Talerze dekoracyjne

Talerze dekoracyjne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Talerze dekoracyjne-poradnik Westwing

Na pewno pamiętamy je z salonów naszych babć. Pojedyncze lub w komplecie, ozdabiane motywami kwiatowymi bądź ludowymi. Widniały na nich portrety dam sprzed paru wieków lub scenki bukoliczne. Obecności tych zdobionych  orientalną ornamentyką skłaniała do podejrzeń, że gospodarze domu odbywali dalekie podróże. Te z widokami europejskich miast bywały pamiątkami ze służbowych delegacji. Wisiały w niedalekim sąsiedztwie gdańskich kredensów, antycznych komód albo ludwikowskich toaletek. Zawsze prezentowały się wyjątkowo. Czy talerze dekoracyjne wiszące na ścianach kojarzą się dziś wyłącznie z wystrojem poczciwych mieszczańskich wnętrz? Nic podobnego!

talerze dekoracyjne na ścianę

Orientalne talerze dekoracyjne

To, jakie talerze dekoracyjne powiesi się na ścianie i w jakim otoczeniu, zależy wyłącznie od pomysłowości i inwencji. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne metalowe uchwyty do wieszania naczyń ceramicznych. Jeśli podczas podróży na Bliski Wschód, na którymś z bazarów odkryliśmy się ręcznie malowany talerz, warto uczynić z niego ozdobę salonu w stylu orientalnym. Talerze dekoracyjne przywiezione z krajów arabskich mają wyraziste i żywe kolory. Dominują na nich granat, turkus, żółcie i czerwienie. Tonacja biało-niebieska jest charakterystyczna dla ceramiki marokańskiej i tunezyjskiej. W bliskowschodnim wzornictwie przeważają motywy roślinne i abstrakcyjne. Talerze dekoracyjne przywiezione z krajów arabskich powinny stać się ozdobą wnętrz w stylu orientalnym lub etno. Doskonale skomponują się z innymi trofeami z odległych podróży – pufami, kobiercami, lampionami i poduchami w orientalne wzory. Pasują do nich meble z mahoniu i hebanu. Dobrze wyglądają na tle białych ścian i kolorowych – w odcieniach fioletu, błękitu lub czerwieni. Warto powieść na ścianie talerze dekoracyjne różnych wielkości i o różnych kształtach. Obok talerzy okrągłych mogą pojawić się kwadratowe i owalne.

talerze dekoracyjne w stylu orientalnym

Talerze dekoracyjne w kuchni prowansalskiej

Pomieszczenia kuchenne są wymarzoną przestrzenią dla talerzy dekoracyjnych. Jeśli dekorując kuchnię inspirujemy się stylem prowansalskim, wybierzmy talerze dekoracyjne ozdobione kwiatami lawendy lub gałązkami oliwnymi. Styl prowansalski lubi stonowane kolory: biały, ecru, lawendowy, pastelowy róż. Ceramika z regionu Prowansji przybiera zwykle klasyczne formy. Wzory, które ją zdobią, powinny być subtelne. Dobre miejsca na talerze dekoracyjne to okolice okapu lub kuchennego stołu. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego jest także pionowe ustawianie talerzy na półkach drewnianego kredensu. Pamiętajmy, że funkcję talerza dekoracyjnego może spełnić efektowny półmisek lub ozdobna patera. Z talerzami w stylu prowansalskim będą współgrać akcesoria w postaci moździerzy z drzewa oliwnego albo powieszonych na ścianie wianuszków z lawendy.

talerze dekoracyjne do kuchni

Talerze dekoracyjne w stylu nowoczesnym

Kto powiedział, że talerze dekoracyjne muszą wisieć na ścianie w układzie symetrycznym lub że powinny być z jednego kompletu? Jeśli ma się ochotę, można zapełnić nimi całą ścianę. Połączyć kolory, wielkości i motywy ozdobne. W ten sposób stworzymy niebanalną mozaikę, która przykuwa wzrok. Ciekawy efekt uzyskamy skupiając talerze bardzo blisko siebie, tak by przerwy między niby były prawie niewidoczne – dzięki temu powstanie rodzaj ściennej płaskorzeźby. Mozaikę z talerzy można połączyć z innymi elementami, na przykład ramkami na zdjęcia. Idealną dekoracją w domach wielbicieli sztuki nowoczesnej będą talerze dekoracyjne zaprojektowane przez współczesnych mistrzów designu. Modne są także reprodukcje dzieł sztuki na porcelanie. We wnętrzach zaaranżowanym w stylu nowoczesnym rewelacyjnie zaprezentują się choćby talerze dekoracyjne ze znanym motywem kobiecej twarzy w malarstwie Piero Fornasettiego.

Każdy talerz może mieć walor dekoracyjny, o ile będziemy mieć pomysł na wykorzystanie go w charakterze ściennej ozdoby. Nie korzystajmy z gotowych schematów, dajmy się ponieść fantazji.