się prezentują, a ich smukłe kształty dodadzą wnętrzu lekkości.

Mebel wszechstronny

Taboret ma nieograniczone możliwości zastosowania. Do wyboru są taborety dla dzieci, taborety barowe, prysznicowe czy dla muzyków – do pianina oraz perkusji. Taboretu można także użyć w niekonwencjonalny sposób, choćby ustawiając z niego modułowy regał.

Projektanci od lat prezentują ciekawe pomysły na ten uniwersalny mebel.

Klasyczny model „Artek 60” jest ponadczasowy i wydaje się, że istnieje od zawsze. Trójnogi taboret stworzył fiński projektant Alvar Aalto w 1933 roku. Była to wtedy swoista rewolucja w branży meblowej. Przez lata powielany i kopiowany, wciąż inspiruje swoim designem.

Eugeni Quitllet to projektant z Katalonii, który nadał nowe życie starym taboretom. Jego projekt zaprezentowany na Maison & Objet 2014 to genialna przemiana starych mebli w piękne taborety barowe.

„W.W.” to taboret zaprojektowany w 1990 roku. Philippe Starck zaprezentował ten surrealistyczny stołek, który powstał dla reżysera Wima Wendersa. W 1992 roku mebel zaczął być produkowany.