Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zaproszenia weselne-poradnik Westwing

Zaproszenia weselne

Ślub ma być najpiękniejszym dniem w życiu przyszłej pary młodej, więc przygotowania do tej uroczystości trwają niekiedy długie miesiące. Wybór sukni ślubnej i garnituru, rezerwacja sali i zespołu muzycznego, dobór menu – wszystkie te czynności zajmują narzeczonym mnóstwo czasu. Dobrym zwyczajem jest osobiste zapraszanie przez parę młodą gości na uroczystość zaślubin oraz przyjęcie weselne. Aby chwila ta była wyjątkowo uroczysta, warto zainwestować w eleganckie zaproszenia weselne. Na rynku znaleźć można mnóstwo tego typu produktów – radzimy, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.

Tradycja zapraszania gości na uroczystości ślubne

Wspólne świętowanie uroczystości zaślubin wraz z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami ma długą tradycję, zwłaszcza na terenach wiejskich. Niegdyś w weselu brała udział cała lokalna społeczność, ale jeszcze do początku XX wieku nie używało się przy tym żadnych pisemnych zaproszeń. Gości na wesele zapraszano trzykrotnie – po raz pierwszy po zapowiedziach robiła to panna młoda, chodząc po okolicznych domach, prosząc o błogosławieństwo i informując o planowanym ślubie. Gospodarze zawsze przyjmowali zaproszenie i w zamian ofiarowywali pannie pieniądze lub żywność, którą przeznaczało się na przygotowanie przyjęcia.

Drugi raz na wesele zapraszał pan młody wraz z drużbą w przeddzień ślubu. W dobrym tonie było poczęstowanie ich jedzeniem i kieliszkiem wódki przez gospodarzy. Po raz trzeci o weselu przypominano w jego drugim dniu (warto pamiętać, że uroczystości weselne trwały na wsi nawet przez tydzień) – tym razem robili to drużbowie, zapraszając mieszkańców wsi do domu matki panny młodej. Świeżo upieczona mężatka wychodziła im naprzeciw, chwytała za nogi, zaś goście obdarowywali ją drobną sumą pieniędzy. Zwyczaj ten zaczął zanikać na początku XX wieku, zaś po II wojnie światowej na dobre rozgościła się tradycja wręczania gościom pisemnego zaproszenia weselnego.

Zaproszenia weselne – jakie wybrać?

Kupując zaproszenia weselne, większość par młodych nadal stawia na rozkładany kartonik lub papierowy bilecik. Są one najbardziej klasyczne i eleganckie, choć młodzi ludzie coraz częściej decydują się jednak na akcenty humorystyczne, oryginalne formy czy papier z recyklingu.

  • Zaproszenia weselne tradycyjne – wykonane z papieru lub delikatnego kartonu, najczęściej utrzymane w kolorystyce bielu, beżu, pastelowych odcieni błękitu i różu, z dyskretnymi zdobieniami (kokardki, koraliki, koronka).
  • Zaproszenia weselne w formie tryptyku – nieco bardzie oryginalne od tradycyjnych: składają się z trzech części i mają otwierane skrzydła. Kolorystyka i ewentualne zdobienia z reguły pozostają takie same.
  • Zaproszenia weselne w formie rulonów – wykonane z nieco grubszego kartonu, przewiązywane kokardką lub sznurkiem. Są stylizowane na staroświeckie zwoje dokumentów i pism.
  • Zaproszenia weselne ze zdjęciem – bardzo modne w ostatnich sezonach. Udekorowane są zdjęciem pary narzeczonych – może być ono romantyczne, np. na tle zachodzącego słońca lub oryginalne i humorystyczne.
  • Zaproszenia weselne w formie kartki z kalendarza – stylizowane na kartkę ze zwykłego ściennego kalendarza, gdzie środkową część zajmuje data planowanego wesela, zaś wszelkie pozostałe informacje są umieszczone wokół.
  • Inne formy zaproszeń weselnych – na rynku znaleźć można mnóstwo ich rodzajów: zawieszki, stojące ramki, modele w kartonowych pudełeczkach lub zwiewnych woreczkach, w formie komiksu, rysunku itp.

Zaproszenia weselne można zrobić samemu

Niezwykłe zaproszenia weselne – jeśli przyszła para młoda ma nieco wolnego czasu i cierpliwości – można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni papier, krepinę, wstążki, koraliki, kryształki oraz inne drobiazgi. Otrzymując takie oryginalne zaproszenie, goście z pewnością poczują się wyróżnieni, że to właśnie z nimi para młoda chce spędzić ten wyjątkowy dzień. Należy też pamiętać, że kupując lub wykonując zaproszenia weselne można od razu zaopatrzyć się w winietki na stoły weselne oraz podziękowanie dla gości – w dobrym tonie jest wręczyć im po weselu niewielką karteczkę, w której małżeństwo dziękuje za obecność i prezenty.

Na koniec należy jeszcze pamiętać o zasadach savoir vivre związanych z tekstem wybieranym do zaproszeń oraz ich wręczaniem. Na zaproszeniu muszą się znaleźć imiona i nazwiska narzeczonych oraz gości, data i godzina ceremonii, dokładne miejsce, a także prośba o potwierdzenie przybycia wraz z odpowiednim numerem telefonu. Zaproszenia weselne najlepiej jest wręczać osobiście, nie później niż miesiąc przed planowanym przyjęciem.

Zaproszenia weselne to bardzo ważny element przedślubnych przygotowań. Warto więc zadbać o to, aby zachwycały narzeczonych i gości elegancją oraz stylem.