Wianek na drzwi

Wianek na drzwi

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Wianek na drzwi-poradnik Westwing

Wianek na drzwi

Dekoracje odgrywają ważną rolę w domu – kreują przyjemny klimat, a także dodają aranżacji charakteru. Warto więc witać gości pięknymi ozdobami już od progu. Uroczy wianek na drzwi można umieścić zarówno na drzwiach wejściowych, jak i w różnych miejscach w mieszkaniu. Choć największą popularnością cieszą się wianki i wieńce na specjalne okazje, zwłaszcza na święta, nie należy zapominać o tych dekoracjach w ciągu roku. Wianek wiosenny, letni czy jesienny pozwala na nowo odkryć łączność człowieka z naturą i żyć w harmonijnym rytmie pór roku. Możliwości jest zatem mnóstwo, a my radzimy, jak z nich najlepiej korzystać!

Ozdoby na drzwi wejściowe i w mieszkaniu

Tradycja plecenia wianków była mocno zakorzeniona w kulturze Słowian, a także utrzymała się do dziś. Wianki służyły jako nakrycia głowy młodych, niezamężnych kobiet i były wykonywane z roślin oraz kwiatów. Gdy kobieta wkraczała w stan małżeński, symbolicznie zdejmowała swój wianek – stąd też żywa do dziś tradycja oczepin. Wianki pojawiają się podczas obchodów wiosennych świąt, a także Pierwszej Komunii. Równie popularne są w roli dekoracji na drzwi. Wieńce świąteczne – wielkanocne i bożonarodzeniowe – to urocze ozdoby, które już od progu witają zachwyconych gości. Warto jednak pamiętać, że wianek na drzwi nie musi być ozdobą tylko na specjalną okazję, i korzystać z możliwości, jakie dają różne pory roku. Zieleń i żywe barwy wiosną, a jesienią ciepłe, pełne energii kolory – to gotowe inspiracje, jeśli chodzi o wieniec na drzwi. Taką ozdobę warto umieścić również w mieszkaniu. Meble przystrojone wiankiem zyskają urokliwą, nietuzinkową oprawę.

W rytmie pór roku

Każda pora roku kojarzy się z innymi barwami i roślinami. Wianek na drzwi stanowi świetny sposób, by udekorować dom w zgodzie z cyklem życia przyrody. Wianki można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe. Warto wykorzystać prawdziwe kwiaty i gałązki, albo nowoczesne rośliny sztuczne, które łudząco je przypominają!

  • Wianek na drzwi wiosenny – najlepiej wykonać wianek z gałązek i pędów, a następnie przystroić kwiatami. Typowe wiosenne barwy to zieleń, biel i żółcień.
  • Wianek na drzwi letni – warto postawić na wakacyjne skojarzenia, czyli kolory piasku i błękitnego morza. Liczne inspiracje dostarcza styl marynistyczny. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wiklinowych pędów.
  • Wianek na drzwi jesienny – czyli królestwo ciepłych barw jak jesienne liście. Pomarańcze, żółcienie i czerwień to swoiste must have. W wianek warto wpleść jesienne owoce, kolorowe liście, a także suszone kwiaty.
  • Wianek na drzwi zimowy – niekoniecznie musi to być wianek bożonarodzeniowy, jednak pod względem designu i dekoru zawsze go przypomina. W wianku nie powinno zabraknąć gałązek iglaków, pędów wikliny czy drobnych dekoracji w kolorze śniegu.

Wianek na drzwi świąteczny

  • Wieńce i stroiki świąteczne błyskawiczne wyczarują w domu magiczny klimat. A jak powinien wyglądać wianek świąteczny na drzwi?
  • Wianek na drzwi bożonarodzeniowy – najpiękniej prezentuje się model wykonany z gałązek sosnowych, świerkowych bądź jodłowych i przystrojony bombkami, mikołajami, aniołkami i innymi drobiazgami, z którymi kojarzy się Boże Narodzenie. W wianek warto wpleść dekoracje choinkowe, tak by podobne detale dekoracyjne królowały w różnych miejscach domu, kreując nietuzinkowy, świąteczny nastrój.
  • Wianek na drzwi wielkanocny – w tej roli sprawdzi się każdy wianek wiosenny, ponieważ Wielkanoc jest pełna symboliki związanej z naturą budzącą się do życia. Aby dekoracja zyskała jeszcze więcej uroku, warto dodać do niej zajączki, kurczaczki i baranki wielkanocne, a także pisanki wykonane z tworzyw sztucznych – takie nigdy się nie rozbiją!

Wianek na drzwi to urocza dekoracja, która może być wykonana na specjalną okazję albo w zgodzie z rytmem pór roku. W każdej wersji cieszy oko, a także wprawia gości w dobry humor.