Zastawa stołowa kwadratowa

Zastawa stołowa kwadratowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zastawa stołowa kwadratowa-poradnik Westwing

Pełne serdecznej atmosfery i ciepłych dodatków tradycyjne kuchnie coraz częściej oddają pola kuchniom, które hołdują gustom związanym z poszukiwaniem nowoczesności i estetycznej awangardy. Wynika to między innymi z faktu, że stylistyczne poszukiwania odbywające się w obszarze sztuki użytkowej objęły swym zasięgiem wszystko, co związane z wyposażeniem i aranżacją wnętrz. W tym kontekście akcesoria kuchenne stały się niezwykle ciekawym wyzwaniem dla designu. Projektanci zajmujący się ceramiką użytkową prześcigają się w pomysłach dotyczących połączenia funkcjonalności i estetyki, a prezentowane modele są innowacyjne zarówno pod względem wykorzystanych materiałów i ornamentów, jak i kształtów.

Talerze? Zazwyczaj okrągłe. Do tego przyzwyczaja tradycja. Lecz zwolennicy nowoczesnej formy sięgają coraz częściej po zastawy stołowe mniej typowe, na przykład kwadratowe. Kwadratowe zastawy stołowe stały się modne kilka lat temu i mimo upływającego czasu ich popularność nie maleje. Wręcz przeciwnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że naczynia na planie kwadratu stają się wręcz klasyką awangardy. Popularność tego kształtu można wiązać również z coraz większą popularnością kuchni azjatyckiej, w której kwadratowe talerzyki, miseczki czy tacki są na porządku dziennym.

Zastawa stołowa – tradycja na okrągło

Zastawa stołowa składająca się z okrągłych naczyń wykonanych z białej porcelany i ozdobionych szlaczkiem jest doskonałym uzupełnieniem kuchni i jadalni urządzonych w rustykalnym czy po prostu tradycyjnym stylu. Taki klasyczny zestaw będzie też świetnie wyglądał we wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z określoną stylistyczna tradycją, na przykład angielską czy prowansalską. W takim przypadku warto zadbać, by zdobienia znajdujące się na ceramice też były utrzymane w odpowiednim guście.

Zastawa stołowa kwadratowa – rogata awangarda

Kwadratowa zastawa w sposób oczywisty odbiega kształtem od tradycyjnej formy. Kwadratowe naczynia, mimo iż wnoszą nutkę innowacji, wyglądają stylowo i elegancko. Aktualnym trendem jest lekkie zaokrąglanie rogatych kształtów i faliste łagodzenie kantów. Z wysokogatunkowej porcelany lub barwionego na wyraziste, niekiedy naprawdę niezwykłe kolory fajansu, stają się niekwestionowaną ozdobą stołu. Bywa, że sam czworoboczny kształt jest wystarczającą dekoracją i kwadratowe elementy zastawy nie potrzebują już dodatkowych ornamentów. Kwadratowe serwisy śniadaniowe, obiadowe czy kawowe ozdobią nowoczesną jadalnię, ale nie tylko. We wnętrzu urządzonym w stylu art deco zaprezentują się równie atrakcyjnie.

Funkcjonalne kwadraty w kuchni i jadalni

Naczynia kwadratowe są nie mniej funkcjonalne niż ich okrągłe odpowiedniki. Kwadratowe talerze wygodnie układają się w zmywarce, zresztą podobnie w szafkach. Co do talerzy, to powierzchnia ich wykorzystania jest nawet większa niż w przypadku talerzy okrągłych. Ale co najważniejsze, kwadratowe talerze pozwalają na niezwykłe aranżacje potraw. O jednej rzeczy należy jednak pamiętać – w przypadku kwadratowej zastawy należy uważać, by nie poobijać rogów! Szczególnie dotyczy to oczywiście talerzy.