Żyrandole do salonu

Żyrandole do salonu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żyrandole do salonu-poradnik Westwing

Efektowne żyrandole królują w salonach od wieków. Oprócz funkcji praktycznej pełnią też reprezentacyjną. Współcześnie można znaleźć zarówno formy klasyczne, cenione od dawna, jak i te nowoczesne, w których rządzą niezwykłe zestawienia metalu ze szkłem czy tworzywami sztucznymi. Jak należy dobierać żyrandole do salonu?

Warto pamiętać, że duży, efektowny żyrandol pasuje do wyższych pomieszczeń. W tych niskich lepiej postawić na formy misternie dekorowane, ale mniej okazałe. Z pomocą przychodzą współcześni designerzy, których projekty znakomicie redefiniują pojęcie klasycznego żyrandola. Lampy są nieco mniejsze, a bogactwo form zapiera dech w piersiach!

Jak wybrać żyrandol?

Żyrandol to rodzaj lampy sufitowej, które jest nie tylko źródłem światła. Stanowi także aranżacyjną kropkę nad „i”. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy wybrać oświetlenie stosownie do stylu wnętrzarskiego, uwzględniając rozmiar i dekor. Okazały żyrandol pełen różnorodnych ornamentów przytłoczy niski salon, z kolei nieduża lampa w wystawnym pomieszczeniu nie odegra pożądanej roli dekoracyjnej. Żyrandole do salonu muszą mieć odpowiednią szerokość. Istnieją różne metody na jej obliczanie. Według jednej z nich trzeba długość i szerokość salonu podzielić na 30, dodać obie wartości i pomnożyć razy 2,5. Otrzymany wynik to najlepsza szerokość żyrandola. Niemniej równie istotna jest lekkość bądź ciężkość optyczna lampy. Masywniejsze żyrandole wydają się nieco mniejsze niż te wykonane z lekkich materiałów i pełne dekoracyjnych kryształków. Odległość żyrandola od podłogi powinna wynosić około 200 cm.

Klasyczne żyrandole do salonu

Aby żyrandol pasował do salonu, warto wziąć pod uwagę styl aranżacji, który rządzi w tym pomieszczeniu:

Styl francuski – to przestrzeń idealna na okazały kryształowy żyrandol. Mile widziane misterne i eleganckie wzornictwo, miękkie linie i szkło weneckie.

Styl prowansalski – świetnie sprawdza się metalowy żyrandol wykonany z kutego żelaza, najlepiej pobielany. Klasyczna oprawa żarówki może być zastąpiona formą świeczki lub lampionu. Przytulności wnętrzu dodaje też barwione szkło czy kwiatowy dekor.

Styl rustykalny – w takim salonie sprawdzą się nietuzinkowe żyrandole na kole albo wykonane z kutego żelaza, barwionego na ciepłe brązy lub dekoracyjnie postarzanego.

Styl klasyczny – w wysokim salonie warto wybrać żyrandole wielopoziomowe z licznymi kloszami. Pięknie wyglądają lampy „wodospadowe”, w których kryształki sprawiają wrażenie, jakby delikatnie spływały.

Olśniewające wcielenia glamouru

Minimalistyczne wnętrza nowoczesne rzadko są dekorowane misternym żyrandolem. Jednak duże pole do popisu zapewnia współczesne wcielenie glamouru. Żyrandole do salonu eleganckiego i pełnego blasku przyjmują fantazyjne formy. W przypadku tych najokazalszych cena może być bardzo wysoka, ale warto pamiętać, że żyrandol odgrywa rolę zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną oraz staje się zwieńczeniem aranżacji. Jaki żyrandol pasuje do salonu glamour? Oto kilka pomysłów:

  • Czarna, lśniąca lampa wzbogacona o wiszące kryształki – to jeden z najlepszych i najbardziej efektownych przykładów oświetlenia glamoru.
  • Połączenie srebrzystego metalu z lustrzanymi powierzchniami i kryształkami.
  • Żyrandole do salonu kaskadowe – żarówki naniesione są na prawie niewidoczne metalowe wiązki. Zapewnia to olśniewający efekt spływającego światła.

Żyrandole do salonu realizują funkcję praktyczną, a także reprezentacyjną. Dlatego powinny być odpowiednio dopasowane zarówno do wymiarów pomieszczenia, jak i stylu, który rządzi w aranżacji.