Tapeta industrialna

Tapeta industrialna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tapeta industrialna-poradnik Westwing

Chłód metalu, warsztatowe meble i oryginalne, pofabryczne elementy. Taki zaskakujący, surowy design rządzi się w loftach – współcześnie jednych z najmodniejszych rozwiązań architektonicznych. Niestety, przestrzenie industrialne to w Polsce wciąż rzadkość. Niewiele opuszczonych budynków przemysłowych przerabia się na lofty, a jeśli już do tego dochodzi – ceny bywają niebagatelne. Dla osób rozkochanych w industrialu, mamy jednak dobrą wiadomość – tego rodzaju aranżacja może zamieszkać nawet w kawalerce! Aby stworzyć wnętrza w stylu pofabrycznym należy zadbać o kilka podstawowych elementów, które przywodzą na myśl klimat poprzemysłowy. Jednym z najważniejszych jest tapeta industrialna. O tym, na jaką się zdecydować, przeczytasz w poniższych akapitach.

Tapeta industrialna na trzy sposoby

Ściany loftu lubią jasne, zimne tonacje. Najlepiej, kiedy oscylują wokół odcieni bieli i szarości. Tapeta industrialna musi mieć surowy wygląd i być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Bywa, że papierowa tapeta industrialna prezentuje się nieautentycznie, dlatego lepiej zdecydować się na tapety wykonane z winylu lub fizeliny. Te wysokojakościowe produkty potrafią do złudzenia imitować chłód oryginalnej blachy czy betonu. Poniżej kilka sprawdzonych propozycji, które mogą Cię zainspirować:

  • Leciwy mur – tylko od Ciebie zależy na jaką wersję się zdecydujesz! Taka tapeta industrialna może imitować niechlujne, przybrudzone cementem cegły, betonowe płyty pełne spękań czy nierówno otynkowaną ścianę. Ceglany design świetnie zaprezentuje się zarówno na całej ścianie, jak i w formie lamperii. W przypadku dwóch pozostałych rozwiązań, lepiej tapetować od podłogi, po sufit.
  • Chłodna blacha – tapeta industrialna przypominająca charakterystyczną blachę ryflowaną? A może blaszane fragmenty połączone przy pomocy metalowych nitów? Wybór należy do Ciebie! Tego rodzaju dekor świetnie sprawdzi się w salonie, kuchni, a nawet łazience. Należy pamiętać, że to wzory bardzo śmiałe i wbrew pozorom wcale nie ascetyczne, dlatego warto ozdobić nimi tylko jedną ścianę.
  • Metalowe szuflady – lofty pełne są starych, metalowych mebli, dlatego taki wzór nie powinien dziwić. Tapeta industrialna imitująca leciwe komody na dokumenty, świetnie sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i przedpokoju czy sypialni. Dekor przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które lubią pofabryczne wnętrza w nieco cieplejszym wydaniu.

Tapeta industrialna nie taka surowa

Niektóre osoby obawiają się klasycznej, loftowej surowości. Nie warto! Nawet najchłodniejszy dekor można uczynić bardziej przytulnym. Industrialna tapeta złagodnieje, jeśli na jej tle postawisz miękką sofę udekorowaną morzem poduszek i barwnym patchworkiem. Na ścianie możesz powiesić kilka grafik utrzymanych w ciepłej tonacji lub zdjęcia w kolorze sepii, oprawione w złociste ramy. Industrialna tapeta nabierze innego wyrazu również dzięki grze światłem. Zainwestuj w lampę stojącą zwieńczoną wiklinowym abażurem. Ciepły blask sączący się przez ażurową fakturę zaczaruje nawet najbardziej hardą stylizację!

Fototapety – to jest to!

Jeśli tapeta industrialna to dla Ciebie zbyt wiele, postaw na fototapety. Dekoracja wyeksponowana na jednej ze ścian za pewno nie przytłoczy wnętrza. Naklejany dekor może przedstawiać opuszczoną halę produkcyjną, przęsła żelaznego mostu czy mechanizm starego zegara. Fototapety są zazwyczaj utrzymane w biało-czarnej tonacji, dlatego aby zachować spójność kolorystyczną, pozostałe ściany polecamy pomalować na biało.

Industrialnych inspiracji można szukać w kinie hollywoodzkim – między innymi w produkcjach Woody’ego Allena czy słynnym serialu dla młodzieży pt. „Plotkara”. Dobrze zaaranżowany loft przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji i sprawi, że poczujesz się jak w samym sercu filmowego Brooklynu.