Tryptyki

Tryptyki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Tryptyki-poradnik Westwing

Jednym z najpopularniejszych sposobów dekoracji ścian są różnego rodzaju obrazy: reprodukcje dzieł słynnych malarzy, martwa natura, krajobrazy czy portrety. W ostatnich sezonach miejsce tradycyjnych obrazów coraz częściej zajmują jednak tryptyki – trzyczęściowe grafiki na płótnie, które powieszone obok siebie tworzą spójną całość. Tryptyki, z powodu nieco awangardowej formy, najlepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, ale przy odrobinie wysiłku można wkomponować je także w bardziej tradycyjny wystrój. Wyjaśniamy, czym dokładnie są tryptyki i jak sprawić, by stały się bardzo oryginalną dekoracją każdego pomieszczenia.

Tryptyki – z ołtarzy na ścianę

Przed wiekami mianem tryptyku określano rodzaj dekoracji ołtarza w kościele, składającej się z większej części środkowej oraz dwóch mniejszych skrzydeł bocznych. Części boczne zazwyczaj były osadzone na zawiasach, dzięki czemu można było je zamknąć i tym samym zasłonić część środkową. Z biegiem czasu tryptykiem zaczęto też określać obrazy malarskie i płaskorzeźby składające się z trzech części oraz zamykane. W terminologii malarskiej tryptyk to także dzieło złożone z trzech obrazów o tej samej tematyce, głównym motywie itp.

Nowoczesne tryptyki pojawiły się w aranżacji wnętrz kilkanaście lat temu. Zazwyczaj jest to jeden obraz, podzielony na trzy części, z której każda znajduje się na osobnym płótnie. Dopiero ich powieszenie obok siebie, w określonej kolejności, tworzy spójną całość. W sklepach dostępne są tryptyki w różnych wersjach: mogą to być trzy kwadratowe lub prostokątne obrazy, których rozmiar jest taki sam, z większą częścią środkową i mniejszymi bocznymi, a także trzy obrazy o różnych wymiarach, które wiesza się od największego do najmniejszego. Wybór zależy tylko od efektu, jaki ma zostać osiągnięty.

Jak dobrać tryptyki do wystroju wnętrz?

Tryptyki to przede wszystkim propozycja dla osób, które nie przepadają za klasycznymi rozwiązaniami i chcą postawić na odrobinę awangardy. Dlatego też tryptyki sprawdzą się głównie we wnętrzach nowoczesnych, choć nie tylko.

  • Styl skandynawski – tryptyki są dobrym pomysłem na dekorację wnętrz urządzonych w jasnym, wygodnym, ale i funkcjonalnym stylu skandynawskim. Mogą to być zarówno obrazy przedstawiające leśne krajobrazy (styl skandynawski stawia na drewno, zwłaszcza w jasnym odcieniu), ale także rośliny, zwierzęta oraz wszystko, co kojarzy się z naturą.
  • Styl industrialny – w bardzo nowoczesnych wnętrzach industrialnych sprawdzą się tryptyki przedstawiające krajobrazy miejskie: olbrzymie mosty, ruiny starych fabryk, ruchliwe drogi, obrazy związane z maszynami i produkcją. Dobrym wyborem będą także tryptyki abstrakcyjne.
  • Styl vintage – w urządzonych w tym stylu pomieszczeniach można postawić na tryptyki tworzone na celowo postarzanym płótnie, o wyblakłych, wyglądających na stare kolorach. Mogą one przedstawiać kwiaty, owoce, a także reprodukcje dzieł słynnych malarzy. Hitem są tryptyki z podobiznami dawnych gwiazd kina: Marylin Monroe, Jamesa Deana, Audrey Hepburn.
  • Styl afrykański – będą do niego pasować tryptyki powiązane tematycznie z Afryką: zdjęcia sawanny, charakterystycznych dla tego kontynentu zwierząt i roślin, wioski rdzennych mieszkańców. Nowoczesna forma wcale nie jest przeszkodą do wkomponowania tego typu dekoracji do pełnego naturalnych materiałów oraz, typowych dla stylu afrykańskiego, kolorów ziemi.

Tryptyki – dobry pomysł na prezent

Tryptyki to również doskonały pomysł na prezent – wiele firm oferuje stworzenie tego typu obrazów na płótnie na podstawie przesłanej wcześniej fotografii. Mogą to być portrety, martwa natura czy krajobrazy. Tryptyki przedstawiające utrwaloną chwilę z wymarzonych wakacji, ślubny portret czy rodzinny dom będą bardzo wzruszającym podarunkiem dla rodziny i przyjaciół.

Pamiętać należy też o tym, że w przypadku tryptyków obowiązuje zasada “co za dużo, to niezdrowo”. Jeden duży tryptyk, wyeksponowany w centralnym punkcie będzie wystarczającą dekoracją ściany. Należy unikać wieszania wokół niego mniejszych obrazów lub umieszczania dwóch tryptyków w sąsiedztwie. W takich przypadkach ten efektowny dodatek zupełnie traci swój urok.

Tryptyki to nowoczesny i niezwykle oryginalny sposób na udekorowanie wnętrza. Dzięki tryptykom można zupełnie zmienić charakter ściennej aranżacji!