Tapeta w kwadraty

Tapeta w kwadraty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tapeta w kwadraty-poradnik Westwing

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak znacząco tapeta może odmienić wnętrze. Kiedyś wybierano tapety w motywy kwiatowe i delikatne wzory. Dziś wybór tapet jest nieskończony. Coraz chętniej wybiera się tapety w ciemnych lub odważnych kolorach. Na ścianach często królują także niekonwencjonalne motywy. Tapety w kwadraty zaczęły robić karierę w latach 60. ubiegłego wieku. Niekonwencjonalne kolory i wzory geometryczne pasowały do ówczesnego designu mebli. We współczesnych wnętrzach tapeta w kwadraty znajdzie zastosowanie zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i vintage, wprowadzając do pomieszczenia odrobinę oryginalności.

Tapeta w kwadraty – jaką wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tapet. Różnią się pod względem faktury, tworzywa, z jakiego są wykonane i ceny. Oto najczęstszy ich podział:

  • tapety papierowe – jedne z najtańszych i najbardziej popularnych. Bywają jedno- i dwuwarstwowe, te ostatnie mają jednak małą odporność na wilgoć. Odradza się naklejanie ich w kuchni lub łazience. Papierowa tapeta w kwadraty dobrze natomiast sprawdzi się w salonie, jadalni lub sypialni.
  • tapety z włókna szklanego – bardzo grube, doskonale wygładzają nierówności ścian. Są trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej przeznaczone do malowania farbą emulsyjną.
  • tapety winylowe – jedne z droższych, ale i najtrwalszych tapet. Zwykle łączą w sobie dwa materiały: winyl oraz papier lub fizelinę. Trwały winyl pozwala na dokładne mycie powierzchni tapety. Dzięki fizelinie tapeta winylowa wygładza nierówności ścian.
  • tapety flokowane – najbardziej trwałe, najbardziej ozdobne i wyjątkowo eleganckie. Niestety, za tym idzie odpowiednio wysoka cena. Ich spodnia warstwa najczęściej jest wykonana z trwałej fizeliny, część wierzchnia pokryta jest wełną lub jedwabiem. Ten rodzaj tapet jest ozdabiany wypukłymi welurowymi wzorami. Tapeta w kwadraty flokowana, może pasować do wnętrz w stylu glamour lub nowoczesnym.

Tapeta w kwadraty – fantazyjna szachownica

Połączenie czerni i bieli wydaje się najbardziej klasyczne z możliwych. Czarno-biała tapeta w kwadraty może okazać się jednak rozwiązaniem ekstrawaganckim i bardzo odważnym. Tapeta “szachownica” świetnie wpasuje się w aranżacje nowoczesne i vintage. Wyjątkowo oryginalny efekt osiągnie się, ozdabiając szachownicą nie tylko ściany, ale też podłogę. W ten sposób granice między powierzchnią pionową a poziomą wizualnie ulegną zatarciu. Tapeta w kwadraty czarno-białe na jednej ścianie może dawać wrażenie głębi i optycznie powiększać pomieszczenie. Do czerni i bieli na ścianach będą pasować meble w futurystycznych kształtach i wyrazistych kolorach.

Tapeta w kwadraty w stylu pop art

Kształty geometryczne w stylu pop art sprawdzają się znakomicie. W tym stylu ważną rolę odgrywają żywe i jaskrawe kolory, futurystyczne formy oraz meble z tworzyw sztucznych. Tapeta w kwadraty w aranżacji pop art okaże się strzałem w dziesiątkę. Każdy kwadrat na ścianie mogą wypełniać na przykład komiksowe obrazki – to świetne nawiązanie do popkultury, która w tym stylu bywa traktowana na równi ze sztuką. We wnętrzach pop art świetnie sprawdzi się również tapeta w kwadraty nawiązująca do prac Andego Warhola. Każdy kwadrat może być w tym wypadku powieleniem portretu ikony kina w różnych wersjach kolorystycznych. Doskonale zaprezentuje się tapeta w Warholowskie puszki, samochody lub przedmioty codziennego użytku.

Tapeta w kwadraty to wybór dla odważnych. Znacząco odmieni przestrzeń i wprowadzi do niej nutę ekstrawagancji.