Zastawa obiadowa

Zastawa obiadowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zastawa obiadowa-poradnik Westwing

Obiad to zazwyczaj najobfitszy posiłek w ciągu dnia. Daje potężny zastrzyk energii i rozpieszcza kubki smakowe. Wiele osób nie potrafi bez niego efektywnie pracować. Jak głosi anegdota, pewnego dnia ktoś zapytał niemieckiego poetę, Heinrich'a Heine, czym był zajęty przed obiadem. "Przeczytałem wiersz, który napisałem wczoraj, i w jednym miejscu postawiłem przecinek" - powiedział poeta. "A po obiedzie?" - zadał kolejne pytanie rozmówca. "Przeczytałem wiersz jeszcze raz i skreśliłem przecinek, bo okazał się zbyteczny".

Popołudniowy posiłek to nie tylko szansa na doładowania baterii, ale i moment, w którym można nacieszyć oko aranżacją stołu. Od wieków starannie dbano o jego szykowną oprawę. Najsłynniejsza zastawa obiadowa należąca do polskich zbiorów została wykonana pod koniec XVIII wieku przez wybitnego złotnika francuskiego, Martina Guillaume’a Biennais’go. Elementy zastawy, z której jadał słynny ród Branickich powstały na przestrzeni co najmniej 26 lat. W skład kompletu wchodzą srebrne, misternie zdobione talerze, wazy, sosjerki i wiele innych zachwycających akcesoriów.

Na co dzień fajans, porcelana od święta

Początek XIX wieku był momentem, w którym do eleganckiego serwowania dań wciąż przykładano ogromną wagę. Jadalniany stół zawsze musiał być udekorowany białym obrusem, na którym pyszniła się zastawa obiadowa. Karolina Nakwaska z Potockich, autorka poradnika z 1843 roku, poświęconego gospodyniom polskim, pisała: „Miej na co dzień fajans, na dni uroczyste porcelanę białą gładką ze złoconymi brzegami”. Każde danie było podawane w przeznaczonym mu naczyniu. Zastawa obiadowa składała się z waz, w których serwowano zupy, platerowanych pater z kloszem do mięs czy srebrnych tac na których podawano sery. Popularne były także szczypce do nakładania potraw oraz kielichy do wina, które przed podaniem trunku chłodzono w porcelanowym naczyniu zwanym werierą.

Zastawa obiadowa i uczta gotowa!

Przez kolejne wieki zastawa obiadowa nie zmieniła się wiele. Dziś do dyspozycji gości wciąż pozostaje serwis talerzy, do którego należą te głębokie do zupy, płytkie do dania głównego, małe na przystawki, a także talerzyki deserowe. Klasyczna zastawa obiadowa może być przeznaczona dla sześciu, dwunastu lub dwudziestu czterech osób. Dodatkowo w jej skład wchodzi komplet sztućców oraz szereg rozmaitych naczyń przeznaczonych do serwowania dań głównych, napojów czy przypraw. I tak, na wielu stołach w trakcie wystawnych obiadów goszczą eleganckie półmiski, salaterki i wazy. Nie można naturalnie zapomnieć o naczyniach takich jak karafki, kompotiery, maselniczki czy octowniki. Warto zadbać, aby serwis kawowy był utrzymany w podobnej konwencji co zastawa obiadowa. Gustowne filiżanki i imbryk z pewnością będą jej świetnym uzupełnieniem.

Klasyka czy nowoczesność?

Szykowna zastawa obiadowa to pozycja obowiązkowa w każdym domu. To, w jakim będzie stylu zależy wyłącznie od gustu gospodarzy. Do wytwornych francuskich i angielskich wnętrz doskonale dopasuje się porcelanowy komplet obiadowy o pozłacanych, ozdobnych brzegach. Taka zastawa obiadowa jest zazwyczaj bardzo delikatna, dlatego należy sprawdzić czy może być myta mechanicznie. Nowoczesna jadalnia z pewnością polubi ceramiczne naczynia o geometrycznych kształtach. Designerzy dbając o niebanalne projekty, zdobią je często stalą nierdzewną lub szkłem. W romantycznych prowansalskich wnętrzach natomiast, świetnie zaprezentuje się fajansowa zastawa obiadowa ozdobiona motywem lawendy. Oprócz stylistyki naczyń warto wziąć pod uwagę ich rozmiar. Wygodne talerze obiadowe mogą mieć nawet 32 cm!

Warto pokusić się o to, by zastawa obiadowa posiadała jak najwięcej przydatnych akcesoriów. Dzięki nim na stole zapanuje ład, a goście będą mieli wszystko na wyciągnięcie ręki. W tym przypadku XIX-wieczne rytuały szlacheckie są jak najbardziej na czasie.

Nadchodzące promocje