Wieszaki do przedpokoju

Wieszaki do przedpokoju

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Wieszaki do przedpokoju-poradnik Westwing

Niewiele osób wie, że przedwojenne wieszaki to nierzadko przedmioty absolutnie niezwykłe. Dawniej cenieni krawcy projektujący elegancką garderobę, umieszczali na nich swoje imiona i nazwiska, adresy swoich kramików, a nawet numery telefonów. Niektóre z wieszaków zdobią także hasła reklamowe, na przykład: „die Kleidung, in der man sich wohlfuhlt”, czyli:„odzież, w której czujesz się zdrowo”. Obecnie nietuzinkowe wieszaki stają się celem zapalonych kolekcjonerów, którzy od pierwszego wejrzenia zakochali się w tych uroczych mieszkańcach dawnych szaf.

Zbieracze wieszaków nie tylko dają im drugie życie, ale często próbują poznać historię ich dawnych właścicieli. W dobie internetu i niezwykle sprawnego przepływu informacji, nierzadko im się to udaje. Współczesne wieszaki miewają zupełnie nowe formy i kształty, choć bywa, że dawne projekty powracają do świata designu w nieco zmienionej formie. Jednym z przykładów mogą być stojące wieszaki do przedpokoju produkowane przez kultową firmę Michaela Thoneta. Charakterystyczne akcesoria wykonane z giętego drewna dziś miewają różne kolory i są wzbogacane o niebanalne detale.    

Wieszaki do przedpokoju w przedsionku i w holu

W okresie renesansu wieszaki umieszczano głównie w niewielkich przedsionkach (w budownictwie wiejskim) lub w okazałych holach zwanych także westybulami (w architekturze pałacowej). Wieszaki należące do mieszkańców wsi były wykonane zazwyczaj z surowego drewna i charakteryzowały się prostą formą. Arystokracja mogła cieszyć się oryginalnymi modelami z surowców najwyższej jakości. Prym wiodły heban, mahoń czy szlachetne drewno dębowe. Wieszaki do przedpokoju były bogato rzeźbione, nierzadko zdobiły je efektowne żeliwne elementy. Wieszaki należące do szlachty, nie przypominały w niczym dzisiejszych modeli na smukłej nodze. Były to raczej okazałe szafy, których fronty wieńczyły strojne haki.

wieszaki do przedpokoju

Wieszki do przedpokoju skrojone na miarę

Wieszak do przedpokoju to zazwyczaj model stojący, wykonany z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Najczęściej jego konstrukcję wieńczy rozgałęziona „korona”, która służy do wieszania odzieży wierzchniej, kapeluszy czy parasoli. Niektóre modele wyposażone są w specjalny parasolnik znajdujący poniżej połowy szkieletu wieszaka, czyli na wysokości około 70 cm. Wybierając wieszak do przedpokoju należy kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. W niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdzą się te wiszące, wyposażone w kilka praktycznych haczyków. Wieszak do przedpokoju o rozbudowanej podstawie poczuje się doskonale w obszernym holu.

Designerski wieszak do przedpokoju

Wieszak do przedpokoju warto dobierać do aranżacji pomieszczenia – należy zastanowić się, czy meble takie jak szafy czy szafki będą współgrały z jego stylistyką. Wieszak do przedpokoju nie musi być klasyczny – współcześnie furorę robią odważne, designerskie projekty. Jeden z najciekawszych to stojący wieszak w kształcie drzewa. Jego konstrukcja wykonana ze specjalnie zaimpregnowanych gałęzi, doskonale wpisze się we wnętrza skandynawskie. Wieszak ścienny wykonany z poroża jelenia będzie harmonizował z trendem chalet, natomiast ten żeliwny, ozdobiony przecierką, pokocha trend shabby chic. Popularny wieszak do przedpokoju to także ten ścienny w formie liter 3D, które układają się w konkretne frazy na przykład „Home Sweet Home”.

wieszaki do przedpokoju

Drewniane wieszaki do przedpokoju

Drewno to wciąż najczęściej wykorzystywany surowiec do produkcji mebli. Naturalny materiał nadaje wnętrzu ciepły i przyjemny wygląd. Drewniane wieszaki do przedpokoju są niezwykle dekoracyjnym dodatkiem, a wykonane z dobrej jakości drewna przetrwają w idealnym stanie wiele lat. Przedstawiamy kilka porad, jak wybrać te najlepsze.

Wieszaki do przedpokoju drewniane – jakie wybrać?

Wybierając wieszaki do przedpokoju drewniane należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane. Ma to wpływ na ich cenę, wytrzymałość oraz walory estetyczne.

  • Dąb – wieszaki do przedpokoju drewniane wykonane z dębu będą charakteryzować się pięknym, ciemnym kolorem oraz niebywałą wytrzymałością. W idealnym stanie przetrwają wiele lat.
  • Sosna – drewno sosnowe ma bardzo ładny, jasny kolor oraz widoczne sęki i słoje. Wieszaki do przedpokoju drewniane z sosny to także dobry wybór dla alergików, gdyż ograniczają wirowanie kurzu w powietrzu.
  • Buk – drewno bukowe jest twarde i zbite, więc tego typu wieszaki do przedpokoju drewniane nie popękają nawet pod dużym obciążeniem. Ponadto, będą miały śliczny blado żółty lub brązowo-czerwony kolor.
  • Olcha – charakteryzuje się szlachetną barwą, która wraz z upływem czasu jaśnieje. Olchowe wieszaki do przedpokoju drewniane mogą być jednak mało odporne na wilgoć, dlatego nie należy na nich wieszać mokrych okryć.

Wieszak ścienny czy drewniany stojak?

Wieszaki do przedpokoju drewniane występują w dwóch opcjach: ściennej oraz stojącej. Jak sama nazwa wskazuje, wieszaki ścienne montuje się na ścianie, na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po kurtkę każdemu z domowników. Tego typu wieszaki do przedpokoju drewniane sprawdzają się w bardzo małych pomieszczeniach, zwłaszcza w blokach i kamienicach, gdzie mocno ograniczony metraż nie pozwala na inne rozwiązania. Niekiedy w swojej górnej części mają wbudowane półki na czapki, szaliki lub torebki.

W nieco większych przedpokojach można zdecydować się na drewniany stojak. To bardzo dekoracyjny dodatek, wprowadzający do mieszkania szyk i styl. Wieszaki do przedpokoju drewniane w wersji stojącej to także świetna opcja do biur oraz sal konferencyjnych.

Wieszaki do przedpokoju drewniane w różnych stylach

Funkcjonalność to bez wątpienia kluczowa kwestia, ale wieszaki do przedpokoju drewniane powinny również dekorować wnętrze. Dlatego warto dobrać je w taki sposób, aby jak najbardziej współgrały z ogólnym wystrojem pomieszczenia. To w stylu skandynawskim podkreśli biały wieszak ścienny o klasycznym kształcie kwadratu lub prostokąta. Wieszaki do przedpokoju drewniane z elementami metalowymi podkreślą natomiast surowość stylu industrialnego.

Wieszaki do przedpokoju drewniane mogą również mieć bardzo oryginalne kształty, np. drzewa, kwiatu, męskich wąsów albo składać się z liter ułożonych w słowo. Pasują one do wnętrz w stylu rustykalnym, prowansalskim, art deco i vintage. Należy jedynie dobrać inne elementy wyposażenia przedpokoju: obrazy, lustro w stylowej ramie, półkę na buty, a nawet wycieraczkę. Dzięki temu pomieszczenie stanie się świetną wizytówką całego mieszkania, witającą domowników i gości.