Zegar

Zegar

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zegar-poradnik Westwing

Dziś żeby sprawdzić, która jest godzina, wystarczy rzut oka na ekran smartfona. Nie oznacza to, że tradycyjne zegary ścienne lub pięknie zdobione zegary stojące powinny odejść w zapomnienie. W domowym zaciszu przyjemniej jest spojrzeć na tarczę staromodnego zegara – niekiedy wydaje się, że mierzony nim czas płynie nieco wolniej.

Czym jest czas? Nad tym pytaniem filozofowie i naukowcy głowią się od wieków. Mimo że czas jest ściśle określoną wartością fizyczną, na co dzień wydaje się zupełnie subiektywny. Zdarza się, że godziny mijają szybko jak minuty, innym razem minuty dłużą się w nieskończoność. Dlatego tylko patrząc na zegarek, możemy właściwie ocenić upływ czasu.

zegary w stylu prowansalskim

Długa historia zegara

Czas zawsze miał w życiu ludzi ogromne znaczenie. Niegdyś mierzono go, korzystając ze zjawisk przyrody: wschodów i zachodów słońca oraz zmieniających się pór roku. Dlatego mówi się, że czas dla naszych dalekich przodków miał charakter cykliczny. Trudno to sobie wyobrazić, ale nie istniały wtedy pojęcia takie jak minuty i godziny.

Pierwsze zegary słoneczne pojawiły się w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Znane były między innymi w Egipcie, Babilonii i Chinach. Starożytni używali nawet przenośnych zegarów słonecznych – prototypów dzisiejszych zegarków na rękę! Egipcjanie stworzyli też pierwsze klepsydry, w których początkowo czas odmierzała woda, a nie piasek – były to tak zwane zegary wodne. Te pierwsze czasomierze miały ogromne znaczenie na przykład w rytuałach religijnych, ale nie wpływały na życie codzienne.

W Europie prawdziwa rewolucja w pojmowaniu czasu nastąpiła w XIV wieku, kiedy na wieżach miejskich zaczęto umieszczać zegary mechaniczne. Ich bicie mogli co godzinę usłyszeć wszyscy mieszkańcy miasta. Po raz pierwszy w historii powszechne stało się dzielenie dnia na dwadzieścia cztery równe części. Dopiero w XVII wieku zaczęto używać wskazówek minutowych i sekundowych. Od tej pory czas zaczął przyspieszać. W XX wieku kolejne wynalazki – mechanizmu kwarcowego i atomowego – pozwoliły na jeszcze dokładniejsze pomiary upływających nanosekund.

zegary nowoczesne

Przydatne czasomierze

Rytm dnia wyznaczają dziś różnorodne czasomierze. Poranek rozpoczyna się od dźwięku budzika. Czasami jest to przenikliwe brzęczenie staromodnego, nakręcanego mechanizmu, innym razem muzyka płynąca z radiobudzika. Na nocnym stoliku bardzo dobrze zaprezentuje się również zegar klapkowy, znany z wielu amerykańskich filmów. Specjalny zegar można ustawić w łazience. Powinien być wodoodporny i nie zaparowywać. Jeśli ktoś lubi na śniadanie zjeść jajko na miękko, wie, jak przydatny jest minutnik do jajek albo bardziej uniwersalny minutnik kuchenny.

Elegancki zegarek na rękę jest nie tylko praktyczny, stanowi również wyjątkowy dodatek do stroju. Zegarek z tarczą analogową jest wyborem klasycznym. Zegarki z cyfrowym wyświetlaczem mają jednak więcej funkcji. Bardzo popularne są na przykład takie zegarki, które pozwalają mierzyć liczbę przebiegniętych kilometrów, albo takie, które kontrolują ciśnienie krwi. Wkrótce, dzięki iWatch albo Android Watch, zegarki na rękę zyskają zupełnie nowe oblicze. Urządzenia te będą wyposażone w aplikacje, podobnie jak smartfony. Oprócz godziny będzie można na nich na przykład sprawdzić mail.

zegar wiszący

Zegar – wyjątkowa dekoracja

Zegary ścienne i stojące nie są już tak niezbędne jak kiedyś. Mogą jednak stanowić oryginalne wykończenie aranżacji. Stare zegary fabryczne sprawdzą się w loftowych wnętrzach. Zegary dworcowe z kutego żelaza pasują natomiast do stylizacji rustykalnych. Również w pokoju dziecięcym warto powiesić zegar analogowy, aby dziecko mogło nauczyć się odczytywać z niego godzinę. Zegar kuchenny jest z kolei szczególnie pomocny w czasie gotowania.

Bardzo eleganckim dodatkiem są zegary kominkowe, które można ustawić na komodzie lub konsoli w salonie. Dla wielbicieli antyków świetnym wyborem będzie natomiast stojący zegar kurantowy, który co godzinę wygrywa piękną melodię. Mniejszą alternatywą jest zegar z kukułką, który wielu osobom będzie przywodził na myśl miłe wspomnienia z dzieciństwa.

„W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach, zrobiłby dla ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała” – doradzał Kapelusznik w „Alicji w Krainie Czarów”. Niestety, nie zawsze można liczyć na współpracę czasu. Dlatego samodzielnie warto zadbać o to, by wybrane zegary nie tylko pomagały w codziennym życiu, ale też czyniły je piękniejszym, a może nawet odrobinę magicznym.