Tapeta granatowa

Tapeta granatowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tapeta granatowa-poradnik Westwing

Kolor granatowy nie za często jest wybierany jako dominujący we wnętrzu. A trzeba przyznać, że mało jest tak eleganckich, głębokich i efektownych barw. Tapeta granatowa może pojawić się na jednej ścianie lub na wszystkich w pomieszczeniu. Niekiedy wydaje się nieco ciężka optycznie, ale jeśli doda się do niej odpowiednie meble i akcesoria, zyska tylko jeszcze więcej uroku. Granat ma kojący wpływ na człowieka – pozwala się wyciszyć, zrelaksować i odstresować. W połączeniu z kremami, szarościami, srebrem, beżem czy bielą tworzy eleganckie, a przy tym odświeżające, nietuzinkowe kompozycje. Warto więc bliżej przyjrzeć się tapecie granatowej!

Tapeta granatowa a barwy mebli i dodatków

Kolor granatowy nie jest uniwersalny – bardzo dużo zależy od tego, z jakimi barwami jest zestawiany. Tapeta granatowa wspaniale skomponuje się z takimi, jak na przykład:

Barwy kremowe – śmietankowe, waniliowe, wpadające w pudrowy róż i écru. Dzięki meblom i dodatkom w tych barwach tapeta granatowa będzie jeszcze bardziej efektowna i elegancka. Można też wybrać tapetę, w której granat jest wiodącym kolorem, a zdobienia i ornamenty czarują kremowymi odcieniami. Taki design znany jest ze szlachetnych tkanin od wieków stosowanych w pałacach.

Szarość – granat i szarość świetnie się uzupełniają, tworzą duet harmonijny, a przy tym świeży i elegancki. Dlatego tapeta granatowa może śmiało się pojawić na jednej ze ścian w minimalistycznym salonie.

Róż – z pudrowym różem granat wygląda elegancko i szykownie. W połączeniu z malinowym tworzy wyrazistą kompozycję, która dynamizuje wnętrze. Granatowo-różowe paski często pojawiają się na nowoczesnych tapetach, królują też na wybiegach modowych.

Biel – tapeta granatowa wydobędzie pełen urok białych mebli, szczególnie tych klasycznych. To dla nich idealne tło, mało jest barw, które tak wspaniale komponują się z bielą. Można także zdecydować się na tapetę w biało-granatową kratkę lub paski.

Zieleń – wchodzi w najbardziej energetyczny duet z granatem. Do dynamicznych wnętrz nowoczesnych tapeta w granatowo-zielone paski stanowi wybór idealny.

Różne odcienie granatu

Tapeta granatowa to dość pojemny termin. Bogactwo granatowych odcieni może wręcz przyprawić o zawrót głowy. Wśród nich znajdują się chociażby dwa królewskie wcielenia: indygo i kobalt.

Indygo – kolor sytuujący się między błękitem a fioletem. Od starożytności uznawany za odcień luksusowy, naturalny barwnik indygo był sprowadzany z Indii i osiągał zawrotne ceny. Dziś tę szlachetną barwę można bez problemu wprowadzić do aranżacji. Tapeta granatowa w wersji indygo to zachwycająca dekoracja, na tle której najlepiej prezentuje się biel. Można wybrać tapetę granatową zdobioną białymi gwiazdkami lub groszkami.

Kobalt – barwa rześka i energetyczna, kojarząca się z morzem i burzowym niebem. Warto na jej tle ustawić szare, kremowe, beżowe i jasnoróżowe meble. Powstanie duet zarówno harmonijny, jak i odświeżający oraz wprawiający w dobry nastrój.

Navy blue – kolor związany z marynarką wojenną, co zresztą sugeruje jego nazwa. Bardzo bliski odcieniom indygo. Równie szykowny, sprawdzi się w eleganckim salonie z nowoczesną nutą.

Tapeta granatowa nowoczesna czy klasyczna?

Tapety granatowe to produkty, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować do klasycznych czy nowoczesnych. W zasadzie wymykają się podziałom. W salonie nowoczesnym dodają tradycyjnego szyku, a w klasycznym mają walor odświeżający. Różnice stylistyczne są widoczne bardziej w dekorze i materiale. Tapeta granatowa papierowa ma bardziej chropowatą powierzchnię. Gdy pojawią się na niej szare lub złociste tłoczone ornamenty, bardziej sprawdzi się w wystroju klasycznym. Do salonu nowoczesnego lepszym wyborem będzie tapeta granatowa winylowa. Czaruje gładką, połyskującą powierzchnią. Na niej również lepiej prezentują się modne motywy dekoracyjne, jak paski, kratka czy zigzag.

Tapety granatowe to eleganckie, szykowne i niezwykle efektowne dekoracje ścienne. Pomagają wydobyć piękno innych barw, takich jak biel, beż czy szarość. Stanowią wybór dla osób odważnych, które lubią łamać schematy i kreatywnie podchodzić do aranżacji wnętrz.