Widelec

Widelec

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Widelec-poradnik Westwing

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka wieków temu przy stole jadało się rękami. Dotyczyło to zarówno arystokracji, jak i niższych warstw społecznych. Z czasem zaczęto używać drewnianych łyżek. Posiłkom nierzadko towarzyszył także metalowy lub srebrny nóż do krojenia mięsa. O widelcach nie słyszał jednak nikt. Dziś widelec to jeden z najważniejszych elementów zastawy stołowej. Bywają duże i małe, srebrne i ze stali nierdzewnej, dwu-, trzy- lub czterozębne. Największy zachwyt budzą obecnie te zabytkowe, wykonane z metali szlachetnych o trzonkach inkrustowanych na przykład kością słoniową.

Estetyka to nie wszystko. Współczesność niesie ze sobą coraz ciekawsze, innowacyjne formy sztućców. Jednym z ostatnich hitów jest inteligentny widelec pomagający w zachować zdrową dietę. Urządzenie mierzy ilość spożywanych kęsów, ilość sekund, które je dzielą, rejestruje również całkowity czas trwania posiłku. Widelec-dietetyk ma za zadanie oduczać złych nawyków żywieniowych. Jeśli posiłek jedzony jest zbyt pospiesznie, wbudowany w widelec mechanizm zaczyna wibrować. Trudno powiedzieć czy te zmyślne produkty rzeczywiście znacząco wpłyną na kulturę spożywania posiłków. Pewnym jest jednak, że komplet eleganckich widelców to niezbędnik w każdej szykownej kuchni!

Widelec… na widelcu

Widelec, mimo, że przez wieki zapomniany, był używany już przez starożytnych Greków i Rzymian. Na temat trójzębnego sztućca istnieje także wzmianka w herbajskiej Biblii w pierwszej księdze Samuela. W XI wieku widelec przywiozła do Wenecji bizantyjska księżniczka, która poślubiła jednego z włoskich wysoko postawionych urzędników. W ówczesnym czasie narzędzie wzbudziło w Italii prawdziwy skandal, zwłaszcza wśród duchowieństwa. Musiało upłynąć kilka dekad, zanim widelec na dobre zagościł na włoskim stole. Polubiły go zwłaszcza restauracje serwujące spaghetti. Do Polski przywędrował najprawdopodobniej w 1518 roku wraz z Boną Sforzą. Początkowo widelec charakteryzowały wyłącznie dwa zęby. W XVIII wieku sztuciec zyskał formę trzy- lub czterozębną.

Widelec ze smakiem

W dzisiejszych czasach widelec jest prawdziwym królem każdej wystawnej uczty. Do różnych dań przeznaczone są jego odmienne rodzaje. Widelec do dania głównego to ten tradycyjny, z trzema lub czterema długimi ząbkami. Kiedy zamiast mięsa serwowana jest ryba, należy użyć widelca nazywanego serwingowym, o czterech szeroko rozstawionych ząbkach. Widelec do przystawek jest natomiast nieco mniejszy, ma krótsze ząbki i leży zawsze tuż obok tradycyjnego widelca stołowego. Widelczyk do ciast jest wielkości łyżeczki do herbaty i posiada dwa albo trzy krótsze ząbki. Oprócz nich istnieje także widelec specjalnie przeznaczony do owoców morza. Ten do ślimaków pozostaje niewielki i charakteryzują go dwa szeroko rozstawione ząbki. Natomiast widelec do ostryg przypomina łyżkę opatrzoną dwoma pionowymi wcięciami.

Na błysk!

Widelec, jak każda część eleganckiej stołowej zastawy, powinien błyszczeć. Srebrne sztućce wymagają specjalnej pielęgnacji. Aby zadbać o ich blask wystarczy wsypać do miski łyżkę sody oczyszczonej i dodać trochę wody. Powstałym roztworem należy dokładnie natrzeć każdy widelec, po czym spłukać i pozostawić do wyschnięcia bez wycierania. Ważne, aby pamiętać, że srebrny widelec nie lubi być myty w wodzie suto zaprawionej detergentami, a jego ulubionym miejscem na zasłużony „odpoczynek” jest woreczek z lnu. Zestaw sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej warto natomiast czyścić przy okazji… gotowania ziemniaków. Stalowe akcesoria należy włożyć do wody po ziemniakach i zostawić je na minimum dziesięć minut. Dzięki powyższym czynnościom sztućce będą jedną z najjaśniejszych ozdób eleganckiego stołu!

Widelce na różne okazje w Westwing

Wiele osób przyzwyczaiło się, że wyszukane, srebrne sztućce wyjmuje się z pięknego pudełka tylko od święta. Tymczasem warto mieć je pod ręką i raz na jakiś czas wypolerować na błysk. A nóż, widelec przyjdą niespodziewani goście? Widelce obiadowe, widelczyki do ciasta, deserów i owoców, łyżeczki do herbaty, kawy i latte, a także wiele innych produktów na Westwing. W naszej ofercie znajdziesz akcesoria do kuchni: zestawy sztućców, samowar do herbaty, patery na ciasto, etażerki czy podgrzewacz do potraw. Sprawdź także meble do kuchni, jadalni, sypialni i salonu. Aby skorzystać z wyjątkowej oferty Westwing, zarejestruj się bezpłatnie na stronie. Co tydzień otrzymasz od nas informację o bieżących kampaniach sprzedażowych. Ciesz się zakupami online i korzystaj z rabatów do -70% na produkty najwyższej jakości.