Zestaw filiżanek

Zestaw filiżanek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zestaw filiżanek-poradnik Westwing

„Chodź na kawę” – powiedzenie to stało się niemal hasłem wywoławczym, by zaprosić kogoś na spotkanie. Zdanie to świadczy nie tylko o olbrzymiej popularności kawowego naparu, ale również o tym, że picie kawy na stałe weszło w krajobraz współczesnej kultury. Biała poranna kawa do śniadania, „mała czarna” w przerwie, mocne espresso, by stanąć na nogi, słodkie deserowe cappuccino… Kawa w czystej formie, a także wielokolorowe, wieloskładnikowe i wielosmakowe napoje kawowe, niekiedy niezwykle wyszukane i wyrafinowane. Wariacji na temat picia kawy jest wiele.

Aby docenić aromat, barwę oraz pozostałe walory kawy, należy podać ją we właściwy sposób. Tak, jak w przypadku wina czy piwa, właściwa pojemność i kształt naczynia, w którym napój jest serwowany, może znakomicie wzmocnić doznania smakowe i zapachowe degustatorów.  Dlatego nie jest wszystko jedno, do jakiej filiżanki wlewamy dany rodzaj kawy. Warto mieć w domu zestaw uniwersalnych filiżanek do picia zwykłej domowej kawy, jak i komplet filiżanek do espresso czy cappuccino. Zestaw gustownych filiżanek to także znakomity pomysł na prezent. Przyda się w każdym domu.

Zestaw filiżanek

Chociaż tradycja picia gorących napojów w filiżankach przywędrował z Japonii, która przed wiekami kawy nie znała, dzisiaj zwyczaj picia kawy i herbaty w filiżankach wydaje się oczywistością. Porcelanowe, porcelitowe czy szklane komplety filiżanek ze spodkiem są obok talerzy i kubków bodaj najpopularniejszym elementem zastawy stołowej. Filiżanki najczęściej sprzedaje się w zestawach po sześć czy dwanaście sztuk, chociaż bywa, iż szczególnie cenne lub pojedyncze egzemplarze sprzedaje się na sztuki.

Co prawda etykieta podawania kawy nakazuje, by kawę serwować w odpowiednio dobranych filiżankach, ale na potrzeby zwykłej domowej kawy, filiżanki w uniwersalnym kształcie i w standardowej pojemności najzupełniej wystarczą. To samo dotyczy picia herbaty, którą tradycyjnie również podaje się w filiżankach.

Zestaw filiżanek do espresso

Espresso to tradycyjna „mała czarna”, będąca bazą do przyrządzana wielu innych rodzajów kaw. Filiżanki do espresso są małe lub wręcz maleńkie, o pojemności do 70 ml. Najczęściej w kształcie cylindra, ale biorąc pod uwagę wielość designerskich rozwiązań, zdarzają się filiżanki do espresso w różnych innych fantazyjnych formach. Zestaw filiżanek do espresso składa się najczęściej z dwóch do sześciu filiżanek ze spodeczkami.

Zestaw filiżanek do cappuccino

Co do zasady, cappuccino do duża przedpołudniowa kawa, składająca się z naparu espresso, ciepłego mleka i mlecznej piany. Z tego powodu cappuccino podaje się we względnie dużych, bo o pojemności około 150-200ml, pękatych filiżankach. Cappucino pije się powoli, nie wychyla się go niemalże jednym haustem jak esspresso, więc filiżanki do cappuccino powinny mieć nieco grubsze ścianki, tak by kawa zachowywała jak najdłużej swoją temperaturę. Zestawy do cappuccino składają się najczęściej z dwóch lub czterech filiżanek, bywa też, że duże, charakterystyczne filiżanki sprzedawane są pojedynczo.