Zegar kominkowy

Zegar kominkowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zegar kominkowy-poradnik Westwing

Czas to rozpędzona, zabiegana w dzisiejszym świecie wartość, której nie da się kupić za żadną cenę. Całe szczęście można ją chociaż odmierzyć. Od wieków do tego służą zegary. Pierwsze takie „urządzenia” pojawiły się już w Starożytności i odmierzały czas na podstawie wędrówki słońca po niebie. Dziś czasomierz nie tylko wskazuje godzinę, ale również stanowi ozdobę ścian, półek na nawet kominka.

Zegar kominkowy w swej pierwotnej formie to tarcza obudowana eleganckim drewnem. W tej postaci przetrwał do dziś, ale obok pojawiło się mnóstwo bardziej współczesnych, lub bardziej ozdobnych form. Wbrew swojej nazwie, zegar kominkowy może służyć również jako ozdoba komody lub regału.

Zegar kominkowy i jego historia

Historia zegarów kominkowych rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII wieku we Francji. Czasomierze szybko stały się ważnym elementem salonowych aranżacji i opanowały całą ówczesną Europę. Wówczas były bogato zdobione i swoim stylem nawiązywały do kominków, na których były stawiane. Stąd też ich nazwa, która jest używana do dziś.

Tajemnicze wahadło

Zegar kominkowy należy do większej grupy zegarów wahadłowych. Jest więc mniejszą – „półkową” wersją dużych zegarów, spotykanych w klasycznych i pałacowych aranżacjach. Wahadło, wykorzystując siłę grawitacji wprawia w ruch mechanizm zegara. Jest to najstarsza, stworzona przez człowieka technika odmierzania czasu. Pierwszy zegar wahadłowy został stworzony już w 1657 roku przez Christiaana Huygensa.

Zegar kominkowy w różnych odsłonach

Najpopularniejsze zegary kominkowe mają prosty kształt. Są projektowane tak, żeby były zwieńczeniem obudowy kominka, bądź półki, czy parapetu. Ich obudowa to zwykle wysokogatunkowe drewno, często pokryte warstwą politury. Takie modele to doskonałe uzupełnienie klasycznej aranżacji, pięknie też zakomponują się w kolonialnym gabinecie. Zegar kominkowy swoją formą może przypominać również antyczną, bądź klasycystyczną figurę, w którą wkomponowana jest tarcza ze wskazówkami. W takich propozycjach, funkcja odmierzania czasu i wskazywania godziny ustępuje funkcji dekoracyjnej. Te zegary wyglądają jak małe dzieła sztuki i niejednokrotnie, na pierwszy rzut oka ciężko dostrzec, że to faktycznie czasomierze. To idealna propozycja dla miłośników pałacowych stylizacji. Coraz częściej spotyka się również zegary kominkowe o współczesnej lub futurystycznej formie i odważnym kolorze. Takie czasomierze w wersji modern wykonuje się zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów, wzorów i kolorów zegarów kominkowych. Wystarczy wybrać coś z bogatej oferty producentów, a może po prostu przeszukać babciny strych.

Zegar kominkowy w aranżacji

Zegar kominkowy, w pierwotnej formie był ozdobą mieszczańskich domów, dlatego te w klasycznym kształcie dziś najlepiej zaprezentują się w tradycyjnie urządzonym salonie, kolonialnym gabinecie lub glamour’owej sypialni. Jednak zegar kominkowy, może stanowić również tak zwany „element zaskoczenia” w loftowej lub eklektycznej stylizacji.