Wieszaki do przedpokoju

Wieszaki do przedpokoju

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Wieszaki do przedpokoju-poradnik Westwing

Niewiele osób wie, że przedwojenne wieszaki to nierzadko przedmioty absolutnie niezwykłe. Dawniej cenieni krawcy projektujący elegancką garderobę, umieszczali na nich swoje imiona i nazwiska, adresy swoich kramików, a nawet numery telefonów. Niektóre z wieszaków zdobią także hasła reklamowe, na przykład: „die Kleidung, in der man sich wohlfuhlt”, czyli:„odzież, w której czujesz się zdrowo”. Obecnie nietuzinkowe wieszaki stają się celem zapalonych kolekcjonerów, którzy od pierwszego wejrzenia zakochali się w tych uroczych mieszkańcach dawnych szaf.

Zbieracze wieszaków nie tylko dają im drugie życie, ale często próbują poznać historię ich dawnych właścicieli. W dobie internetu i niezwykle sprawnego przepływu informacji, nierzadko im się to udaje. Współczesne wieszaki miewają zupełnie nowe formy i kształty, choć bywa, że dawne projekty powracają do świata designu w nieco zmienionej formie. Jednym z przykładów mogą być stojące wieszaki do przedpokoju produkowane przez kultową firmę Michaela Thoneta. Charakterystyczne akcesoria wykonane z giętego drewna dziś miewają różne kolory i są wzbogacane o niebanalne detale.    

Wieszaki do przedpokoju w przedsionku i w holu

W okresie renesansu wieszaki umieszczano głównie w niewielkich przedsionkach (w budownictwie wiejskim) lub w okazałych holach zwanych także westybulami (w architekturze pałacowej). Wieszaki należące do mieszkańców wsi były wykonane zazwyczaj z surowego drewna i charakteryzowały się prostą formą. Arystokracja mogła cieszyć się oryginalnymi modelami z surowców najwyższej jakości. Prym wiodły heban, mahoń czy szlachetne drewno dębowe. Wieszaki do przedpokoju były bogato rzeźbione, nierzadko zdobiły je efektowne żeliwne elementy. Wieszaki należące do szlachty, nie przypominały w niczym dzisiejszych modeli na smukłej nodze. Były to raczej okazałe szafy, których fronty wieńczyły strojne haki.

Wieszki do przedpokoju skrojone na miarę

Wieszak do przedpokoju to zazwyczaj model stojący, wykonany z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Najczęściej jego konstrukcję wieńczy rozgałęziona „korona”, która służy do wieszania odzieży wierzchniej, kapeluszy czy parasoli. Niektóre modele wyposażone są w specjalny parasolnik znajdujący poniżej połowy szkieletu wieszaka, czyli na wysokości około 70 cm. Wybierając wieszak do przedpokoju należy kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. W niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdzą się te wiszące, wyposażone w kilka praktycznych haczyków. Wieszak do przedpokoju o rozbudowanej podstawie poczuje się doskonale w obszernym holu.

Designerski wieszak do przedpokoju

Wieszak do przedpokoju warto dobierać do aranżacji pomieszczenia – należy zastanowić się czy meble takie jak szafy czy szafki będą współgrały z jego stylistyką. Wieszak do przedpokoju nie musi być klasyczny – współcześnie furorę robią odważne, designerskie projekty. Jeden z najciekawszych to stojący wieszak w kształcie drzewa. Jego konstrukcja wykonana ze specjalnie zaimpregnowanych gałęzi, doskonale wpisze się we wnętrza skandynawskie. Wieszak ścienny wykonany z poroża jelenia będzie harmonizował z trendem chalet, natomiast ten żeliwny, ozdobiony przecierką, pokocha trend shabby chic. Popularny wieszak do przedpokoju to także ten ścienny w formie liter 3D, które układają się w konkretne frazy na przykład „Home Sweet Home”.

Drewniane wieszaki do przedpokoju

Drewno to wciąż najczęściej wykorzystywany surowiec do produkcji mebli.  Naturalny materiał nadaje wnętrzu ciepły i przyjemny wygląd

Przedpokój to miejsce, które wita gości od progu. Szykowne meble, eleganckie lustro i oryginalny wieszak do przedpokoju sprawią, że zawsze będzie to serdeczne i stylowe powitanie.

Nadchodzące promocje