Żyrandol w stylu prowansalskim

Żyrandol w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żyrandol w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Styl prowansalski to połączenie rustykalnego szyku i klasycznej, francuskiej elegancji. Powstał z zachwytu nad urokiem wnętrz prowansalskich châteaux i południowych krajobrazów. Meble i dekoracje w stylu prowansalskim to połączenie królewskiej elegancji i wiejskiej sielanki – kontrasty są tu mile widziane! Nikogo nie powinien zaskoczyć kryształowy żyrandol w stylu prowansalskim wiszący nad prostym stołem z litego drewna.

Żyrandol w stylu prowansalskim… czyli jaki?

Kamienne podłogi, gliniane donice, w których kwitnie lawenda, świeczniki z toczonego drewna… Jaki żyrandol dobrać do takiego otoczenia? Zadanie jest zaskakująco łatwe – do stylu prowansalskiego będzie pasował niemal każdy model żyrandola!

  • Klasyczny żyrandol kryształowy to wybór dla wielbicieli mocnych kontrastów. Warto zdecydować się na model o staromodnym wyglądzie albo wyszukać na pchlim targu autentyczny żyrandol, który wiele dekad temu oświetlał eleganckie salony. Rozmiar nie ma znaczenia – ogromna lampa wisząca nad drewnianym stołem w salonie doda wnętrzu ekscentrycznego uroku. Nie można jednak przesadzić – decydując się na bardzo duży i efektowny żyrandol, resztę dekoracji należy ograniczyć do minimum, pozostając wiernym rustykalnej prostocie.
  • Żyrandol mosiężny to idealny wybór do wnętrz w stylu prowansalskim. Mosiądz to niezwykle elegancki metal, a jego ciepła barwa idealnie współgra z jasnymi wnętrzami. Wybierając żyrandol o prostej formie, można więcej uwagi poświęcić innym dekoracjom.
  • Żyrandole z ręcznie kutego metalu to prawdziwe rzemieślnicze arcydzieła, które doskonale oddają ducha Prowansji. Warto wybrać żyrandol, którego ramiona naśladują gałęzie oplecione bluszczem. Ciekawy charakter nadadzą wnętrzu metalowe lampy pokryte patyną.

Żyrandol to nie wszystko

Nawet najbardziej imponujący żyrandol nie zastąpi oświetlenia pomocniczego – w każdym domu powinna znaleźć się lampa stołowa lub podłogowa, kinkiety zainstalowane obok lustra oraz lampki do czytania. Jeśli w pomieszczeniu wisi już efektowny, kryształowy żyrandol, pozostałe lampy powinny mieć skromniejszą formę. Z kolei prosty żyrandol prowansalski z mosiądzu nie będzie miał nic przeciwko dzieleniu pokoju z dużą, elegancką lampą stołową.

Styl prowansalski to szczypta francuskiego pałacu zmieszana z wiejskim krajobrazem. Żyrandole prowansalskie mogą więc mieć formę godną Wersalu lub przypominać wyroby lokalnych rzemieślników. Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi między pałacowością a rustykalnością aranżacji!

Nadchodzące promocje