Wystrój kuchni

Wystrój kuchni

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Wystrój kuchni-poradnik Westwing

Kuchnia to pomieszczenie, które często jest centrum życia rodzinnego. Tu nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spożywa je rozmawiając przy tym o mniej lub bardziej ważkich sprawach. Dlatego wystrój kuchni powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także powinien sprzyjać spędzaniu czasu w tym pomieszczeniu.

Na doskonały wystrój kuchni musi złożyć się wiele elementów. Jak je wybrać i dopasować? Jaki styl aranżacyjny będzie najlepszy? Odpowiadamy!

Wystrój kuchni — elementy

Kuchenna aranżacja składa się z kilku podstawowych elementów. Warto je spisać zanim zacznie się planowanie wystroju.

  • Ściany i podłogi kuchenne powinny być wykonane lub pokryte materiałami, które są odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur oraz są łatwe w czyszczeniu. Najpopularniejsze są to płytki ceramiczne, jednak coraz częściej na podłogach widzi się specjalnie zaimpregnowane drewno, a na ścianach kolorowe tafle szkła.
  • Meble kuchenne zwykle kupuje się w zestawach, które tworzą spójną całość. Dobrze dobrane meble powinny być wkomponowane w kuchenną przestrzeń i wykorzystywać każdą wnękę.
  • Sprzęty kuchenne mogą stać się dekoracją kuchennej aranżacji. Przykładem może być lodówka retro lub inne urządzenia stylizowane na stare.
  • Dodatki w kuchni najczęściej są to funkcjonalne akcesoria, które jednocześnie pełnią funkcję ozdób. Mogą to być porcelanowe naczynia lub wesołe pojemniki na przyprawy.

Wystrój kuchni w różnych stylach

Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej aranżacji kuchennej jest urządzenie pomieszczenia w myśl za sad jednego z popularnych stylów. Oto ich cechy charakterystyczne:

  • Kuchnia w stylu skandynawskim to doskonały wybór dla miłośników prostego, funkcjonalnego designu i jasnych kolorów. Aranżacje z nutą scandi cechuje wszechobecna biel i wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów. Jednak zaletą skandynawskiego wzornictwa jest przede wszystkim postawienie funkcji użytkowej nad dekoracyjną. To niezwykle ważne w kuchni!
  • Kuchnia w stylu prowansalskim wygląda jakby kilka pokoleń mieszkańców domu urządzało ją dodając coraz to nowe dekoracje i bibeloty. Meble prowansalskie mają ozdobny charakter, a cała aranżacja utrzymana jest w jasnych kolorach. To doskonały wybór dla miłośników przytulnych i nieco sielskich wnętrz.
  • Kuchnia w stylu nowoczesnym zachwyca wesołymi kolorami, prostym designem i dużą ilością pomysłowych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Spodoba się osobom, które żyją i działają szybko.
  • Kuchnia w stylu klasycznym to miejsce, gdzie tradycyjne, nieco dekoracyjne wzornictwo wychodzi na pierwszy plan. Taka kuchnia to miejsce dla miłośników zrównoważonych aranżacji.

Wszystkie kolory kuchni

Ważnym aspektem wystroju kuchni są kolory, których używa się w aranżacji. Niektóre z nich mogą wizualnie powiększyć niewielkie pomieszczenie, jeszcze inne wpływają na nastrój osób w nim przebywających. Jakie kolory wybrać? Największą popularnością w kuchniach cieszy się kolor biały. To zrozumiałe, gdyż białe wnętrza dają poczucie przestronności oraz porządku. Równie często spotykane w kuchniach są beże, jasne brązy i écru — to kolory, które pasują do wszystkich innych, nie tłumiąc ich przy tym. Dodatkowo, to ciepłe barwy, które sprawiają że aranżacja jest przytulniejsza. Inne kolory do kuchni to czerwony, który wzmaga apetyt i wizualnie ociepla wnętrze, pomarańczowy rozświetla pomieszczenie (jest idealny do małych kuchni), zielony sporawi, że wnętrze nabierze „energetycznego” charakteru.

Nadchodzące promocje