Żarówki dekoracyjne

Żarówki dekoracyjne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żarówki dekoracyjne-poradnik Westwing

Oświetlenie w aranżacji pełni bardzo ważną funkcję praktyczną, a przy okazji kreuje nastrój i odgrywa rolę dekoracyjną. Poszukiwacze nietuzinkowych form mają prawdziwe pole do popisu, ponieważ designerzy prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych lamp. A gdyby tak zrezygnować z abażurów i skupić się jedynie na formie żarówki? To jeden z ciekawszych trendów oświetleniowych, który ma swoje korzenie w stylu industrialnym. Żarówki dekoracyjne to kraina lekkich optycznie kształtów oraz minimalistycznych, ale nietuzinkowych rozwiązań. Warto więc bliżej im się przyjrzeć – gotowe inspiracje na ożywienie aranżacji są na wyciągnięcie ręki.

Minimalizm z industrialną nutą

Lampy w stylu industrialnym zawojowały wnętrza już wiele lat temu. Projektanci skupili się na tym, by wykorzystać walory dekoracyjne elementów, które przez długi czas były maskowane – w szczególności oprawki, same żarówki oraz przewody. Prawdziwą furorę zrobił prosty projekt, w którym lampę zastąpiła dekoracyjna oprawa z kolorowym kablem i żarówką bez abażura. To doskonały wybór dla miłośników minimalizmu.

Z kolei pomysł, by to żarówki były ozdobne, a nie oprawy z abażurem, również znalazł wielu zwolenników. Tak też rozwinęły się żarówki dekoracyjne. Cienkie, przezroczyste szkło otacza nietuzinkowo modelowany żarnik. To zarówno źródło światła, jak i intrygująca dekoracja. Minimalistyczne, ale bardzo efektowne żarówki dekoracyjne doskonale prezentują się w większej grupie.

Intrygujące formy żarówek dekoracyjnych

Nowoczesne żarówki dekoracyjne to nietuzinkowe akcesoria, które dodają wnętrzu lekko industrialnego charakteru. Warto też zwrócić uwagę, że to dekoracje energooszczędne wykorzystujące technologię LED. Dostępne są w różnych, intrygujących formach:

  • Fantazyjne żarniki – najpopularniejsze żarówki dekoracyjne to modele, w których żarniki przyjmują niebanalne kształty. Mogą być spiralne, ciekawie splątane albo mieć formę cieniutkich świetlistych wiązek.
  • Spiralne szkło – mleczne lub kolorowe szkło formowane jest w kształt spirali lub asymetrycznej konstrukcji. Rozświetlone żarówki wprowadzają do wnętrza lekko awangardowe, nowoczesne akcenty.
  • Kolorowe szkło – nawet proste żarówki dekoracyjne z barwnego szkła przyciągają wzrok i z powodzeniem zastępują lampy z abażurami.
  • Żarówki Edisona – to swoisty hołd złożony wynalazcy żarówki. Designerzy często nawiązują do jego pierwszych projektów. Żarówki dekoracyjne z nutą vintage pięknie prezentują się zarówno w aranżacji industrialnej, jak i eklektycznej, retro czy nawet kolonialnej.

Żarówki dekoracyjne w aranżacji – praktyczne porady

Żarówki dekoracyjne w ciekawych oprawach mogą zastąpić zarówno klasyczne lampy wiszące, jak i stołowe czy kinkiety.

  • Lampy wiszące – żarówki dekoracyjne najlepiej prezentują się w grupie. Można zgromadzić modele o różnych kształtach i wymiarach albo takie same porozwieszać na różnych wysokościach. To świetny sposób na oświetlenie stołu w jadalni, a także nietuzinkowe ukoronowanie aranżacji salonu.
  • Lampy ścienne – wystarczy umieścić oprawkę z żarówką na niedużym wysięgniku, tak by nie dotykała ściany. Bardzo modnym rozwiązaniem jest też zamknięcie żarówki w lekkiej metalowej klatce. To ciekawa alternatywa dla kinkietu w formie latarenki.
  • Lampy stołowe – żarówki dekoracyjne warto umieszczać w każdej podstawie lampy stołowej, choć najlepiej, jeśli jest to drobiazg w stylu nowoczesnym bądź industrialnym. W ten sposób powstanie bardzo ciekawa ozdoba wnętrza.

Im mniej, tym więcej – to popularne motto minimalistów. Żarówki dekoracyjne udowadniają, że jest w tym sporo prawdy. Prostota formy przekłada się bowiem na nietuzinkowe walory ozdobne, a także bogactwo aranżacyjnych możliwości.