Zastawa stołowa biała

Zastawa stołowa biała

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zastawa stołowa biała-poradnik Westwing

Jeszcze na renesansowych dworach królewskich jadło się rękami z metalowych talerzy. Dopiero epoka ludwikowska rozpowszechniła modę na sztućce i ceramiczną zastawę. Zdecydowało o tym odkrycie, do którego Europejczycy dążyli od wieków. Po licznych próbach i eksperymentach znaleziono odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Chińczycy uzyskiwali „białe złoto” – czyli porcelanę. Odtąd ceramiczne talerze, misy, półmiski i wazy zaczęły być powszechnie produkowane również w Europie. Dziś, mimo rozpowszechnienia najróżniejszych tworzyw, zastawa stołowa biała z porcelany pozostaje ponadczasowym symbolem klasy i elegancji.

Zastawa stołowa biała – jak ją wybrać?

Nie wszyscy potrafią rozróżnić rodzaje ceramiki, a jest ich co najmniej kilka. Oto tworzywa, z jakich może być wykonana zastawa stołowa biała:

  • porcelana – najbardziej elegancka i szlachetna forma ceramiki. Wynaleziono ją w Chinach już w VII wieku. Do jej produkcji używa się gliny kaolinowej i kwarcu. Wypala się ją w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. Im cieńsza porcelana, tym wyższa jest jej cena. Zestaw obiadowy z porcelany na dwanaście osób, wspaniale udekoruje stół i będzie doskonale nadawać się na prezent ślubny.
  • porcelit – jest wytwarzany podobnie do porcelany, do jego produkcji wykorzystuje się jednak mniej szlachetne surowce. Ceramika porcelitowa jest najczęściej kremowa i nieprześwitująca. Zastawa stołowa biała z porcelitu będzie nieco gorszej jakości niż porcelanowa, ale za to jej cena będzie niższa.
  • fajans – rodzaj ceramiki, wytwarzanej z zanieczyszczonego kaolinu. Nazwa „fajans” pochodzi od włoskiego miasta Faenza, w którym w XV wieku zaczęto wytarzać naczynia ceramiczne. Cena produktu fajansowego również jest niższa od porcelanowego. Zastawa stołowa biała z fajansu okaże się trwała i odporna na uszkodzenia.
  • mleczne szkło – doskonały materiał na zastawę deserową. Talerz deserowy zwykle bywa bardziej ozdobny od obiadowego. Na szkle mogą pojawić się rzeźbienia lub wypukłe wzory. Deserowa zastawa stołowa biała z mlecznego szkła może mieć ogromne walory dekoracyjne i przyjmować oryginalne formy.

Zastawa stołowa biała – bezpretensjonalne piękno

Biel na stole zawsze będzie modna. Nawet najbardziej klasyczna zastawa stołowa biała może zaprezentować się wyjątkowo. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przystroi się stół. Srebrzysty obrus oraz srebrne akcesoria w postaci sztućców i pierścieni na serwetki sprawią, że zastawa stołowa biała nabierze szlachetnego blasku. Zastawa stołowa biała z fajansu sprawdzi się na co dzień, porcelanowa – od święta. Zestaw białych talerzy i półmisków to idealny wybór na przyjęcie weselne, powinny towarzyszyć mu jasne obrusy i kwiaty w wazonach. Propozycja dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania to zastawa stołowa biała kwadratowa. W tym wypadku biel ceramiki będzie nawiązywać do klasycznej elegancji, nietypowy, geometryczny kształt podkreśli natomiast zamiłowanie właścicieli do awangardy. Nietypowe talerze pozwalają wspaniale wyeksponować potrawy. To one w tym wypadku stanowią główną ozdobę, a uwagi od nich nie odwracają żadne szlaczki ani wzory na talerzu.

Zastawa stołowa biała to kwintesencja bezpretensjonalnej elegancji. To, jak zaprezentuje się na stole, zależy w dużym stopniu od jego udekorowania.