Zastawa stołowa na 12 osób

Zastawa stołowa na 12 osób

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zastawa stołowa na 12 osób-poradnik Westwing

Sztuka nakrywania do stołu i spożywania posiłków zajmuje poczesne miejsce w kulturach świata. Obyczaje europejskie istotnie różnią się pod tym względem od zwyczajów azjatyckich czy arabskich. W tradycji europejskiej wykształciło się przekonanie, że eleganckie spożywanie posiłków świadczące o wysokiej kulturze jest związane z konsumpcją przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego naczyń oraz sztućców. Na przestrzeni wieków wykształciły się określone formy serwisów służących do podawania i spożywania potraw. W ich skład wchodzą wszelkiego typu talerze, misy, półmiski, wazy, a także kieliszki, szklanki, filiżanki, kubki, karafki oraz dzbanki.

Naczynia i sztućce używane podczas posiłków to nic innego jak zastawa stołowa. Skład oraz liczba elementów zastawy stołowej nie są ściśle ustalone. Z jednej strony zależą od rodzaju i ilości serwowanych potraw,  z drugiej od tego, na jaką liczbę osób dana zastawa jest przeznaczona. Istnieją jednak pewne kanony, według których skład zastawy jest ustalany.  Zgodnie ze sztuką nakrywania do stołu inne naczynia i sztućce wykorzystuje się podczas śniadania, inne w czasie obiadu, podwieczorku czy innych posiłków.

Zastawa stołowa

W skład zastawy stołowej wchodzą najczęściej różnego typu talerze: płaskie, głębokie, deserowe, na sałatę i do przystawek, a także naczynia do serwowania potraw: waza do zupy, miski, półmiski, salaterki i kompotierki. Do tego dochodzą oczywiście naczynia na napoje oraz sztućce. W zastawach nieco bardziej rozbudowanych znaleźć można specjalne naczynia na dodatki i przyprawy, takie jak solniczki i pieprzniczki, sosjerki i maselniczki oraz pojemniki na ocet.

Dzięki zastawie stołowej na stole panuje ład i porządek, a także estetyczna harmonia – wszak wszystkie elementy serwisu są utrzymane w jednej konwencji stylistycznej. Wraz z odpowiednio dobranym obrusem i serwetkami tworzą wykwintną dekorację stołu, nawet jeśli zastawa utrzymana jest w minimalistycznym, powściągliwym designie.  Jeśli chodzi o najpopularniejsze motywy zdobień naczyń stołowych, to jest ich cała gama: od skromnych paseczków wokół talerzy i inny elementów serwisu po malowane wzory roślinne, arabeski, złocenia. Zupełnie gładkie, białe lub kolorowe zastawy też mają swoich zwolenników.

Zastawa stołowa na co dzień i od święta

Tak jak istnieje obyczaj odświętnego ubierania się przy różnych uroczystych okazjach, tak w wielu domach dysponuje się zastawą do codziennego użytku, jak i taką „od święta”. Zastawy do używania na co dzień najczęściej są nieco skromniej zdobione, wykonane ze zwykłej ceramiki, typu porcelit lub fajans. Nieco rzadziej spotykane, aczkolwiek równie ciekawe są zastawy wykonane ze szkła, w tym ze szkła odpornego na stłuczenia, czyli hartowanego.  Zastawa stawiana na stole podczas uroczystych przyjęć bywa bogato zdobiona, niekiedy złocona, wykonana z najwyższej jakości porcelany.

Zastawa stołowa na 12 osób

Serwisy obiadowe występują najczęściej w wersji dla 12 osób, choć bywają mniejsze – na 6 osób oraz większe – na 24 osoby. Liczby te nie są przypadkowe – zgodnie z tradycją są to pochodne tuzina. Jest to relikt starych, jeszcze starożytnych tradycji, w których podstawą miar i wag była właśnie liczba „12”.

Nadchodzące promocje