Tortownica

Tortownica

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tortownica-poradnik Westwing

Lekkie, kremowe torty, puszyste ciasta, gorące szarlotki… Mało kto jest w stanie oprzeć się wspaniałym, słodkim wypiekom. W domach, w których lubi się je nie tylko jeść, ale również samodzielnie przygotowywać, nie może zabraknąć solidnej i praktycznej tortownicy. Dzięki ruchomej odczepianej obręczy to praktyczne naczynie umożliwi nam proste przygotowanie zarówno słodkich tortów, jak i wytrawnych tart.

W zależności od częstotliwości i rodzaju wypieków możemy wybrać model, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i umiejętnościom. Podobnie jak w przypadku foremek do ciasta istotne znaczenie ma przede wszystkim materiał, z którego wykonana jest tortownica.

Rozmiar tortownicy

Wybierając tortownicę, należy przede wszystkim mieć na uwadze jej rozmiar i kształt. Możemy zdecydować się na formę o nietypowym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie, która ułatwi dzielenie na kawałki tart i ciast o bardziej miękkiej konsystencji. Szukając odpowiedniego rozmiaru, warto wcześniej wymierzyć piekarnik oraz przejrzeć najczęściej wykorzystywane przepisy ― zbyt duża bądź zbyt mała forma będzie wymagała znacznych modyfikacji proporcji składników. Istotnym kryterium jest również to, ile ciasta tak naprawdę potrzebujemy. Przy przygotowaniu wypieków dla mniej licznego grona z powodzeniem sprawdzi się niewielka tortownica o średnicy 22 cm, z której otrzymamy około 8-10 porcji, ale przy dużej liczbie gości lepiej wybrać większą, na przykład trzydziestocentymetrową formę, z której przygotujemy około 25 do 30 porcji. Dobra tortownica powinna również ułatwiać wyjmowanie i przenoszenie ciasta, dlatego warto rozejrzeć się za modelem z wyjmowanym dnem lub specjalną pokrywą z rączką.

Tortownica blaszana

To najczęściej spotykany typ tortownicy, obecny w każdym domu. Blacha wykonana jest przeważnie z aluminium, które szybko się nagrzewa i świetnie przewodzi ciepło. Metalowa forma zapewnia dużą stabilność, dzięki czemu mamy pewność, że ciasto równomiernie się upiecze. Z tego względu blaszana tortownica jest polecana do większych wypieków. Jej podstawową wadą jest oczywiście silne przywierania ciasta do powierzchni, co nie tylko utrudnia wyjęcie gotowego tortu, ale również powoduje, że taką formę trudniej doczyścić. Naczynia z aluminium charakteryzuje zwykle niska trwałość ― są mało odporne na korozję i z czasem powstają na nich niezbyt estetyczne rysy. Decydując się na tego typu formę lepiej wybrać model z nieprzywierającą powłoką (na przykład teflonową) i karbowanym dnem. Blaszane tortownice są tanie i efektywne, więc doskonale nadają się dla początkujących kucharzy.

Tortownica ceramiczna i szklana

Tortownica ceramiczna lub szklana jest doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym podanie ciasta bezpośrednio na stół, bez konieczności przekładania go na paterę. W takim eleganckim naczyniu można bez przeszkód zaprezentować gościom własnoręcznie przygotowaną tartę lub pięknie udekorowany tort. Ceramika i szkło nie przewodzą ciepła równie dobrze jak metal, ale skutecznie je zatrzymują, stąd wykonane z nich formy świetnie sprawdzają się przy podawaniu ciast przeznaczonych do jedzenia na ciepło. Co więcej, ponieważ szkło nie wchodzi w reakcję z substancjami o kwaśnym odczynie, szklane formy idealnie nadają się do przygotowywania wytrawnych tart (na przykład z pomidorami) lub wypieków z dodatkiem soku z cytryny. Korzystanie ze szklanych lub ceramicznych tortownic wymaga jednak pewnej ostrożności ― łatwo je stłuc lub wyszczerbić, a szkło może źle znosić gwałtowne zmiany temperatury.

Tortownica silikonowa

Silikonowe formy cieszą się dużą popularnością, ponieważ są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Nieprzywieralna, elastyczna powłoka ułatwia wyjęcie ciasta, które bez problemu odkleja się od brzegów. Naczynie można bez trudu myć w zmywarce, a ponieważ silikon jest odporny na wysokie i niskie temperatury, tortownica nadaje się także do przechowywania wypieków w zamrażalniku. Praktyczne formy z silikonu nie wymagają smarowania tłuszczem i są odporne na zarysowania. Na pewno docenią je wszyscy miłośnicy domowych ciast, którzy pieką dużo i często. Należy jednak mieć na uwadze, że takie tortownice mają dość mało stabilną konstrukcję, w związku z czym nie zawsze sprawdzają się przy wypiekach o większej średnicy. Przeważnie występują też w mniejszych rozmiarach niż tortownice metalowe