Zielone krzesła

Zielone krzesła

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zielone krzesła-poradnik Westwing

Zieleń w na przełomie XVIII i XIX wieku była nie tylko szalenie modna, ale i... śmiertelnie niebezpieczna! Jeden z najpopularniejszych w tamtym czasie pigmentów, Zieleń Scheele’a produkowano na bazie arszeniku . Szmaragdową mieszanką barwiono balowe suknie, ściany, meble, a nawet świece. Sam Napoleon polecił, aby jego pokój okrasić głęboką, elegancką zielenią. Gdy skład farby wyszedł na jaw, kolor natychmiast przestał być modny. Dziś jednak szmaragd przeżywa renesans i powraca na salony. Na szczęście pod postacią farb w wersji ekologicznej.

Legendarna firma Pantone wybrała szmaragd kolorem roku 2013. Nie minęła chwila, a dekoratorzy oszaleli na jego punkcie. W zieleni zaczęły tonąć całe aranżacje zaczynając od koloru ścian, idąc poprzez meble, na dodatkach kończąc. Obecnie barwa ta wciąż pozostaje na topie. Co ciekawe, największą furorę robią zielone krzesła, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Romantycznym duszom do gustu przypadną modele pistacjowe i miętowe, osobom dynamicznym seledynowe i limonkowe, natomiast wyważonym domatorom te o głębokim butelkowym odcieniu.

Grasz w zielone?

Człowiek w zielonych wnętrzach czuje się świetnie. Nic w tym jednak dziwnego – wystarczy zwrócić uwagę, jak bardzo odpręża spacer po lesie czy piknik pod gruszą. Zielony to w końcu kolor natury! Co ciekawe, zieleń była pierwszą wytwarzaną syntetycznie barwą w dziejach ludzkości – produkowali ją już starożytni Grecy. Praca była żmudna, jednak piękny, głęboki odcień był tego wart. Przez wieki jej symbolika się zmieniała. W średniowieczu miała przynosić pecha, jednak w kolejnych wiekach kojarzono ją z życiem, nadzieją, harmonią i wolnością. Ciemną, butelkową zieleń tuż obok koloru bordowego ukochała era wiktoriańska. Wille arystokracji pełne były eleganckich szmaragdowych kotar czy dywanów. W jadalniach prym wiodły zielone krzesła o pluszowych obiciach, w salonach ciemnozielone sofy i fotele. Współcześnie historia zatacza koło – zielone krzesła znowu są en vogue!

Zielone krzesła – kuchenne i salonowe

Zielone krzesła pasują do wszystkich wnętrz – należy tylko dopasować je do stylu aranżacji. Eleganckie modele o szmaragdowym obiciu doskonale wypadną w salonie wiktoriańskim lub kolonialnym. Drewniane, zabejcowane na zielono polubi natomiast kuchnia rustykalna czy śródziemnomorska. Krzesła można bejcować samodzielnie. Jedyne potrzebne narzędzia to papier ścierny, miękki szeroki pędzel i oczywiście bejca. We wnętrzach loftowych i retro warto postawić na zielone krzesła będące ikonami światowego designu. Tutaj sprawdzi się legendarne Panton Chair wykonany z jednego kawałka polipropylenu. Klasyczny Panton mierzy sobie 83 cm wysokości i 50 cm szerokości natomiast Panton Junior 62,8 cm wysokości i 37,6 cm szerokości. Osoby, które nie chcą inwestować w zielone krzesła, bo wydają im się zbyt zobowiązujące kolorystycznie, mogą kupić komplet gustownych zielonych pokrowców na oparcia.

W domu i w ogrodzie

Aby w pełni móc cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, należy zainwestować w wygodny komplet wypoczynkowy. Zielone krzesła zawsze wyglądają doskonale wśród krzewów i kwiatów! Jednolity koloryt mebli sprawia, że „giną” w zieloności i nie wpływają na estetykę ogrodowego pejzażu. Najmodniejsze i niezwykle trwałe meble to te o konstrukcji wykonanej z technorattanu. Surowiec jest wykonany z syntetycznego polietylenu i do złudzenia przypomina rattan naturalny. Sprzęty z technorattanu mogą mieć rozmaite kształty i kolory. Zielone krzesła wyplecione z tego trwałego i lekkiego materiału można spotkać niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Warto pamiętać, że zielone krzesła z pewnością polubią towarzystwo wygodnych leżaków i komfortowej huśtawki. Mile widziane będą także akcesoria takie jak hamak czy wiszący fotel.

„Zielono mi i spokojnie, zielono mi…” śpiewał jazzowy muzyk Jan Dąbrowski. Rzeczywiście, zielony niesie spokój, wycisza, relaksuje. Zielone krzesła są zatem doskonałym wyborem do wnętrz, w których szuka się ulgi i wytchnienia.