Termos

Termos

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Termos-poradnik Westwing

Choć jest tak użyteczny, nie każdy ma go w swoim domu, dlatego termos jest również doskonałym pomysłem na prezent. Z termosu szczególnie ucieszą się ludzie aktywni, lubiący sport i spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Lekkie, poręczne naczynie przyda się wszystkim zabieganym i zapracowanym, a mały termos z kolorowymi aplikacjami idealnie zmieści się do dziecięcego plecaka.

Termos to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Duża część przygotowywanych w domu potraw nie jest spożywana na miejscu. Bardzo często zabieramy je ze sobą gdzieś indziej – do pracy, do szkoły lub na wycieczkę. Nie zawsze mamy pod ręką mikrofalówkę i odgrzanie obiadu może okazać się dość problematyczne. Termos turystyczny przydaje się podczas pikników z przyjaciółmi, wypadów na ryby lub zimowych wyjazdów na narty.

Jak działa termos?

Termos to naczynie wyposażone w podwójne ścianki. Z przestrzeni pomiędzy nimi wypompowywane jest powietrze, dzięki czemu tworzy się próżnia. Panujące w niej niskie ciśnienie utrudnia przenoszenie ciepła na zewnątrz. Ścianki termosu są też bardzo cienkie, co powoduje, że podczas napełniania naczynia wymieniają jedynie niewielką ilość ciepła. Od wewnątrz pokrywa się je odbijającą światło warstwą srebra, która ogranicza promieniowanie. Dodatkową izolację zapewnia szczelna zakrętka i solidna obudowa.

Jak wybrać dobry termos?

Termos powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów, tak aby mógł nam służyć przez wiele lat. Nie warto oszczędzać – tanie termosy nie przetrwają dłużej niż kilka miesięcy, a w dodatku mogą być nieszczelne. Przed zakupem termosu trzeba zastanowić się, do czego będziemy go używać. Na krótkie wycieczki wystarczą małe, litrowe termosy lub zwykły kubek termiczny. Podczas długich wypadów w góry z przyjaciółmi lub z rodziną lepiej się zaopatrzyć w duży termos o pojemności 2-2,5 litra. W zależności od upodobania można zdecydować się na akcesoria z tradycyjnym, zakręcanym korkiem lub automatycznym otwarciem z przyciskiem. Na produktach często znajduje się informacja o szybkości stygnięcia przechowywanych substancji. W dobrych termosach, w warunkach pokojowych, po 24 godzinach temperatura płynów nie spada poniżej 40°C.

Termos plastikowy czy metalowy?

Początkowo termosy wyposażone były we wkłady ze szkła. Ze względu na ich częste uszkodzenia obecnie na rynku przeważają termosy metalowe i plastikowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i będą idealne dla miłośników wspinaczki i pieszych wędrówek. Termosy stalowe łatwiej się też czyści – można do tego celu użyć różnych środków chemicznych, które w przypadku plastiku mogłyby powodować uszkodzenia powłoki. Warto jednak pamiętać, że termos metalowy dość łatwo chłonie zapachy, dlatego jeżeli zdecydujemy się na picie w nim kawy lub herbaty niewykluczone, że później będzie można go używać wyłącznie do tego celu. Termosy plastikowe świetnie sprawdzą się za to w warunkach domowych. Są lekkie, wygodne i mają ciekawe, różnokolorowe obudowy. Idealnie spełniają swoją funkcję podczas szkolnych wycieczek lub zastępują kubki termiczne podczas codziennych podróży do pracy. Praktycznym rozwiązaniem jest termos plastikowy ze szklanym wkładem. Choć nieco cięższe i wymagające większej ostrożności, nie chłoną zapachów i łatwo się je czyści.

Termosy i akcesoria — praktyczne rozwiązania

Jeśli termos ma nam służyć głównie do przenoszenia obiadów, warto zainteresować się szerszymi naczyniami, podzielonymi na kilka części. Na dłuższe wyprawy przyda się termos z dużą nakrętką przypominającą kubek, dzięki temu nie będziemy musieli zabierać ze sobą dodatkowych naczyń. Na zimę termos turystyczny można wyposażyć w specjalny piankowy pokrowiec, który wzmocni jego właściwości izolacyjne. Jeżeli zależy nam na naprawdę długim utrzymywaniu ciepła, możemy pomyśleć o termosach elektrycznych, które dodatkowo podgrzeją jedzenie, kiedy zrobi się chłodne.

Jak wyczyścić termos?

Niezależnie od tego, jaki termos wybierzemy, pamiętajmy, że przed każdym użyciem termos należy dokładnie umyć i wysuszyć. Dzięki temu będzie dobrze pełnił swoją funkcję, a my będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się smakiem i aromatem przygotowanych potraw! Jak czyścić termos? Oto kilka wskazówek:

  • Jeżeli termos jest czyszczony zaraz po użyciu, do mycia wystarczy jedynie odrobina wody z dodatkiem płynu do naczyń.
  • Do usunięcia starych osadów, w szczególności tych z kawy i herbaty, doskonale nadaje się soda oczyszczona. Do naczynia wsypujemy 3-4 łyżeczki sody, a następnie wlewamy wrzątek. Bardzo wybrudzony termos można też pozostawić na moc do odmoczenia i dokładnie wypłukać ciepłą wodą.
  • Wśród domowych środków do czyszczenia termosu często wymienia się też kwasek cytrynowy, sok z cytryny oraz proszek do pieczenia. Podobnie jak w przypadku sody po dodaniu odrobiny substancji termos należy napełnić wrzątkiem i pozostawić do odmoczenia.
  • W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń można skorzystać ze specjalnych tabletek do czyszczenia butelek. Mają one również działanie odkażające, co jest szczególnie ważne w przypadku naczyń mających kontakt z żywnością.
  • Długi i wąski termos, taki jak te przeznaczone zwykle do kawy i herbaty, może być bardzo trudny do doczyszczenia. Aby bez problemu dotrzeć do wszystkich zakamarków, warto skorzystać ze szczotki do butelek.

Praktyczny termos na każdą okazję

Termos obiadowy, termos-dzbanek a może niewielki kubek termiczny? W szerokiej ofercie producentów znajdzie się coś dla każdego. Niezależnie od aspektów praktycznych warto zwrócić uwagę również na atrakcyjny design. Termos w soczyście owocowym kolorze, na przykład żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub zielonym będzie doskonałym towarzyszem wakacyjnych wypraw i nie zgubi się tak łatwo.