Tapeta marynistyczna

Tapeta marynistyczna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tapeta marynistyczna-poradnik Westwing

Styl marynistyczny już od blisko 100 lat zachwyca swoją przestronnością, pogodnością oraz nawiązaniami do lata, słońca i morza. Co ważne, marynistyczne wnętrza można uzyskać tylko za pomocą odpowiednich połączeń kolorów, najczęściej bieli i błękitu, ale pojawiają się w nich także odcienie beżowe, granatowe, pastelowe żółcie oraz delikatne zielenie. Dobrym pomysłem na urządzenie takiego pomieszczenia jest tapeta marynistyczna, która od razu wprowadzi w nim klimat wprost z nadmorskiej plaży. Oto kilka porad, jak sprawić, by tapeta marynistyczna stała się nadrzędnym elementem wykończenia tego typu wnętrza.

Skąd się wziął styl marynistyczny?

Najważniejszym motywem występującym w stylu marynistycznym są biało-niebieskie marynarskie pasy. Moda na nie pojawiła się już w połowie XIX wieku, kiedy brytyjska królowa Wiktoria ubrała w marynarski mundurek swojego syna – księcia Edwarda. Motyw pasów szybko zdominował modę dziecięcą, zaś w latach 30. XX wieku ówczesna ikona stylu Coco Chanel zaczęła go wykorzystywać w stylizacjach plażowych dla pań. Po tym fakcie, akcenty marynistyczne szybko przeniknęły także do wystroju wnętrz.

Aranżacja marynistyczna charakteryzuje się obecnością bieli i błękitu, a także połączenia beżu z grantem oraz pastelowych odcieni żółci i zieleni. Meble przypominają wyposażenie domków letniskowych, najczęściej są wykonane z drewna, podobnie jak podłogi oraz sufity. Jeśli chodzi zaś o wzornictwo, dozwolone są wszelkie motywy kojarzące się z morzem, statkami czy plażą. Można postawić na marynistyczne tekstylia (koce, poduszki, dywany), a także dekoracje – świetnym pomysłem będzie np. wyeksponowana kolekcja muszli. Widoczny na pierwszy rzut oka nadmorski klimat wprowadzi jednak tapeta marynistyczna.

Marynistyczna tapeta – rodzaje

Tapety ścienne zostały prawdopodobnie wynalezione przez Chińczyków. Do Europy trafiły w XVI wieku, jednak popularność zaczęły zyskiwać dopiero w wieku XVIII. Tapeta marynistyczna może być wykonana z różnego rodzaju materiałów – decyduje to zarówno o jej cenie, jak i wytrzymałości.

  • Tapeta papierowa – najtańsza, ale i najmniej trwała. Tapeta marynistyczna z papieru sprawdzi się w pomieszczeniach, w których nie będzie narażona na silne zabrudzenia, np. w sypialni.
  • Tapeta winylowa – odporna na zabrudzenia i wilgoć. Winylowa tapeta marynistyczna będzie dobrym wyborem do łazienki lub kuchni.
  • Tapeta z włókna szklanego – niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu tapeta marynistyczna sprawdzi się np. w korytarzu lub przedpokoju.
  • Tapeta tekstylna – wykonana z materiału umocowanego na podłożu z papieru lub akrylu. Tapeta marynistyczna z imitującego okrętowe płótno lnu świetnie podkreśli wnętrza reprezentacyjne, takie jak salon czy gabinet.

Tapeta marynistyczna – na jakie motywy postawić?

Naczelnym motywem stylu marynistycznego są marynarskie pasy, w kolorze białym i niebieskim lub beżowym i granatowym. Taka może być również tapeta marynistyczna, choć oczywiście nie trzeba się ograniczać jedynie do pasów. Wybrać można także tapety z wzorem muszli, okrętowych węzłów, kompasu, koła ratunkowego, butelki czy latarni morskiej. Dozwolone są zarówno niewielkie wzorki rozsiane po całej tapecie, jak i umieszczenie na jednej ścianie fototapety przedstawiającej statek, morski pejzaż czy urokliwą latarnię. Wszystko zależy tylko indywidualnych preferencji i oczekiwanych efektów.

Pamiętać należy również o tym, aby nie przesadzić z liczbą marynistycznych akcentów – rezultat może być wówczas nieco kiczowaty. Jeśli decydujemy się na to, aby ściany pomieszczenia ozdobiła tapeta marynistyczna, nawiązania do tego stylu w pozostałych elementach wyposażenia powinny być minimalne, w zasadzie ograniczone do doboru odpowiednich kolorów oraz drobnych dekoracji. Tylko wtedy aranżacja będzie naprawdę spektakularna!

Tapeta marynistyczna to znakomity sposób na wprowadzenie do wnętrza letniego, nadmorskiego klimatu. Znajdź swoje inspiracje i zmień swój dom w przestronną, wakacyjną przystań!