TV

TV

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

TV-poradnik Westwing

Skrót TV pochodzi od angielskiego słowa „television”, które z kolei wywodzi się od greckiego zwrotu tele – daleko, oraz łacińskiego visio – obraz widzialny. Urządzenie, które w powszechnym użyciu pojawiło się w latach pięćdziesiątych, jest dziś obecne prawie w każdym domu. Wymagania technologiczne to oczywiście najważniejsza kwestia podczas wyboru TV. Pojawia się jednak również pytanie, jak dopasować odbiornik, często bardzo dużych rozmiarów, do wystroju salonu?

Telewizor to sprzęt, który nie występuje samotnie. Nawet jeśli ma formę płaskiego ekranu powieszonego na ścianie, zawsze towarzyszą mu meble takie jak szafka RTV i wygodna sofa. Czasami dodatkiem do TV jest również sprzęt nagłaśniający oraz odtwarzacz DVD lub Blu-ray. Wybór odbiornika łączy się więc z koniecznością zaaranżowania kącika wypoczynkowego, gdzie będzie można oglądać ulubione filmy i seriale.

Krótka historia sukcesu TV

Telewizory po raz pierwszy pojawiły się na rynku już w latach dwudziestych, długo ustępowały jednak popularności odbiornikom radiowym. Dopiero w latach pięćdziesiątych, początkowo w Stanach Zjednoczonych, a nieco później w Europie, odbiorniki TV zaczęły pojawiać się w większości gospodarstw domowych, stając się tym samym głównym medium kształtującym opinię publiczną. Druga połowa XX wieku to okres gwałtownego rozwoju telewizji i wzrostu popularności programów rozrywkowych i dokumentalnych.

Pierwszy program TV w Polsce wyświetlono 25 października 1952 roku o godzinie 19:00. Był to półgodzinny program muzyczno-baletowy, który obejrzano na… dwudziestu czterech odbiornikach w całym kraju. Tak powstała polska telewizja. Również w Polsce telewizja szybko stawała się jednak coraz bardziej popularna. Już w roku 1958 można było obejrzeć takie programy jak legendarny „Kabaret Starszych Panów” oraz jedna z pierwszych „Wieczorynek” – słynny „Miś z okienka”. Od tego czasu popularność TV nieustannie rosła.

Nowoczesne wyświetlacze TV

Popularność telewizji wcale nie zmalała przez pierwsze dekady XXI wieku, mimo rewolucyjnych zmian, jakie przyniósł powszechny dostęp do internetu. Obecnie odbiornik TV posiada około 97% gospodarstw domowych w Polsce, jest to także ulubiona rozrywka większości Polaków. Największą popularnością cieszą się filmy i sport, a wśród dzieci – filmy animowane. Nowoczesny sprzęt w niczym nie przypomina jednak dawnych czarnych skrzynek o przekątnej ekranu sięgającej dziesięciu cali. Oto kilka najpopularniejszych dziś rodzajów wyświetlaczy:

Telewizory LCD, czyli odbiorniki telewizyjne z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, to obecnie najpopularniejszy rodzaj sprzętu. Zapewniają one bardzo wysoką jakość obrazu, a jednocześnie nie zużywają wiele energii.

Plazma, czyli TV z wyświetlaczem plazmowym, osiąga podobną do LCD jakość obrazu, zużywa jednak znacznie więcej energii. Z drugiej strony jest jednak mniej obciążająca dla oczu.

OLED (Organic Light-Emitting Diode) to jedna z najnowszych technologii, która w 2014 roku weszła na polski rynek. Organiczna dioda elektroluminescencyjna była do tej pory stosowana masowo w smartfonach, szybko jednak rośnie jej popularność wśród producentów TV. Charakterystyczny dla wyświetlaczy OLED jest zakrzywiony kształt oraz niespotykana do tej pory jakość obrazu. Można przypuszczać, że wkrótce ta technologia zastąpi najpopularniejsze teraz LCD.

