wieniec adwentowy

wieniec adwentowy

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

wieniec adwentowy-poradnik Westwing

wieniec adwentowy

Cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie noszą w tradycji chrześcijańskiej nazwę adwentu. To okres zadumy i duchowego przygotowania do świąt, podczas którego wiele osób dekoruje swoje domy specjalnie przygotowanymi ozdobami. Najczęściej spotykany jest wieniec adwentowy, który uzupełniony o cztery świece symbolizuje poszczególne adwentowe niedziele. Wieniec ma przede wszystkim znaczenie religijne, ale może także pełnić funkcję dekoracyjną. Należy jedynie odpowiednio wkomponować go w wystrój wnętrza. Oto kilka porad, jak sprawić, by wieniec adwentowy wprowadził do domu radosny nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.

Historia wieńca adwentowego

Wieniec adwentowy miał swoje początki w I połowie XIX wieku w Niemczech. Wówczas to ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, prowadzący szkołę i przytułek dla sierot, chciał zapewnić tam rodzinną i radosną atmosferę oczekiwania na święta. W pierwszą niedzielę adwentu zapalił z uczniami świecę umocowaną na drewnianym kole i robił to samo przez kolejne tygodnie. Początkowo gałązkami drzew ozdabiano ściany w świetlicy, gdzie zapalano świece, ale w kolejnych latach dekorowano nimi drewniane koło. W ten sposób powstał znany dziś wieniec adwentowy.

Tradycja ta szybko rozpowszechniła się w rodzinach ewangelickich na północy Niemiec. W latach 20. XX wieku wieniec adwentowy zaczęli również przygotowywać katolicy. Na terenie Warmii i Mazur w pierwszą niedzielę adwentu wykonywano wianek z gałązek świerku, przymocowywano do niego czerwone wstążki i wieszano pod sufitem. W wieńcu w każdą niedzielę umieszczało się kolejną świeczkę. Wokół niego na wspólnych modlitwach i rozmowach gromadziła się cała rodzina.

Wieniec adwentowy jako dekoracja

Współcześnie wieniec adwentowy pełni ważną rolę dekoracyjną, będąc pewnego rodzaju wstępem przed ozdobieniem domu dodatkami bożonarodzeniowymi. Najczęściej na drucianym kole o średnicy 20-40 cm plecie się gałązki szlachetnych drzew iglastych, m.in. świerku, sosny i jodły. Wśród gałązek umieszczone są natomiast cztery świece. Aby wieniec adwentowy prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie, należy odpowiednio wybrać ich kolor.

  • Biel – wieniec adwentowy jest najbardziej uniwersalną dekoracją, jeżeli został uzupełniony o klasyczne, cienkie białe świece. Pasuje wówczas do wnętrz urządzonych w wielu stylach.
  • Fiolet – kolor ten wprowadza do wnętrza uroczysty i podniosły klimat. Wieniec adwentowy z fioletowymi świecami to dobry wybór do klasycznego, eleganckiego salonu.
  • Czerwień – jest to barwa powszechnie kojarząca się z Bożym Narodzeniem. Aby wieniec adwentowy nabrał oryginalności, można umieścić w nim czerwone świece w kształcie kuli.
  • Złoto – kolor symbolizujący przepych i bogactwo. Wieniec adwentowy wyposażony w złote świece można umieścić np. we wnętrzach w stylu glamour.

Adwentowy wieniec można zrobić samemu

Wieniec adwentowy jest ozdobą, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w dość solidny drut, z którego tworzy się koło oraz gałęzie drzew iglastych przyniesione z ogrodu lub parku. Gałązki mocuje się do koła za pomocą mniejszych drucików, ustawia wewnątrz świece, a następnie dekoruje koralikami, wstążkami, szyszkami lub orzechami. Taki wieniec adwentowy z powodzeniem można postawić na stole w jadalni bądź salonowej komodzie.

Warto też pamiętać, że wieniec adwentowy świetnie prezentuje się w połączeniu z popularnymi w tym okresie lampionami. W obrządku katolickim dzieci zabierają papierowe, tekturowe lub drewniane lampiony na msze roratnie. Tego typu dekoracje również można wykonać samodzielnie, a efekt rekompensuje poświęcony na to czas – nastrojowy lampion i wieniec adwentowy ozdobi nie tylko dom, ale i werandę lub ogród. Możliwości jest mnóstwo!

Wieniec adwentowy to nastrojowy i stylowy symbol oczekiwania na najpiękniejszy czas w roku – święta Bożego Narodzenia. Zainspiruj się więc naszymi propozycjami i znajdź w swoim domu miejsce na tą pachnącą lasem dekorację!