Tkaniny dekoracyjne

Tkaniny dekoracyjne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tkaniny dekoracyjne-poradnik Westwing

Do udekorowania wnętrza potrzebne są atrakcyjne dodatki. Ważne, żeby ożywiły one pomieszczenie, nadały mu charakteru lub zaakcentowały osobiste upodobania estetyczne. Pomóc w tym mogą tkaniny dekoracyjne. Są one niezwykle szykownym, luksusowym elementem, który będzie pasował do każdego pomieszczenia. Podpowiadamy, jakie tkaniny dekoracyjne będą najlepszym wyborem!

Tkaniny dekoracyjne odgrywają dużą rolę w aranżacji wnętrz. Stosuje się je zarówno jako zasłony, firanki, a także jako obicia, na przykład krzeseł. Tkaniny dekoracyjne są efektownym dodatkiem, który może podnieść walory estetyczne całego wnętrza. Posiadają wiele motywów i wzorów, dlatego z łatwością można dopasować je zarówno do klasycznego gabinetu, jak i nowoczesnego loftu.

Tkaniny dekoracyjne – czym są?

Tkaniny dekoracyjne często nazywane są także artystycznymi. Wykonuje się je dzięki przeplataniu ze sobą prostopadłych układów nitek na ręcznych lub mechanicznych krosnach tkackich. Tkanina lniana miała swoje zastosowanie już w XXVII wieku przed naszą erą w starożytnym Egipcie. Przez wieki powstało wiele sposobów wytwarzania materiałów. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze jest przemysłowe tworzenie tkanin mechanicznych.

Rodzaje tkanin

W sklepach występuje wiele rodzajów tkanin — aksamit, flausz, futro, krepa, len, satyna i tym podobne. Poszczególne tkaniny różnią się od siebie fakturą, a co za tym idzie zastosowaniem. Dlatego też wyróżnia się materiały wykorzystywane w dekorowaniu wnętrz i elementów aranżacyjnych — obiciowe, firanowe, zasłonowe oraz te przeznaczone do szycia odzieży.

Tkaniny firanowe – są przezroczyste lub półprzezroczyste. Zalicza się do nich batysty, koronki, gipiury, woale, organzy. Są zwiewne i subtelne, dlatego nadają pomieszczeniu lekkości. Nieco przesłaniają widok za oknem, lecz dozują odpowiednią ilość światła.
Tkaniny obiciowe – zazwyczaj zalicza się do nich skórę i dermę, choć wliczają się w nie także tkaniny zasłonowe. Powinny być wytrzymałe i odporne na zniszczenia, ponieważ pokrywają sofy, krzesła, fotele, podnóżki, a czasem także fronty mebli.
Tkaniny zasłonowe – stosuje się je po to, aby całkowicie zasłonić okno, dlatego nie dopuszczają światła do pomieszczenia. Wprowadzają do wnętrza nieco prywatności i nadają klasycznego charakteru. Wykonuje się je z bawełny, lnu, jedwabiu, lub aksamitu. Zasłony w jasnym kolorze mogą ożywić wnętrze, zaś ciemne optycznie je zmniejszą.

Tkaniny dekoracyjne w aranżacji wnętrz

Tkaninę dekoracyjną należy dopasować do położenia domu pod względem stron świata. Jeśli pomieszczenie jest umiejscowione na północy, północnym wschodzie lub północnym zachodnie, to dociera do niego mała ilość światła. Do takiego pomieszczenia odpowiednie będą połyskujące tkaniny dekoracyjne, wykonane z jadwabiu lub organzy. Najlepiej, jeśli będą w jasnych, ciepłych kolorach, ponieważ sprawią, że wnętrze stanie się przytulne. Mogą również posiadać motywy, najlepiej radosne, kolorowe.

Do pomieszczenia, które umiejscowione jest na południowej, południowo wschodniej, południowo zachodniej oraz na zachodniej stronie domu, dociera duża ilość światła. Do takiego wnętrza warto wybrać białe, matowe, lekkie tkaniny, wykonane z jedwabiu lub batysty. Chłodne kolory sprawią, że pokój stanie się bardziej stonowany, a wnętrze nie będzie się nadmiernie nagrzewać.