Rewolucje na rynku TV

Rozwój TV w ostatnich latach to jednak nie tylko nowinki na rynku wyświetlaczy. Nowoczesna technologia HD TV (telewizja o wysokiej rozdzielczości) określa jakość sygnału telewizyjnego – oczywiście do jego prawidłowego odbioru potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Obraz HD charakteryzuje się większą ilością pikseli na powierzchni ekranu, co znacznie wpływa na jakość oglądanych filmów i innych programów.

Wraz ze wzrostem popularności filmów 3D coraz większą popularnością cieszą się również telewizory 3D. W Polsce pierwsze programy w tej technologii wyświetlono już w 2010 roku. Do oglądania 3D TV potrzebne są, podobnie jak w kinie, specjalne okulary. Współczesne telewizory o dużych wyświetlaczach pozwalają jednak na naprawdę rewelacyjną jakość trójwymiarowego obrazu.

Niegdyś stacje telewizyjne lub głośność można było regulować tylko przyciskami znajdującymi się bezpośrednio na odbiorniku TV. W latach siedemdziesiątych nadeszła era pilota. Obecnie coraz więcej telewizorów ma możliwość zmieniania programów i parametrów za pomocą smartfona, a nawet komend głosowych lub gestów. Pilot powoli odchodzi więc do lamusa.

Telewizja zdołała również dostosować się do ery internetu. Ostatnie lata to bujny rozwój telewizji internetowych, takich jak amerykańskie stacje Netflix i Hulu. Są to ogromne instytucje dysponujące wysokim budżetem. Netflix wyprodukował między innymi bijące rekordy popularności seriale „House of Cards” oraz „Orange is the New Black”, a w 2014 roku planuje wejście na rynek europejski. Dlatego możliwość podłączenia do sieci stała się absolutnie konieczna we współczesnych odbiornikach TV – już niedługo ulubiony serial będzie można obejrzeć w tym samym czasie, co widzowie w Stanach Zjednoczonych.

Jaki telewizor wybrać do salonu?

Zastanawiając się, jaki odbiornik TV wybrać do domu, oprócz względów technologicznych trzeba wziąć pod uwagę również wielkość wyświetlacza. Większy niekoniecznie znaczy lepszy! Wiele zależy od miejsca w salonie – trzeba pamiętać, że im większy ekran, tym dalej od niego należy postawić sofę. I tak, dla mniejszego telewizora o przekątnej 32 cale wystarczy, jeśli kanapę ustawimy w odległości 1,2 do 2 metrów. Dla ekranu o przekątnej 65 cali będzie to już 2,4 do 4 metrów. Duże ekrany zużywają naturalnie więcej energii, a wybór nawet nieznacznie mniejszego modelu może obniżyć koszty zużycia prądu.

Do odbiornika TV należy również dopasować meble. Przydatna będzie oczywiście szafka RTV, gdzie znajdzie się miejsce na odtwarzacz DVD lub Blu-ray, dodatkowe głośniki i konsolę do gier. Szafka nie powinna być jednak zbyt wysoka – musi pozwolić na takie ustawienie telewizora, żeby środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości wzroku.

Podczas oglądania TV niezbędnym meblem jest oczywiście sofa. Musi koniecznie być ustawiona przodem do telewizora, tak żeby nie trzeba było wykręcać szyi podczas oglądania. Dobrym pomysłem może być narożnik, który pozwoli na wspólne oglądanie filmów w komfortowych warunkach. Obok sofy lub narożnika zawsze znajdzie się miejsce na mały stolik kawowy, gdzie można odłożyć pilota lub kubek z herbatą. W ten sposób będzie można rozsiąść się wygodnie i pooglądać ulubiony program czy dobre filmy.

W erze internetu największą zaletą TV jest komfort jej oglądania oraz jakość obrazu, której nie uzyska się na ekranie żadnego komputera. Nowoczesne odbiorniki TV dają możliwość stworzenia domowego kina w każdym domu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu i zaaranżowanie miejsca, gdzie z przyjemnością będzie można zrelaksować się po ciężkim dniu, oglądając sport, ulubiony serial lub film.