Tkaniny w stylu prowansalskim

Tkaniny w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tkaniny w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Tkaniny w stylu prowansalskim są nieodłącznym elementem południowo francuskiej aranżacji. Typowe dla tego regionu materiały pojawiają się niemal w każdym prowansalskim pomieszczeniu. Dzięki nim, w prosty sposób, klimat słonecznej Prowansji pachnącej lawendą, można przenieść także do własnego domu. Podpowiadamy, jakie tkaniny powinny znaleźć się w mieszkaniu w stylu prowansalskim oraz jakie dodatki z nich uszyte będą najbardziej efektowne i dodadzą uroku każdemu wnętrzu.

Tkaniny w stylu prowansalskim —boutis i kreton

Boutis

Jest to pikowana tkanina, która wywodzi się z Prowansji. Robi się z niej narzuty na łóżko, okrycia na stół i poszewki na poduszki. Metoda wypełniania dwóch warstw materiału watą i przeszywania ich w charakterystyczny sposób do końca ukształtowała się w XIX w, ale już w połowie wieku XVII w Prowansji pojawiły się pierwsze materiały wykonane podobną techniką, która wówczas nazywana była matelassage. Natomiast w XVIII wieku rozwinęła się metoda pikowania tkanin pochodząca z Marsylii i nosiła nazwę pique marseillais. Tkanina ta nie była wypełniona watą, a charakterystyczne ściegi pikowania tworzyły efekt trójwymiarowości.

Dziś najbardziej znaną metodą pikowania tkanin jest technika boutis, która stanowi pewne uproszczenie metody z Marsylii. Wzory haftów są większe i mogą przedstawiać one symbole religijne, ale częściej motywy kwiatowe i roślinne, pejzaże oraz zwierzęta. Ta pikowana tkanina w barwne hafty jest piękną dekoracją, ale również spełnia swoją funkcję użytkową. Dzięki wypełnieniu z waty jest miękka w dotyku i ciepła, co czyni z niej doskonałe okrycie w chłodniejszy wieczór.

Kreton

Kreton to bawełniana tkanina o płóciennym splocie, którą często widuje się w prowansalskich aranżacjach. Farbuje się ją zwykle w kolorowe wzory. W aranżacji wnętrz znakomicie sprawdzi się jako materiał na narzuty, zasłony lub obicia mebli, ponieważ jest dość gruby i sztywny.

Tkaniny w stylu prowansalskim — kolorystyka i wzornictwo

W prowansalskich wnętrzach zdecydowanie królują kolory natury i roślinności typowej dla tego regionu Francji. Ta sama zasada dotyczy również tkanin. Obicia mebli zwykle utrzymane są w jasnych i pastelowych barwach. Bardzo ważną rolę w wystroju odgrywa także klasyczny biały kolor, często przełamany nutą beżu. Zasłony często utrzymane są w ciepłych odcieniach szarości i butelkowej zieleni, a ozdobne poduszki i narzuty uszyte są z kolorowych materiałów w różnych odcieniach fioletów, róży, błękitów i żółci.

Najpopularniejsze wzory drukowane lub haftowane na tkaninach w stylu prowansalskim to lawendowe kwiaty i kwitnące róże. Modne są też małe geometryczne wzory, na przykład groszki lub drobne paski. Bardzo często widuje się także poduszki lub obrusy z francuskimi cytatami napisanymi ozdobną, romantyczną czcionką.

Tkaniny niewątpliwie są bardzo ważnym elementem prowansalskiego wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane materiały będą doskonałą dekoracją, ale i dopełnieniem całej aranżacji.