Żyrandole do kuchni

Żyrandole do kuchni

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żyrandole do kuchni-poradnik Westwing

Kuchnia to pomieszczenie, które dzieli się na kilka stref roboczych. Są to blaty (lub wyspa centralna), zlewozmywak, kuchenka i stół. Każda część kuchni powinna być odpowiednio oświetlona, tak aby była jak najbardziej funkcjonalna, a korzystanie z niej było zawsze bezpieczne i przyjemne. Główny element oświetleniowy stanowi zwykle tradycyjna lampa wisząca. W kuchni może to być nawet elegancki, dekoracyjny żyrandol.

Żyrandole to stylowe, bardzo ozdobne lampy wiszące, które wybiera się zwykle do salonu, sypialni lub eleganckiego przedpokoju. Mogą też stać się piękną dekoracją kuchenną. Żyrandole do kuchni mają prostszą budowę, dzięki czemu łatwiej o nie zadbać – ze względu na częste zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu wymagają one bowiem częstszego czyszczenia. Z tego powodu warto też zwrócić uwagę na materiał żyrandola. Powinien być solidny i trwały.

Żyrandole do kuchni – cechy

Żyrandol do kuchni musi być przede wszystkim praktyczny. Nie może być zbyt rozbudowany – dziesiątki małych elementów sprawią duże trudności przy czyszczeniu. Lepiej unikać też kloszy zrobionych z papieru i innych delikatnych materiałów, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Do kuchni polecamy klosze o prostej formie, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, szklane albo ceramiczne. Wielkość żyrandola trzeba oczywiście dopasować do rozmiarów pomieszczenia. Nad stołem jadalnym spokojnie zmieści się lampa o rozpiętości od 50 do 70 cm. W przestronnej, eleganckiej kuchni można się pokusić o bardziej rozbudowany, ekstrawagancki żyrandol.

Klasyczne żyrandole do kuchni

Tradycyjny żyrandol o prostej, eleganckiej formie pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym i prowansalskim. Do takich aranżacji polecamy lampy wykonane z naturalnych materiałów: drewniane i kute z metalu. Gładkie, białe lub kremowe klosze o łagodnych kształtach mogą być zdobione wzorami roślinnymi. Bardzo dekoracyjne są też witrażowe żyrandole do kuchni. Emitują one wyjątkowo ciepłe, łagodne światło i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Są jednak dość masywne, dlatego nie zaleca się wieszania ich w małych kuchniach.

Nowoczesne żyrandole do kuchni

W nowocześnie urządzonej kuchni warto zawiesić oryginalny, designerski żyrandol. Cena takiej lampy wiszącej może być wysoka, za to efekt dekoracyjny będzie zniewalający. Wyrazisty żyrandol w niebanalnym kolorze przyciąga wzrok i może stanowić centralny punkt kuchni. Nowoczesny design stawia na proste, efektowne formy i najwyższą jakość produktów – nowatorskie żyrandole do kuchni są więc idealnie dostosowane do kuchennych warunków.

Dodatkowe źródła światła w kuchni

Oświetlenie kuchni powinno się składać z więcej niż jednej lampy! Blaty warto doświetlić jasnymi, punktowymi halogenami. Dzięki temu obszar roboczy będzie wygodnie oświetlony i bezpieczny. Kupując żyrandol do dużej kuchni warto dobrać do niego pasujące kinkiety. W mniejszym wnętrzu dobrze sprawdzą się natomiast płaskie plafony naścienne. Takie nowoczesne lampy idealnie pasują też do kuchni w stylu minimalistycznym.